کشور مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

اگرقصد ادامه تحصیل در مجارستان را دارید بدون شک به دنبال بهترین دانشگاه مجارستان برای تحصیل میگردید. دانشگاهی که تراز جهانی داشته باشد و با تحصیل در آن و دریافت مدرک معتبر، بتوانید شغلی با امنیت بالا داشته باشید. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بهترین انتخاب برای دانشجویانی است که قصد تحصیل علوم پزشکی در مجارستان را دارند. در مقالات گذشته به معرفی دانشگاه های مجارستان پرداخته‌ایم، اما در این مطلب قصد داریم دانشگاه پزشکی سملوایز را بطور کامل معرفی کنیم و شرایط تحصیل در این دانشگاه را شرح دهیم.

تصویر نمای سر در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

آنچه در این مطلب مطالعه خواهید کرد: نمایش

معرفی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز

دانشگاه سملوایز مجارستان (سِمِلوِیس یا زملوایس) که به زبان مجارستانی Semmelweis Egyetem و به زبان انگلیسی University of Semmelweis نامیده می‌شود در بوداپست پایتخت کشور مجارستان قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1769 یعنی بیش از 250 سال پیش در بوداپست تاسیس شد. پس از جنگ جهانی این دانشگاه مستقلا در زمینه علوم پزشکی فعالیت کرد و امروزه به یکی از برترین دانشگاه و مرکز تحقیقاتی پزشکی جهان بدل شده است.

دانشگاه سملوایز یکی از مراکز برجسته آموزشی کشور مجارستان و همچنین حوزه اروپا می‌باشد . این مرکز آموزشی علاوه بر تربیت و آموزش رشته‌های علوم پزشکی یکی از مراکز تحقیقاتی در زمینه علوم پزشکی نیز هست و همین امر باعث شده که دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست به شهرتی بین‌المللی دست یابد. این مرکز دانشگاهی مقصد اصلی اکثر دانشجویان ایرانی میباشد و به دلیل قرار گیری آن در بوداپست پایتخت کشور مجارستان و همچنین امکانات آموزشی و رده‌بندی جهانی خوب در بین دانشگاه‌های معتبر جهان تمایل دانشجویان برای حضور در این دانشگاه بسیار بالاست. لازم به ذکر است که بسیاری از پزشکان مطرح مجارستانی در این دانشگاه به تحصیل در رشته های علوم پزشکی پرداخته‌اند.

دانشگاه سملوایز مجارستان مدیریت یکی از بزرگترین مراکز تحقیقات علوم پزشکی کشور مجارستان را نیز بر عهده دارد که هدف اصلی این تحقیقات ارائه خدمات و جلوگیری از بروز بیماری‌ها و تشخیص و غربال گری بیماری‌هاست. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان در سال 2013 میلادی برای دومین بار موفق به اخذ مدرک معتبرترین موسسه تحقیقاتی شد.

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز چگونه است؟

 در دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان کلیه رشته های پزشکی و پیرا پزشکی از ابتدا تا مقطع دکتری و همچنین دوره های تخصص پزشکی تدریس میگردد. در این دانشگاه علاوه بر تدریس گروه علوم پزشکی و پیرا پزشکی به زبان انگلیسی، این دروس به زبان‌های مجاری و آلمانی نیز در اختیار دانشجویان علاقمند قرار میگیرد. همین امر این دانشگاه را را به یک مرکز بین اللملی تبدیل نموده است.

در تمام سال‌های تحصیلی تعداد بسیار زیادی دانشجو از تمامی کشورهای جهان به این دانشگاه جهت ادامه تحصیل مراجعه می‌نمایند. جمعیت دانشجویان خارجی و مهاجر این دانشگاه حدود یک سوم دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان را تشکیل میدهد.

دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان علاوه بر خدمات آموزشی قوی که دانشجویان را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌کند، مرکز ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی بزرگی به مردم مجارستان نیز هست. این امر خود باعث کسب تجربه برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه است. دانشجویان این دانشگاه در کنار تحصیلات آکادمیک و بهره‌مندی از خدمات آموزشی و بهداشتی می‌توانند به تجربه عملی در رشته تحصیلی خود دست یابند.

همانطور که اشاره کردیم دانشجویان علاقمند به رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، طب ورزشی، علوم بهداشت، مامایی، بهداشت و خدمات اجتماعی می‌توانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. در ادامه شرایط تحصیل در سه شاخه مهم پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی را با هم بررسی می‌کنیم.

تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

مدارک تحصیلی دانشگاه سملوایز مجارستان دارای اعتبار بین المللی بوده و در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران مورد ارزشیابی قرار میگیرد. دانشگاه سملوایز مجارستان هر ساله با جذب دانشجویان علاقمند به تحصیل پزشکی مجارستان میزبان این دانشجویان در دوره‌های تحصیل است. تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان حدود چهار هزار نفر میباشد که تقریبا 40% این دانشجویان از نقاط مختلف جهان به این کشور مراجعه نموده و مشغول به تحصیل شده‌اند. استاندارد بالای آموزشی منطبق با علوم روز دنیا، استانداردهای روز پزشکی اروپا در این دانشگاه و استفاده از اساتید مجرب و پزشکان مطرح کشور مجارستان دانشگاه سملوایز دلایل تحصیل بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل نموده است.

 

زبان های تدریس پزشکی در دانشکده دانشگاه سملوایز مجارستان

همانطور که در بالا گفتیم دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان هم مانند تمامی رشته‌ها در این دانشگاه اقدام به برگزاری کلاسهای آموزش پزشکی خود به سه زبان آلمانی، انگلیسی و مجاری می‌کند که این خود باعث شده دانشجویان با انتخاب بیشتری در مورد ادامه تحصیل در رشته پزشکی روبرو باشند. همچنین دانشجویانی که علاقمند به ادامه تحصیل در کشور آلمان هستند میتوانند با انتخاب زبان آلمانی و به دست آوردن شرایط دانشگاه‌های آلمان ادامه تحصیل خود را در آن کشور به سر انجام برسانند.

اهداف و رسالت دانشگاه علوم پزشکی سملوایز چیست؟

این دانشگاه از آغاز آموزش خود همواره به دنبال به ثمر رساندن این چهار هدف بوده است:

 1. تعالی دانش پزشکی
 2. ارائه خدمات با کیفیت بالا به بیماران
 3. نوآوری و تحقیقات در زمینه بیماریها
 4. اسکان به سبک زندگی در هتل به بیماران

موارد فوق این امکان را به دانشجویان رشته‌های پزشکی در دانشگاه سملوایز میدهد که پس از گذراندن دوره‌های آموزش نظری، که در طی دوسال اول آموزش انجام میگیرد، جهت ادامه تحصیل به هامبورگ آلمان اقدام نمایند و باقیمانده تحصیلات خود را در آنجا ادامه بدهند. ویژگی برنامه های آموزش Asklepios و تبعیت کامل برنامه های آموزشی این مرکز به دلیل دوتابعیتی بودن آن از برنامه های آموزشی دانشگاه پزشکی سملوایزمجارستان می‌باشد که براساس پیمان آمستردام تاسیس گردیده است که از طرح‌های بینظیر و موفق آموزشی در کل اروپاست.

نحوه فعالیت و تبادل دانشجویان و اساتید در دانشگاه سملوایز مجارستان

این دانشگاه با کشورهای  ایالات متحده آمریکا، رومانی، اسلواکی، ژاپن، آلمان و تبادل دانشجو را در دستور کار خود دارد و همچنین، این دانشگاه در حال حاضر برنامه بسیار منظمی در رابطه با تبادل اساتید و کارمندان خود با کشورهای همسایه و اروپایی خود را نیز به انجام می‌رساند. این برنامه شامل کشورهای اسلواکی، اتریش ، آلمان، رومانی و ایتالیا میگردد. لازم به ذکر است که دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان یکی از فعال‌ترین شرکت کنندگان در برنامه ERASMUS  اتحادیه اروپا میباشد .

برنامه اراسموس یک برنامه بورسیه آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست و با هدف سازماندهی تبادل دانشجویان در بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان تاسیس شده است.

تحصیل دردانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

در سال 1995 میلادی در پی گسترش دانشگاه علوم پزشکی بوداپست و ایجاد دانشکده‌های جدید، دانشکده دنداپزشکی دانشگاه سملوایز به بهره‌برداری رسید. در این دانشکده رشته دنداپزشکی در یک دوره 5 ساله برای علاقمندان به این رشته ارائه میگردد و مجموعا ده ترم را شامل می‌شود و دانشجویان میتوانند رشته دندانپزشکی را به سه زبان انگلیسی مجاری و آلمانی مورد مطالعه قرار دهند. این دانشگاه در پایان دوره پنج ساله آموزشی دندانپزشکی و قبولی دانشجویان در آزمون‌های پایان دوره، مدرک دکتری حرفه‌ای یا همان (D.M.D)  را به دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته دنداپزشکی ارائه میکند.

به کارگیری اساتید برجسته توسط این دانشگاه یکی از نقاط قوت برجسته در ارائه خدمات اموزشی به دانشجویان مشتاق تحصیل است، تعداد این اساتید در حال حاضر 100 نفر از دندان‌پزشکان و اساتید علوم مربوط به دندانپزشکی برجسته کشور مجارستان است. تعداد دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در دانشکده دندانپزشکی حدود 30درصد جمعیت مشغول به تحصیل در این دانشگاه را تشکیل می‌دهد. دانشجویان پس از اخذ مدارک دندانپزشکی عمومی میتوانند در دوره‌های تکمیلی دانشکده دندانپزشکی سملوایز نیز شرکت کرده و مدارک تخصص خود را نیز دریافت نمایند.

 

دورهای تخصصی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

 1. پریودنتولوژی(Periodontiogy)
 2. عمل جراحی (Paedodontics)
 3. جراحی دندانپزشکی (Dentoal Surgery)
 4. ارتودنتیکس (Orthodontics)
 5. دندانپزشکی ترمیم و پروتز (Conservative and Prosthetic Dentistry)

شرایط پذیرش در دوره های تخصصی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز

متقاضیان علاقمند و دندانپزشکان میتواند پس از اخذ مدرک دکتری دندانپزشکی و با گذشت 36 ماه از فعالیت خود به عنوان دنداپزشک در آزمون‌های ورودی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز شرکت کرده و پس اخذ نمرات قبولی در آزمون‌ها در این دوره ها مشغول به تحصیل شوند لازم به ذکر است که این امر نیازمند تسلط کافی به زبان مجاری است. چراکه انجام آزمون‌های عملی و ارتباط با بیمار و تشخیص نوع بیماری و درمان این امر را به موضوعی اجتناب ناپذیر تبدیل می‌کند.

خدمات کادرهای درمانی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز

 1. کادر پروتز فعال و متخصص جراحی و پروتزهای داخلی دهان و دندان
 2. کادر دندانپزشکی کودکان فعال و متخصص دندانپزشکی و دردهای کودکان
 3. کادر پریونتولولژی فعال و متخصص پریودنتولوژیو دندانپزشکی ترمیمی
 4. کادر ژئو ستوماتولوژی فعال و متخصص جراحی های ترمیمی
 5. کادراندودنتیکس فعال و متخصص جراحی و پروتز
 6. بخش فوریتهای دندانپزشکی فعال در جراحی دندانپزشکی
 7. بخش عفونت فعال و متخصص دندانپزشکی

گروه‌ها و کادر درمانی نامبرده در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز علاوه بر آموزش دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته دندانپزشکی، به بیماران دهان و دندان نیز خدمات درمانی ارائه میکنند و علاوه بر به کارگیری اساتید مجرب این رشته دارای آزمایشگاه بسیار مجهز برای مطالعه و بررسی بیماری‌های دهان و دندان نیز میباشند که بر روی بیماری‌های دهان و دندانپزشکی تحقیقات بسیار کاملی را انجام میدهند.

دانشکده داروسازی دانشگاه سملوایز مجارستان :

یکی دیگر از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان رشته تحصیلی داروسازی است. رشته دارو سازی دانشگاه سملوایز در 10 ترم یا به مدت پنج سال به دانشجویان ارائه میگردد و به صورت پیوسته بوده و در پایان دانشجویان مشغول به تحصیل موفق به اخد مدرک دکتری داروسازی میگردند. لازم به ذکر است که این مدرک دکتری در نظام ارزشیابی وزارت بهداشت ایران فوق لیسانس ارزشیابی شده ولی در عین حال با همین مدرک، شما میتوانید درخواست تاسیس داروخانه در ایران را نموده و موفق به تاسیس داروخانه شوید.

مدت زمان تحصیل در رشته دارو سازی در مجارستان حدود پنج هزار ساعت هست که تمامی دانشجویان برای اخذ مدرک خود باید این زمان درسی را پشت سر بگذارند . این تعداد ساعت درسی شامل دروس اجباری و دروس اختیاری است که چهار هزار ساعت دروس اجباری و هزار ساعت باقی‌مانده دورس اختیاری با بیست موضوع را شامل میگردد.

یکی از ویژگی‌های دانشکده داروسازی دانشگاه سملوایز مجارستان برنامه ریزی دقیق و گسترده و آموزش علوم بر اساس استاندارهای روز جهان مخصوصا در دروس زیست و شیمی که جزو علوم پایه داروسازی است را شامل میشود. علاوه بر آن دانشجویان با توجه به ارتباط مستقیمی که با بیماران در محیط بیمارستانی دارند با روند تشخیص بیماری‌ها و همچنین تولید داروها نیز آشنا میشوند که خود باعث کسب تجربه عملی برای آنان میگردد.

 

برنامه تحصیل در دانشکده داروسازی دانشگاه سملوایز مجارستان 

زبان تدریس در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز به دو صورت مجاری و انگلیسی است و سالانه تعداد زیادی دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل میگردند. بخشی از این دانشجویان از کشورهای دیگر به این دانشکده مراجعه می‌کنند. همچنین دانشکده دارو سازی دانشگاه سملوایز برنامه‌های آموزشی رشته دارو سازی به زبان آلمانی را از سال 2011 آغاز نموده است.

فارغ التحصیلان رشته داروسازی از دانشکده دانشگاه سملوایز مجارستان در تمامی کشورهای جهان مورد پذیرش قرار میگیرند و مدارک آنها دارای اعتبار است. دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در رشته دارو سازی میتوانند پس از پایان دوره کارشناسی ارشد وارد دوره‌های تخصص دارو سازی گردند که دانشگاه سملوایز مجارستان این امکان را برای این دانشجویان فراهم نموده است و آنها میتوانند در پانزده رشته تخصصی، مشغول  به تحصیل گردند. این رشته یکی از جذاب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه سملوایز مجارستان هست که دانشجویان فراوانی را از سرتاسر جهان مخصوصا ایران به خود جذب نموده است.

هزینه سالانه تحصیل در  دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

 1. پزشکی دانشگاه سملوایز سالیانه ۱۸۲۰۰ دلار
 2. دندانپزشکی دانشگاه سملوایز سالیانه ۱۸۲۰۰ دلار و ۳۶۰۰ دلار هزینه سالیانه مواد و لوازم
 3. رشته داروسازی دانشگاه سملوایز در سالیانه ۱۲۰۰۰ دلار

تحصیل در دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه سملوایز مجارستان به زبان انگلیسی میباشد که این امر از سال 2005  در این دانشگاه آغاز شد و به همین دلیل به دانشجویان  علاقمند  به تحصیل  در علوم بهداشت را داده تا در رشته های پیرا پزشکی مشغول به تحصیل شوند همچنین برگزاری این دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی باعث جذب دانشجویان بسیاری، از سراسر جهان شده است. دریافت مدارک تحصیلی از دانشگاه سملوایز مجارستان در رشته های علوم بهداشتی این امکان را به دانشجویان میدهد تا فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را در تمام دنیا بدست بیاورند.

رشته های تحصیلی علوم بهداشت ارائه شده در دانشگاه سملوایز مجارستان

1)- مقطع کارشناسی

 • مامایی (Midwifery)
 • مدیریت گردشگری (Heaith Tourism Management)
 • پرستاری (Nursing)
 • اپتومتری (Optometry)
 • بازرسی بهداشت ( Heaith Visitor)
 • فیزیوتراپی (Physiotherapy)
 • رژیم غذایی(Dietetics)

2) – مقطع کارشناسی ارشد

 • فیزیوتراپی (Physiotherapy)
 • علوم پرستاری (Nursing Science)

4)- دورهای تخصصی کارشناسی ارشد

 • بهداشت جهانی (Global Health)
 • آموزش فشرده کوتاه مدت( Short Intensive Training Programs)
 • اعتیاد و فرهنگ (Addiction and Culture)
 • پرستاری بین فرهنگی (Interculteral Nursing)
 • رهبری پرستاری (Nursing Leadership)
 • پرستاری اروژانس(Emergaency Nursing)

5)-  مقطع تحصیلی دکتری

 • آموزش بهداشت (Health Education)
 • مراقبتهای بهداشتی(Training in Health Care)
 • پرستاری (Nursing)
 • پیشگیری وکیفیت زندگی وارتقاء سلامت(Health Promotion , Prevention , Nursing , Quality of Life
 • علوم تغذیه (Nutrition Scince)
 • سلامت عمومی (Public Health)

 

هزینه سایر رشته های تحصیلی در دانشگاه سملوایز

 1. تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز رشته فیزیوتراپی ، پرستاری و مامایی سالیانه ۶۴۰۰ یورو
 2. تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی سالیانه ۶۵۰۰ یورو
 3. تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز رشته مربی گری فوتبال و والیبال و بسکتبال۷۵۰۰-۶۵۰۰ یورو
 4. صدور پذیرش تحصیلی ۲۰۰ یورو
 5. ثبت نام دانشگاه سملوایز ۲۰۰ دلار
 6. امتحان ورودی دانشگاه سملوایز ۳۵۰ دلار
 7. هزینه آزمون ورودی دانشگاه ۲۰۰ دلار

 

فعالیت های  درمانی  و غیر آموزشی دانشگاه سملوایز مجارستان

فعالیت دیگر دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ساکن در مجارستان است. دانشگاه سملوایز مجارستان با همکاری پزشکان مجرب و متخصص برنامه های درمانی مناسبی را به بیماران و مراجعین به این مرکز ارائه مینماید که از بالاترین سطوح استانداردهای اروپا پیروی میکند. همچنین این مرکز دارای ازمایشگاه‌های تحقیقاتی بسیار مجهزی است که دانشجویان مشغول به تحصیل در انها پروژه‌ها و تحقیقات و ازمایش‌های علمی و آموزشی را فرا میگیرند .

 

ارتباطات بین المللی دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز مجارستان از دیرباز با دانشگاه‌های معتبر جهان در ارتباط بوده و در زمینه‌های پژوهشی و علمی با این مراکز علمی تبادل دانشجو و اطلاعات نموده است. یکی از کشورهایی که به صورت مداوم و از سال 1983 با دانشگاه سملوایز مجارستان تبادل علمی و دانشجویی داشته است کشور آلمان است.

دانشگاه‌های البرت لودویک، دانشگاه اولم، دانشگاه هایدلبرگ و دانشگاه روپراشت کارلس از جمله دانشگاه‌های آلمان هستند که به صورت مداوم با دانشگاه سملوایز مجارستان تبادل دانشجو و تبادل علمی دارند. یکی از مراکز مهمی که دانشگاه سملوایز مجارستان با ان در ارتباط است مرکز Asklepios هست. این مجموعه  دارای 140 مرکز بهداشتی است که بزرگترین مراکز خصوصی درمانی اروپا را در خود جای داده است. سالانه دو میلیون بیمار از سراسر جهان در بیمارستان‌های فوق مدرن این مرکز تحت درمان قرار میگیرند. این بیماران با استفاده از تخصص‌های بین رشته ای مورد درمان و حمایت پزشکی قرار داده شده و خدمات درمانی به آن‌ها ارائه میگردد.

 

زمان ثبت نام دانشگاه علوم پزشکی سملوایز

شروع سال تحصیلی در دانشگاه سملوایز مجارستان هر سال در ماه سپتامبر (شهریور- مهر) است.

شرایط پذیرش در دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

این دانشکده نیز مانند دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سملوایز الویت ثبت نام را به متقاضیانی میدهد که در دوره دبیرستان و یا کالجای تحصیلی دروس زیست ، شیمی ، و فیزیک را نام نمرات مناسبی گذرانده باشند .

موسسه راه دانشجویان نوین آسیا یکی از برترین موسسات مهاجرت تحصیلی در ایران است که در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برای تحصیل در مجارستان به طور کامل به متقاضیان تحصیل در این کشور مشاوره می‌دهد. شما می‌توانید در این خصوص با شماره‌های درج شده در صفحه تماس با ما تماس حاصل فرمایید.

نماینده رسمی دانشگاه سملوایز مجارستان در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا