جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویزای بلغارستان

ازآنجاکه نرخ رشد جمعیت در کشور بلغارستان منفی است، افراد می‌توانند برای مهاجرت به این کشور بروند. اما برای مهاجرت به بلغارستان یا حتی رفتن به‌صورت توریستی به این کشور، باید حتماً ویزای بلغارستان داشته باشید.

به همین دلیل باید به کسانی که می‌پرسند آیا بلغارستان ویزا میخواهد یا خیر، بگوییم بله، برای رفتن به بلغارستان باید حتماً ویزا داشته باشید. در ادامه این مقاله، به‌صورت مفصل درباره ویزای بلغارستان فوری صحبت خواهیم کرد و برای شما توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ویزای کشور بلغارستان را دریافت کرده و به این کشور بروید. 

ویزا بلغارستان شینگن است؟

بلغارستان یکی از کشورهای اروپایی شناخته می‌شود که در سال ۲۰۰۷، به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. بااین‌حال، از همان زمان تاکنون سران دولت بلغارستان تلاش‌های زیادی برای وارد شدن به منطقه شنگن کردند که تلاش‌های آنها در سال ۲۰۲۴، به ثمر نشست. در آخر، باید گفت که در حال حاضر کشور بلغارستان یکی از کشورهای عضو منطقه شنگن به شمار می‌آید و برای رفتن به این کشور، طبیعتاً باید ویزای شنگن داشته باشید.

ویزا بلغارستان شینگن است؟

کسانی که ویزای شینگن بلغارستان را داشته باشند، می‌توانند بدون نیاز به ارائه ویزای مجدد، به سایر کشورهای عضو منطقه شنگن نیز بروند. پس می‌توان گفت که دریافت این ویزا می‌تواند اهمیت بسیار زیادی برای افراد داشته باشد؛ چراکه راه آنها را برای ورود به سایر کشورهای مطرح اروپایی مانند اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان باز می‌کند. بااین‌حال، برای دریافت این ویزا باید شرایط ویزای بلغارستان را داشته باشید تا بتوانید آن را دریافت کرده و اول به بلغارستان و سپس سایر کشورهای منطقه شنگن بروید. 

انواع ویزا بلغارستان

شما باید بر اساس شرایط خود، یکی از نمونه‌های ویزای بلغارستان را دریافت کنید. مثلا، اگر قصد دارید به صورت توریستی به بلغارستان سفر کنید، نیاز به دریافت ویزای موقت و توریستی دارید و اگر هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید، به ویزای تحصیلی یا کاری نیاز خواهید داشت.

از طرف دیگر، انواع ویزا بلغارستان بسته به تعداد ورود شما به این کشور، می‌تواند متفاوت باشد. پس قبل از این که برای اخذ این ویزا اقدام کنید، بهتر است انواع آن را بشناسید که در ادامه به‌صورت مختصر توضیحی درباره آنها ارائه می‌دهیم. 

 • ویزای یک بار ورود بلغارستان: در این نوع ویزا، شما می‌توانید فقط یک بار وارد خاک کشور بلغارستان شوید و اگر بعد از اتمام ویزا از این کشور خارج شوید، نمی‌توانید برای بار دوم به این کشور بیایید و برای وارد شدن مجدد، به ویزای جدید نیاز خواهید داشت. اعتبار ویزای یک بار ورود بلغارستان بین ۳۰ تا ۹۰ روز است. 
 • ویزای چند بار ورود بلغارستان: باتوجه‌به توضیحات قبل، به‌احتمال خیلی زیاد متوجه می‌شوید که ویزای چند بار ورود بلغارستان چه مفهومی دارد. با این ویزا، امکان چند بار ورود به خاک کشور بلغارستان وجود دارد. اعتبار این ویزا نسبت به علت و هدف سفر شما متفاوت است. اما اگر قصد دارید برای بازه زمانی کوتاهی وارد بلغارستان شوید، باید ویزای چند بار ورود موقت را بگیرید که بین 3 تا 6 ماه اعتبار دارد. 

مدارک لازم برای ویزای بلغارستان

گفتیم که برای دریافت ویزای بلغارستان شرایط خاصی وجود دارد که در صورت دارا بودن آن، فرایند اخذ ویزا برایتان آسان‌تر می‌شود. آماده‌سازی مدارک ویزای بلغارستان مهم‌ترین کاری است که شما باید برای دریافت این ویزا انجام دهید.

مدارک لازم برای ویزای بلغارستان

به همین دلیل در ادامه، برخی از اصلی‌ترین مدارک لازم برای ویزای بلغارستان را به شما معرفی می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از چندین ماه قبل از اقدام برای دریافت ویزا، این مدارک را آماده کنید تا هنگام درخواست، مشکلی برای شما پیش نیاید و بتوانید با مدارک کامل، شانس بیشتری برای دریافت ویزا بلغارستان داشته باشید. 

 • پاسپورت با اعتبار بیشتر از ۶ ماه (اگر کمتر از ۶ ماه معتبر باشد، حتماً اول تمدید و سپس برای اخذ ویزای بلغارستان اقدام کنید.)
 • مدرک های شناسایی مثل شناسنامه و کارت ملی 
 • عکس پرسنلی با پشت زمینه سفید با ابعاد ۳.۵ در ۴.۵ 
 • مدارک و تمکن مالی 
 • اسناد ملکی در کشور مبدأ 
 • گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار 
 • ضمانت‌نامه بانکی 
 • بیمه مسافرتی با پوشش حداقلی ۳۰ هزار یورو 
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای بلغارستان 
 • در صورتی که در پرونده خود سابقه ریجکتی دارید، نامه ریجکتی و علت آن را ارائه دهید

شرایط ویزای بلغارستان

آماده‌ کردن مدارک، نخستین کاری است که نیاز است برای اخذ ویزای بلغارستان انجام دهید. علاوه بر آن، داشتن برخی شرایط دیگر نیز می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای شینگن بلغارستان افزایش دهد. در ادامه، برخی از این شرایط ویزای بلغارستان برای همه افراد را نام می‌بریم. 

 • آماده‌سازی مدارک ذکر شده 
 • تمکن مالی بالاتر برای افزایش شانس دریافت ویزا
 • مدرک معافی یا پایان خدمت سربازی برای آقایان 
 • تکمیل سایر فرم‌ها بر اساس نوع ویزا بلغارستان 

توجه داشته باشید که انواع ویزای بلغارستان با یکدیگر فرق دارند و شما باید بر اساس نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید، شرایط خود را مدنظر قرار دهید. در این شرایط، باید حتماً از افراد متخصص کمک بگیرید تا باتوجه‌به شرایط شما، توضیح دهند که چگونه می‌توانید شانس خود را برای گرفتن ویزای بلغارستان افزایش دهید. در این زمینه، کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا می‌توانند کمک بسیار زیادی به شما کنند.

شرایط ویزای بلغارستان برای ایرانیان

شرایط ویزای بلغارستان برای ایرانیان مانند سایر کسانی است که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه شنگن زندگی نمی‌کنند. به همین دلیل ایرانیان نیز می‌توانند با داشتن شرایط و مدارکی که پیش‌ازاین نام بردیم، ویزای بلغارستان را دریافت کنند.

بااین‌ وجود، ایرانی ها می‌توانند برای بالا بردن شانس خود را برای اخذ این ویزا، از طریق آژانس و تور گروهی درخواست ویزا بدهند. همچنین باید برنامه سفر خود را به شکل کاملاً شفاف شرح دهند تا راحت‌تر بتوانند ویزای توریستی بلغارستان را دریافت کنند. جهت گرفتن ویزای طولانی مدت بلغارستان نیاز به ارائه مدارکی مثل نامه پذیرش یا جاب آفر کاری دارند. 

قیمت ویزای بلغارستان

قیمت ویزای بلغارستان بر اساس نوع ویزای شما می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. این بدان معنی است که مبلغ ویزای بلغارستان برای ویزای توریستی با کاری و تحصیلی تفاوت‌های زیادی دارد. طبیعتاً برای دریافت ویزای توریستی بلغارستان شما باید بر اساس تعداد روزهایی که قرار است در این کشور بمانید، هزینه خوردوخوراک، رفت‌وآمد و غیره، هزینه‌های خود را محاسبه کنید و مبلغ موردنیاز را در حساب بانکی داشته باشید. 

برای دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان نیز داشتن تمکن مالی؛ مانند هزینه‌های زندگی، اقامت و شهریه دانشگاه ضروری است. البته اگر بورسیه تحصیلی داشته باشید، نیازی به داشتن این هزینه‌ها ندارید. 

قیمت ویزای بلغارستان

علاوه بر این موارد، برای دریافت ویزا بلغارستان و تکمیل فرم‌های آن نیز باید هزینه مجزایی پرداخت کنید. این هزینه برای ویزای توریستی برای متقاضیان بزرگسال ۶۰ و برای کودکان ۳۵ یورو اعلام شده است. بااین‌حال، کسانی که قصد دریافت ویزای بلندمدت بلغارستان برای نهایتاً 6 ماه را دارند، باید به ازای هر نفر ۱۰۰ یورو بپردازند.

آن دسته از متقاضیانی که می‌خواهند حداکثر یک سال در بلغارستان بمانند هم باید ۲۰۰ یورو بپردازند. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها از هزینه بیمه مسافرتی، بلیت هواپیما، اقامت و مواد خوراکی کاملاً مجزا است و باید سایر هزینه‌ها را بر اساس نرخ روز یورو حساب کنید. 

مدت زمان صدور ویزای بلغارستان

از زمانی که شما برای دریافت ویزا بلغارستان اقدام می‌کنید و کارهای انگشت‌نگاری خود را نیز انجام می‌دهید، بین ۵ تا ۱۰ روز کاری بعد، جواب ویزا برای شما صادر می‌شود. پس در این بازه زمانی، خیلی راحت می‌توانید جواب مثبت یا منفی ویزای بلغارستان را دریافت کنید و در صورت تأیید شدن درخواست خود، برای رفتن به کشور بلغارستان آماده شوید. 

نحوه پر کردن فرم ویزای بلغارستان

شما در فرم ویزای بلغارستان باید اطلاعات کامل خود را بنویسید تا آفیسر متقاعد شود که می‌خواهید به دلایل ذکر شده، به بلغارستان بروید و بعد از اتمام کار خود نیز حتماً به کشور خود باز می‌گردید. فراموش نکنید که اشتباه پر کردن این فرم می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در رد شدن درخواست شما برای دریافت ویزا داشته باشد. به همین دلیل با دقت کامل برای پر کردن فرم درخواست ویزا سفارت بلغارستان وقت بگذارید و تمام اطلاعات را به‌درستی و با صداقت کامل وارد نمایید.

نحوه پر کردن فرم ویزای بلغارستان

اگر خودتان زبان انگلیسی را بلد باشید، به‌احتمال خیلی زیاد می‌توانید فرم ویزای بلغارستان را تکمیل نمایید. به عنوان مثال، در هر یک از قسمت‌ها به‌صورت انگلیسی مشخص شده که باید نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، کشور محل تولد، ملیت، جنسیت و وضعیت تأهل را بنویسید.

از دیگر اطلاعاتی که باید در این فرم وارد کنید، شامل مواردی مانند اطلاعات پاسپورت‌های جدید و قدیمی، آدرس محل زندگی، وضعیت اشتغال، هدف سفر، برنامه سفر، دلیلی که باید به کشور خود بازگردید و سایر موارد این‌چنینی می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که شاید اشتباهی در پر کردن فرم درخواست ویزا سفارت بلغارستان رخ دهد، بهتر است این کار را به متخصصان کاربلد در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا بسپارید. 

ریجکتی ویزای بلغارستان و دلایل آن

گفتیم که اشتباه پر کردن فرم درخواست ویزای بلغارستان می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل رد شدن درخواست شما باشد. علاوه بر این، فاکتورهای دیگری نیز باعث لغو ویزای بلغارستان می‌شوند که در ادامه به‌صورت مختصر برخی از آنها را نام می‌بریم. 

 • متقاعد نشدن آفیسر برای بازگشت فرد متقاضی به کشور خود 
 • دروغین بودن مدارک 
 • مشخص نبودن هدف سفر و نداشتن برنامه سفر 
 • کافی نبودن تمکن مالی 
 • معتبر نبودن بیمه مسافرتی 
 • خراب بودن پاسپورت 
 • داشتن حساب سابقه کیفری 
 • تکمیل نکردن یا ناقص بودن فرم درخواست ویزای بلغارستان 

اگر درخواست شما برای دریافت ویزای بلغارستان ریجکت شد، می‌توانید به آن اعتراض وارد کنید و نواقص پرونده خود را تکمیل نمایید و بار دیگر اقدام کنید تا ببینید که آیا ویزای بلغارستان برای شما صادر می‌شود یا خیر. برای اعتراض به پرونده ریجکت شده هم بهتر است حتماً از کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه کمک بخواهید. 

جمع‌بندی

در این مطلب اطلاعات کاملی درباره ویزای بلغارستان در اختیار شما قرار دادیم و گفتیم که در صورت داشتن چه شرایط و مدارکی، شانس بیشتری برای دریافت این ویزا دارید. همان‌طور که متوجه شدید، اعتبار ویزای بلغارستان بسته به هدف شما از سفر به این کشور، می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. به همین دلیل بهتر است در ابتدا هدف خود از سفر به این کشور را مشخص کرده و بعد به کمک افراد متخصص و حرفه‌ای، برای اخذ ویزای بلغارستان درخواست بدهید. به این منظور، کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا کمک زیادی به شما می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *