تحصیل در مالزی – اقتصاد مالزی

mala8

اقتصاد مالزی

 

شبه جزیره مالایی و آسیای جنوب شرقی، مرکزی برای تجارت سایر کشورها شده است . اقلام گوناگونی همچون چینی آلات و چاشنی‌ها حتی پیش از آنکه سلطان نشین مالاکا و سنگاپور به این شهرت برسند، فعالانه تجارت می‌شده است.

در قرن هفدهم، ذخایر فراوانی از قلع در چند ایالات مالایایی کشف شد. سپس، همانطور که امپراطوری بریتانیا به عنوان حاکمانی بر مالایا چیره شدند، درختان کائوچو و خرمای روغنی برای مقاصد بازرگانی عرضه شدند. در طول این دوران، مالایا به بزرگترین تولید کننده عمده قلع، کائوچو و خرمای روغنی تبدیل شد. این سه کالا در کنار مواد خام دیگر، قطعا” موجب شتاب اقتصادی مالزی در طی اواسط قرن بیستم گردید.

به جای وابسته شدن به بومیان مالایایی به عنوان منبع کار، بریتانیا از نیروهای چینی و هندی برای کار در معادن و مستعمرات استفاده نمود . اما تعدادی از آنها پس از پایان دوره توافق شغلی خود به کشورهای اصلی موطن خویش بازگشتند، و برخی نیز بطور دائمی در مالزی ساکن شدند.

همزمان با این که مالایا به سوی کسب استقلال خود حرکت می‌نمود، دولت به اجرای برنامه‌های پنجساله مالزی خود پرداخت که با برنامه پنجساله اول آن کشور در سال ۱۹۵۵ آغاز گردید. برای تاسیس مالزی، این برنامه‌ها بازنگری و تکرار شدند، که اولین برنامه مالزی در سال ۱۹۶۵ شروع شد.

در دهه ۱۹۷۰، مالزی به تقلید از رویه چهار ببر(قدرت اقتصادی) اصلی آسیا پرداخت و خود را واداشت تا از وابستگی به استخراج معادن و کشاورزی به اقتصادی عادت دهد که بیشتر به سازندگی (صنعت) وابسته می‌باشد. با سرمایه گذاری ژاپن، در طول چند سال صنایع سنگین آن شکوفا شد، و صادرات مالزی به موتور اولیه رشد کشور تبدیل شدند. مالزی پیوسته به رشد بیش از %۷ در تولید ناخالص ملی درکنار تورمی پایین در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ دست یافت.

طی همان دوره، دولت کوشید تا با سیاست اقتصادی جدید (مالزی) (NEP) پس از حادثه شورش نژادی ۱۳ مه ۱۹۶۹ فقر را ریشه کن سازد . هدف اصلی آن از میان بردن این انجمن نژادی با فعالیت اقتصادی بود، و برنامه پنجساله اول برای اجرای سیاست جدید اقتصادی به عنوان برنامه دوم مالزی محسوب می‌شد. موفقیت یا شکست برنامه (NEP) منوط به بحث بیشتر می‌باشد، اما آن بطور رسمی در ۱۹۹۰ کنار گذاشته شد و با سیاست توسعه ملی (NDP) جایگزین شد.

اما، جهش سریع اقتصادی به مشکلات متعددی در عرضه منجر شد. کمبودهای مربوط به کار به زودی موجب سرازیر شدن ملیونها کارگر خارجی که بیشتر غیر قانونی هم بودند منجر شد . ثروتهای نقدی (PLC) و کنسرسیومهای بانکها علاقمند به برخورداری از توسعه فزاینده و سریعی بودند که با پروژه‌های بزرگ زیرساختی آغاز می‌شد. این مسئله زمانی بطور کامل پایان یافت که بحران مالی آسیا در سال ۱۹۹۷ روند نزولی پیدا کرد، در حالی که شوک بزرگی را به اقتصاد مالزی وارد می ساخت.

همانند دیگر کشورهایی که تحت تاثیر این بحران قرار گرفتند، نوعی فروش اندک و انباشته از رینگیت، واحد پول مالزی وجود داشت. سرمایه گذاری مستقیم خارجی به میزان خطرناکی افت نمود، و همزمان با آن که ارز روند خروج از کشور را پیدا کرد، ارزش رینگیت از نرخ ۵۰/۲ MYR در برابر هر دلار آمریکا به میزان ۸۰/۴ MYR در برابر هرد دلار آمریکا رسید. نرخ سهام مرکب در بازار سهام کوآلالامپور، از تقریبا” ۱۳۰۰ واحد به مقدار تخمینی ۴۰۰ واحد در طول چند هفته تنزل یافت. پس از برکناری وزیر دارایی، انور ابراهیم، شورای ملی فعالیت اقتصادی برای بررسی بحران مالی تشکیل شد. بانک نگارا کنترلهای پولی و نرخ ثابت مبادله| تثبیت شده ۸۰/۳ را برای رینگیت نسبت به دلار آمریکا اعمال نمود. مالزی از پذیرش بسته‌های کمکی اقتصادی صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی، با وجود تعجب برخی از تحلیلگران خودداری کرد.
ساختمان وزارت دارایی مالزی در پوتراجایا

در مارس ۲۰۰۵، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) مقاله‌ای را دربارهٔ منابع و اقدام درمانی (اقتصادی) مالزی منتشر کرد، که توسط جومو کی. اس نوشته شده بود که در اداره اقتصاد دانشگاه مالایا کوآلالامپور تهیه شده بود . این گزارش بیان می‌کرد که کنترلهای اعمال شده از سوی دولت به بهبود اوضاع نه آسیب وارد می‌کند و نه به آن کمک می نماید . عامل اصلی آن، افزایش صادرات اقلام الکترونیک بود که به دلیل افزایش وسیع تقاضا برای آنها در ایالات متحده و در پی آن ترس از آثار ورود اقلام ( ۲K Y) سال ۲۰۰۰برای کامپیوترهای قدیمی تر و وسایل دیگر دیجیتالی، این امر رخ داده است.

اما، تنزل آتی ( ۲ K Y) در سال ۲۰۰۱ بر مالزی به اندازه سایر کشورها تاثیر نگذاشته است. این می‌تواند مدرک روشنتری باشد که علل و عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند بطور مناسبتری به بهبود این اوضاع نسبت داده شوند. یک احتمال این است که دلالان ارز پس از شکست در حمله به دلار هنگ کنگ در سال ۱۹۹۸ و تنزل ارزش روبل روسیه، آنها قدرت اقتصادی خود را از دست دادند.

بدون توجه به علل و عوامل مورد ادعا، احیای مجدد اقتصاد نیز با کسر هزینه و بودجه گسترده دولت در این سالها همگام شده که در پی بحران پدید آمده بود. سپس، مالزی در مقایسه با همسایگانش، از ترمیم اقتصادی سریعتری برخوردار شده است . اما، از طرق دیگر، کشور هنوز در حال ترمیم سطوح دوره پیش از بحران بوده است.

در حالی که گام توسعه امروزه به سرعت آن دوره نیست، اما به نظر پایدارتر می‌آید . اما نظارتها و کنترلهای داخلی اقتصاد نمی‌تواند عامل عمده‌ای برای این ترمیم باشد، شکی نیست که بخش بانکداری نسبت به شوکهای خارجی منعطف تر شده است . حساب جاری نیز در مازادی ساختاری تسویه می‌شود، تا موجب کاهش فرار سرمایه شود. قیمت داراییها هم اکنون کسری از ارقام بالای پیش از بحران می‌باشد.

نرخ ثابت مبادله در ژوئیه ۲۰۰۵ به نفع نرخ شناور ارز |سیستم شناور یک ساعت پس از آن که چین اعلام نمود اقدام مشابهی خواهد نمود، کنار گذاشته شد. در همان هفته، رینگیت در برابر دیگر ارزهای مختلف اصلی تقویت شد و انتظار می‌رفت که به ارزش بیشتری نیز دست پیدا کند. اما، همچون دسامبر ۲۰۰۵، انتظارات از این تقویت بیشتر ارز، با فراتر بردن (USD) از ۱۰ میلیارد واحد، به حالت مسکوت باقی ماند.

در سپتامبر ۲۰۰۵ سر هوارد جی. داویس، مدیر مدره عالی اقتصاد لندن، در همایش کوآلالامپور به مسئولان مالزیایی توصیه نمود که اگر می خواهند بازار سرمایه انعطاف پذیر باشد، آنها باید ممنوعیت پیش فروش را که در وضعیت بحران اعمال شده بود، بردارند . در ۲۳ مارس ۲۰۰۶، مالزی ممنوعیت پیش فروش (سهام) را لغو نمود.

 

مالزی یکی از کشورهای در حال توسعه است که تلاش های مضاعفی را در امر خصوصی سازی مبذول داشت . برنامه های خصوصی سازی در این کشور با هدف افزایش کارایی و بهبود بهره وری ، تسهیل رشد اقتصادی و کاهش حجم بخش عمومی در اقتصاد ملی و کمک به تقویت حضور ملایو تبارها در بخش خصوصی به مورد اجرا در آمد.

. طی سال های ۱۹۸۲ الی ۸۵ به دلیل کاهش قیمت نفت و افت بازار قلع و دیگرمحصولات صادراتی مالزی مانند کائوچو،کاکائو و روغن نخل، رشد اقتصادی مالزی به منهای یک درصد سقوط کرد.

در این شرایط بود که کوالالامپور برای رهایی از وضعیت رکود اقتصادی و ایجاد تحرک و افزایش کارایی بخش های اقتصادی، اجرای سیاست خصوصی سازی را آغاز کرد.

مالزی که برنامه خصوصی سازی خود را در سالهای اولیه با شیوه آزمون و خطا به مورد اجرا گذاشته بود، در سال ۱۹۸۷ با بررسی عملکرد خصوصی سازی و تحلیل نقاط قوت و ضعف آن ، “طرح کلان خصوصی سازی” را تدوین و آیین نامه اجرایی آن نیز از سوی دولت ابلاغ شد.

گامهای بلند کوالالامپور

 

برنامه خصوصی سازی مالزی بخش های مختلفی را در بر می گرفت . در سالهای اولیه شرکت های بزرگ دولتی نظیر شرکت برق ، هواپیمایی ، مخابرات ، خودرو سازی پروتون و همچنین تاسیسات بنادر بزرگی چون جوهور ، کلنگ و پینانگ خصوصی شدند.

در مرحله بعد یعنی نیمه اول دهه ۹۰ به تدریج سازمانهایی چون خبرگزاری ملی مالزی (برناما) مجتمع ورزش ملی ، شرکت فولاد، شبکه سوم تلویزیون ، کشتیرانی و همچنین فاز دوم بنادر کلنگ و جوهور خصوصی شد.

راهبرد کوالالامپور برای خصوصی سازی ، وارد کردن تدریجی شرکت های بزرگ در بازار بورس بود. تا اواسط دهه ۹۰ جمعا ۱۹ شرکت بزرگ دولتی وارد بازار بورس کوالالامپور (KLSE) شدند.

با قرار گرفتن این شرکت ها در فهرست بورس ، بازار بورس مالزی به بزرگترین بازار در نوع خود در منطقه جنوب شرقی آسیا و چهارمین بازار بزرگ آسیایی تبدیل شد.

تکاپوی رانت خواران

 

سیاسیون و دولتمردان مالزیایی که رانت های اقتصادی را در جریان خصوصی سازی از دست رفته می دیدند بیکار ننشستند و از نمد خصوصی سازی برای خود کلاهی دوختند.

واگذاری بخش مهمی از شرکت های بزرگ دولتی نظیر hicom و mas به بازرگانان و سرمایه دارانی که از روابط قدرتمند سیاسی با مقامات دولتی برخوردار بودند، نتیجه این تکاپوها در جریان خصوصی سازی بود.

این امر موجب شد که دولتی های دیروز و شبه دولتی های آن روز کنترل بخش قابل توجهی از اقتصاد مالزی به ویژه بخش های املاک ، صنایع سنگین و مجتمع های تفریحی و سرگرمی را در ید قدرت خود بگیرند.

فقدان یک نهاد مستقل برای نظارت بر اجرای صحیح خصوصی سازی در مالزی موجب شد تا دلالان سیاسی و افراد دارای نفوذ از این فرصت کمال استفاده را ببرند.

اولویت های خصوصی سازی در مالزی

خصوصی سازی در مالزی از بسیاری جهات با کشورها دیگر متفاوت بود. بدان معنا که استفاده از اعتبارات ناشی از خصوصی سازی از اهداف اولویت دار دولت نبود بلکه افزایش بهره ور و کارایی شرکت ها مد نظر قرار داشت.

تمرکز مالایی ها در خصوصی سازی بر بخش های زیر بنایی و خدمات همگانی مانند آب ، برق و تلفن بود موضوعی که در کشورهای دیگر جنبه استراتژیک و انحصاری برای دولت دارد.
برای نمونه کشورهایی چون انگلستان و فرانسه برنامه های خصوصی سازی خود را از شرکت های صنعتی آغاز کردند.

اقدام دیگر کوالالامپور در امر خصوصی سازی که واکنش غربیان را نیز برانگیخت ، تقویت مشارکت ویژه ملایو تبارها ( بومی های مسلمان ) در این طرح با هدف ایجاد جامعه تجاری – صنعتی بومی پوترا (۱) بود، که در صورت اجرای مناسب این برنامه اهداف دولت در جهت تجدید ساختار جامعه و توزیع عادلانه تر ثروت تحقق می بافت.

ماهاتیر محمد که به مدت ۲۲ سال زمام حکومت در مالزی را در دست داشت ، اول سپتامبر ۲۰۰۰ طی سخنانی در شیکاگو به انتقاد غربیان این گونه پاسخ داد:
” معمولا کشورهای در حال توسعه در زمان خصوصی سازی اموال و کارخانه های خود را به غربیان واگذار می کنند اما ما این کار را نکردیم . آنان وقتی دیدند در روند خصوصی سازی مالزی جایی ندارند و از سود سرشاری که مورد انتظارشان بود بی بهره ماندند ، ما را مورد انتقاد قرار داده و به دولت مالزی برچسب نژاد پرست زدند. ” (۲)

خصوصی سازی و مشارکت خارجی
برنامه خصوصی سازی مالزی سهمی را نیز برای سرمایه گذاران خارجی قایل شده است. آنان می توانند تا ۲۵ درصد از سهام شرکت های خصوصی شده را به خود اختصاص دهند.

سرمایه گذاران خارجی در چهار وضعیت می توانند در برنامه خصوصی سازی این کشور سهیم شوند:
۱- مواردی که تخصص طرف خارجی برای افزایش کارایی ضروری باشد.
۲- زمانی که مشارکت شرکت خارجی برای ارتقای بازار صادرات لازم باشد.
۳- هنگامی که سهام عرضه شده در بازار داخلی جذب نشده باشد.
۴- وقتی که ماهیت فعالیت مورد نظر نیازمند ارتباطات جهانی و بین المللی باشد.
در مجموع و به رغم اشکالات طرح شده ، برنامه های خصوصی سازی، رونق قابل توجه و ملموسی را به اقتصاد مالزی بخشیده است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text