تحصیل در مالزی – زبان و خط مالزی

mala6

زبان و خط مالزی

 زبان مالایی که به محلی باهاسا ملایو خوانده می‌شود، زبانی است که توسط مردم نژاد مالایی که از ساکنان شبه جزیره ی مالایا، جنوب تایلند، سنگاپور و شمال شرقی سوماترا هستند، صحبت می‌شود. این زبان، زبان رسمی کشور مالزی است.
در گذشته، زبان مالایایی عمدتا به خط جاوی نوشته می‌شد که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی است. با گذشت زمان، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی چیره شد. این مسئله بیشتر در اثر نفوذ نظام آموزشی استعماری بوده که به بچه‌ها نگارش لاتین را به جای الگوی عربی آموزش داده‌ است.
زبان چینی در مالزی به انواع لهجه‌های چینی تکلم می‌شود، از جمله چینی ماندارین، هوکین / فوجیان، زبان کانتونی، هاکا و تئوچو. برخی از چینی‌ها به انگلیسی با عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. زبان چینی از لحاظ تاریخی در جامعه تجاری مالزی رایج بوده ‌است.
هندیها در مالزی به زبان تامیلی تکلم می‌کنند. همچنین بسیاری از طبقات متوسط تا بالای متوسط هندی در مالزی به زبان انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند.

زبانهای رایج در مالزی

زبان ملی مالزی باهاسا مالایو(Bahasa Melau)  است و زبان دوم این کشور انگلیسی می باشد که در سطح وسیعی استفاده می شود. بنابر این افراد خارجی هیچ مشکلی برای استفاده از زبان انگلیسی ندارند و زبان انگلیسی در تمامی شهرهای بزرگ مالزی از فروشگاه ها تا دست فروشان کنار خیابان، رانندگان تاکسی، کارمندان ادارات و به طور کلی در همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. در تمامی شهرهای یزرگ انگلیسی برای مردم قابل فهم بوده و ارتباط برقرار کردن و یا پاسخ دادن به زبان انگلیسی به خوبی برای مردم امکان پذیر است.

دولت مالزی نیز شرایط راحتی را برای یادگیری زبانهای بین المللی برای کلیه افراد فراهم کرده و آنان را تشویق به یادگیری هر چه بهتر زبان انگلیسی می کند. همچنین زبان انگلیسی به عنوان یک از اصلی ترین موضوعات دروس در دوره ۶ ساله دبستان و در سالهای اولیه متوسطه مطرح می شود.
 
بررسی زبان های بومی به تفکیک نژادهای مختلف در مالزی

 مالایی ها

به مسلمانانی اطلاق می شود که بومیان کشور مالزی بوده اند و به آنها Bumiputra (پسری از خاک) می گویند.

زبان بومی آنها “باهاسا مالایو” است که یکی از آسانترین زبانهای موجود برای یادگیری در جهان است. در گذشته این زبان عمدتا به خط جاوی نوشته می‌شد که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی است. با گذشت زمان، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی چیره شد. این بیشتر در اثر نفوذ نظام آموزشی استعماری بوده که به بچه‌ها نگارش لاتین را به جای الگوی عربی آموزش داده است.

 زبان چینی ها

در حدود یک چهارم جمعیت مالزی را چینی ها تشکیل می دهند. چینی ها از قسمت های مختلف کشور چین مهاجرت کرده اند و به همین خاطر به چند گروه تقسیم می شوند و ترکیبی وسیع از فرهنگ و زبان چین را با خود به همراه آورده اند. زبان چینیدر مالزی به انواع لهجه‌های چینی تکلم می‌شود از جمله چینی ماندارین، هوکین/ فوجیان، زبانکانتونی، هاکا و تئوچو. برخی از چینی ها به انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. زبان چینی از لحاظ تاریخی در جامعه تجاری مالزی رایج بوده است.

زبان هندی ها

اکثر هندی ها از شرق هند به مالزی مهاجرت کرده اند. هندیها در مالزی عمدتا مردم تامیل هندو از جنوب هند هستند که به زبان تامیلی، تلوگو، مالایالام و هندی تکلم می‌کنند و بیشتر در شهرهای بزرگتر غرب شبه جزیره زندگی می‌کنند. بسیاری از طبقات متوسط تا بالای متوسط هندی در مالزی به زبان انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند.

سایر زبانهای بومی

نژاد مرکب اوراسیایی، کامبوجی، ویتنامی، و قبایل بومی باقی جمعیت مالزی را تشکیل می‌دهند. تعداد کمی از اوراسیایی ها که ترکیبی از اعقاب پرتغالی- مالایایی هستند، به یک زبان درآمیخته با پرتغالی تکلم می‌کنند که زبان پاپیا کریستانگ گفته می‌شود. همچنین اوراسیایی هایی با اعقاب دورگه مالایایی و اسپانیائی وجود دارد که عمدتا” در صاباح ساکن هستند. مهاجران موجود از کشور فیلیپین، به زبان چاواکانو صحبت می‌کنند، که تنها زبان ممزوج با مبنای اسپانیولی در آسیا می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

Please enter the CAPTCHA text