جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه‌های متعددی در کشور مجارستان وجود دارند و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل، این کشور را انتخاب می‌کنند. در میان مراکز آموزش عالی کشور مجارستان، دانشگاه سگد طرفداران بسیار زیادی دارد و زمان زیادی است که در زمینه آموزش و نوآوری آکادمیک فعالیت می‌کند. در این مقاله به طور کامل درباره دانشگاه سگد در مجارستان صحبت خواهیم کرد و برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم که این دانشگاه چه خدماتی ارائه می‌دهد و چطور می‌توانید در آنجا درس بخوانید.

به‌طورکلی، بسیاری از دانشگاه‌های مجارستان از نظر سطح علمی در رتبه بالایی قرار می‌گیرند و این موضوع درباره دانشگاه سگد نیز صدق می‌کند. این دانشگاه به‌خاطر داشتن کیفیت بالای آموزش، یکی از بهترین مراکز آموزش عالی در اروپا به شمار می‌آید. اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاه سگد در مجارستان را دارید، بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید.

معرفی دانشگاه سگد

اول‌ازهمه، خوب است با دانشگاه سگد در مجارستان آشنا شوید. دانشگاه szeged مجارستان برای اولین‌بار در سال ۱۸۷۲ در ترانسیلوانیا افتتاح شد. در زمان‌های قدیم، ترانسیلوانیا قسمتی از امپراتوری مشترک اتریش و مجارستان بود و بعد از جنگ جهانی اول و تغییرات سیاسی میان این کشورها، این دانشگاه نیز در سال ۱۹۲۱ وارد شهر سگد در مجارستان شد. قبل از جنگ جهانی اول، این دانشگاه با نام دانشگاه کولوسوار شناخته می‌شد و بعد از منتقل شدن به شهر سگد، نام همین شهر را گرفت.

معرفی دانشگاه سگد

در آن زمان این دانشگاه بیشتر در زمینه علوم پزشکی و رشته‌های پیراپزشکی فعالیت می‌کرد. بااین‌حال، پس از گذشت مدتی، تخصص خود را علاوه بر پزشکی، به رشته‌های دیگری مانند رشته‌های علوم‌انسانی و اجتماعی نیز گسترش داد. به‌طوری‌که این دانشگاه در قرن بیستم توانست تأثیر بسیار زیادی در شرایط فرهنگی و فکری مردم مجارستان به وجود بیاورد. در آن بازه زمانی، برخی از مشهورترین و بهترین دانشمندان و محققان در این دانشگاه مشغول به کار شدند.

بعد از سال ۱۹۸۹ که رژیم کمونیستی به طور کامل دچار فروپاشی شد، این دانشگاه نیز در شرایط دموکراتیک سازی قرار گرفت و اصلاحاتی روی آن انجام شد. بعد از همان زمان، دانشگاه سگد شروع به گسترده‌تر شدن کرد تا این که در حال حاضر به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی شناخته می‌شود. در عصر حاضر بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. علاوه بر این موارد، این دانشگاه از نظر رنک جهانی نیز در رتبه بسیار خوبی قرار دارد.

مزایای دانشگاه سگد

تحصیل در دانشگاه سگد برای دانشجویان بین‌المللی مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل هم سالیانه افراد زیادی از کشورهای متعدد به مجارستان مهاجرت تحصیلی می‌کنند.

مزایای دانشگاه سگد

در این قسمت برخی از مهم‌ترین مزایای دانشگاه سگد را به‌صورت مختصر معرفی می‌کنیم تا مطمئن شوید که چرا این دانشگاه تا این حد مورد محبوبیت دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است.

 • تجهیزات و امکانات متعدد: برای تحصیل در رشته‌های مختلف به‌خصوص پزشکی یا پیراپزشکی تجهیزات متعددی نیاز است که تمام آنها در دانشگاه سگد وجود دارد.
 • هزینه تحصیل و زندگی پایین‌تر: یکی از مهم‌ترین چالش‌های بسیاری از دانشجویان بین‌المللی موقع تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، هزینه تحصیل و زندگی است. مجارستان نسبت به کشورهای اروپایی هزینه مناسب‌تری دارد.
 • امکان کار کردن هم‌زمان با درس خواندن: شما می‌توانید زمانی که مشغول به تحصیل در مجارستان هستید، در این کشور بسته به مقطع تحصیلی خود، کار کنید. البته در زمان تحصیل، فقط می‌توانید به سراغ کارهای پاره‌وقت بروید.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی: دانشجویان خارجی می‌توانند بعد از ورود به مجارستان، خود را بیمه کرده و از امکانات آن استفاده کنند.
 • سفر به سایر کشورهای منطقه شنگن: شما با دریافت ویزای تحصیلی مجارستان می‌توانید بدون نیاز به ویزای دیگر، به سایر کشورهای منطقه شنگن تردد کنید.
 • امکان کار کردن بعد از فارغ التحصیلی: علاوه بر موارد ذکر شده، دانشجویان خارجی می‌توانند بعدازاین‌که در رشته موردنظر خود فارغ‌التحصیل شدند، در صورت احراز شرایط لازم ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر بدهند و در کشور مجارستان مشغول به کار شوند.

دانشکده‌های دانشگاه سگد

در دانشگاه szeged مجارستان شما می‌توانید از برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد استفاده کنید. تنها کافی است که بسته به مقطع و رشته تحصیلی موردنظر خود، در این دانشگاه ثبت‌نام نمایید. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز به‌اختصار گفتیم، در این دانشگاه بخش‌های متعددی وجود دارد و شما می‌توانید علاوه بر رشته‌های پزشکی، در رشته‌های دیگر نیز مشغول به تحصیل شوید.

دانشکده‌های دانشگاه سگد

تمام دانشکده‌های این دانشگاه با بالاترین کیفیت دروس را ارائه می‌دهند. یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین دانشکده‌های این مرکز آموزش عالی، دانشکده علوم پزشکی است که با به‌روزترین تجهیزات و نوآوری‌ها، دانش کاملی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. در ادامه، سایر دانشکده‌های دانشگاه سگد در مجارستان را نام می‌بریم.

دانشکده علوم پزشکی

همان‌طورکه گفتیم دانشکده علوم پزشکی یکی از مطرح‌ترین قسمت‌های این دانشگاه شناخته می‌شود. در این دانشکده رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر رشته‌های پیراپزشکی با بالاترین کیفیت تدریس می‌شوند. دانشگاه پزشکی سگد مجارستان سالانه دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی را جذب می‌کند.

✔ دانشکده علوم و انفورماتیک

دانشکده علوم و انفورماتیک در واحدهای مختلفی مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر، انفورماتیک، زیست‌شناسی و سایر موارد این‌چنینی دروس متنوعی ارائه می‌دهد.

✔ دانشکده علوم بهداشتی و مطالعات اجتماعی

از دیگر دانشکده‌های پرطرفدار در دانشگاه سگد مجارستان می‌توان به دانشکده علوم بهداشتی و مطالعات اجتماعی اشاره کرد. در این دانشکده واحدهای متنوعی برای رشته‌های پرستاری، بهداشت عمومی، مددکاری اجتماعی و مدیریت بهداشت در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

دانشکده مهندسی

اگر به رشته‌های مهندسی مانند مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و سایر موارد این‌چنینی علاقه دارید، می‌توانید دانشگاه سگد در مجارستان را انتخاب کنید. این دانشگاه تمامی رشته‌های ذکر شده و سایر رشته‌های مهندسی را به دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه‌ها ارائه می‌دهند.

دانشکده مهندسی سگد

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

همان‌طور که از نام آن هم می‌توان حدس زد، دانشکده حقوق و علوم سیاسی مسئول ارائه واحدهای مختلفی در این حوزه است. برای مثال، رشته‌هایی مانند حقوق، روابط بین‌الملل و علوم سیاسی در این دانشکده در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

دانشکده کشاورزی

درصورتی‌که به رشته‌های حوزه کشاورزی علاقه دارید، مطمئن باشید که دانشگاه سگد در مجارستان می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای شما باشد. شما می‌توانید رشته‌هایی مانند علوم زیست‌محیطی، علوم کشاورزی، علوم زراعی و علوم دامی را در این دانشگاه بخوانید.

دانشکده علوم‌انسانی و اجتماعی

در دانشکده علوم‌انسانی و اجتماعی رشته‌های متنوعی مانند زبان‌شناسی، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، ادبیات، تاریخ و سایر موارد این‌چنینی تدریس می‌شوند. پس اگر رشته تحصیلی شما در مقطع قبلی به یکی از این موارد مرتبط است، می‌توانید یکی از این رشته‌ها را در دانشکده علوم‌انسانی و اجتماعی دانشگاه سگد بخوانید.

دانشکده آموزش

می‌توانید رشته‌هایی که به آموزش مرتبط هستند را در دانشکده آموزش دانشگاه سگد بگذرانید. برخی از رشته‌های مرتبط با آموزش، رشته‌هایی مانند آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش ویژه به شمار می‌آیند.

دانشکده تربیت‌معلم

از دیگر دانشکده‌هایی که در دانشگاه سگد مجارستان برای افراد علاقه‌مند به تحصیل مناسب است، می‌توان به دانشکده تربیت‌معلم اشاره کرد. این دانشکده بیشتر برای کسانی است که به حوزه‌هایی مانند آموزش زبان خارجه، تربیت‌بدنی و یا آموزش علوم طبیعی علاقه دارند.

دانشکده موسیقی

افراد علاقه‌مند به هنر و به‌خصوص موسیقی می‌توانند برای تحصیل در رشته‌هایی مانند موسیقی، آهنگ‌سازی و یا اجرا، دانشکده موسیقی سگد را انتخاب کنند. در این دانشگاه هر یک از رشته‌های ذکر شده به‌صورت ترکیبی تئوری و عملی تدریس می‌شوند.

دانشکده موسیقی سگد

دانشکده الهیات

در نهایت، آخرین دانشکده‌ای که در دانشگاه سگد مجارستان وجود دارد، دانشکده الهیات است. در این دانشکده رشته‌های مرتبط به این موضوع مانند رشته‌های اخلاق و علوم دینی در اختیار دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه قرار می‌گیرد.

رشته‌های دانشگاه سگد

باتوجه‌به اطلاعاتی که پیش‌ازاین در اختیار شما قرار دادیم، متوجه شدید که در دانشگاه سگد مجارستان رشته‌های بسیار زیادی تدریس می‌شوند. به‌این‌ترتیب، شما می‌توانید در رشته موردنظرتان در این دانشگاه ثبت‌نام کنید. در این قسمت، رشته‌های دانشگاه سگد را به‌صورت مختصر معرفی می‌کنیم.

مقطع کارشناسیمقطع کارشناسی‌ارشدمقطع دکتری
پزشکیپرستاریدندانپزشکی
دندانپزشکیمدیریت سلامتداروسازی
داروسازیزیست‌شناسیپزشکی
پرستاریبهداشت عمومی 
کامپیوترانفورماتیک 
انفورماتیکفیزیک 
بهداشت عمومیشیمی 
ریاضیمددکاری اجتماعی 
مدیریت بهداشتعلوم کامپیوتر 
شیمیحقوق 
زیست‌شناسیریاضی 
فیزیکعلوم سیاسی 
مددکاری اجتماعیروابط بین‌الملل 
حقوقتاریخ 
علوم سیاسیادبیات 
روابط بین‌المللزبان‌شناسی 
تاریخروان‌شناسی 
ادبیاتجامعه‌شناسی 
زبان‌شناسیمردم‌شناسی 
روان‌شناسیاقتصاد 
جامعه‌شناسیمدیریت بازرگانی 
مردم‌شناسیمدیریت 
اقتصادمهندسی عمران 
مدیریت بازرگانیمهندسی برق 
مدیریت            مهندسی کامپیوتر 
مهندسی عمرانمهندسی مکانیک 
مهندسی برقعلوم کشاورزی 
مهندسی مکانیکعلوم دامی 
مهندسی کامپیوترعلوم محیطی 
علوم کشاورزیعلوم زراعی 
علوم دامیموسیقی 
علوم زراعیآموزش زبان‌های خارجی 
علوم محیطیآموزش علوم طبیعی 
موسیقیتعلیم‌وتربیت 
آموزش زبان‌های خارجیتربیت‌بدنی 
آموزش علوم طبیعیالهیات 
تعلیم‌وتربیت  
تربیت‌بدنی  
الهیات  

رتبه دانشگاه سگد مجارستان

باتوجه‌به رتبه این دانشگاه، می‌توانید تا حد زیادی متوجه میزان اعتبار این مرکز آموزش عالی شوید. همان‌طورکه در ابتدای این مقاله نیز به‌اختصار گفتیم، این دانشگاه‌ از نظر رتبه علمی در سطح بالایی قرار می‌گیرد و به همین دلیل هم دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با خیالی آسوده در این مرکز آموزش عالی مشغول به تحصیل شوند.

رتبه دانشگاه سگد

برای مثال، دانشگاه سگد در رتبه‌بندی رنکینگ جهانی QS، در رتبه بین ۵۵۱ تا ۵۶۰ قرار دارد. این در حالی است که بر اساس رتبه‌بندی جهانی THE، امتیاز آن بین ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ در نظر گرفته می‌شود. در نهایت، باتوجه‌به فاکتورهای مختلفی که در نظر گرفته‌اند، متوجه شده‌ایم که رنکینگ جهانی شانگهای، دانشگاه مذکور را در رتبه بین ۶۰۱ تا ۷۰۰ قرار داده است.

خدمات دانشگاه سگد

در این دانشگاه نیز مانند خیلی از دانشگاه های مجارستان و کشورهای اروپایی، خدمات و امکانات متعددی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. هر یک از این خدمات و امکانات موجب راحتی زندگی برای دانشجویان و به‌خصوص افراد خارجی و مهاجران می‌شود.

یکی از مهمترین خدمات این دانشگاه برای دانشجویان، کتابخانه آنلاین با تعداد بسیار زیاد کتب متنوع در همه رشته ها است. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از کتابخانه آنلاین آن با کتاب‌های بسیار متنوع در زمینه پزشکی و زمینه‌های دیگر بهره‌مند شوند.

امتحان ورودی دانشگاه سگد

به‌منظور ورود به دانشگاه سگد در مجارستان ، حتماً باید در امتحان ورودی آن پذیرفته شوید. این موضوع برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی اهمیت خیلی بیشتری دارد. آزمون ورودی برای این دانشگاه به دو صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود. بعد از قبول شدن در امتحان کتبی، باید برای مصاحبه نیز شرکت کنید.

امتحان ورودی دانشگاه سگد

اگر در تمام این دوره‌ها موفق شوید، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان اقدام نمایید. در این آزمون از دروس مهمی مانند زیست، ریاضی و فیزیک سؤال طرح می‌شود. برای کسب اطلاعات درباره این امتحانات به صفحه آزمون ورودی دانشگاه سگد مراجعه کنید.

ثبت‌نام دانشگاه سگد

به‌محض این که در آزمون ورودی دانشگاه سگد پذیرفته شوید و در مصاحبه نمره قبولی را اخذ نمایید، می‌توانید در این دانشگاه ثبت‌نام کنید. البته توجه داشته باشید که برای ثبت‌نام، باید حتماً شهریه همان ترم را به دانشگاه بپردازید و در قدم بعدی می‌توانید فرایند ثبت‌نام خود را به پایان برسانید.

هزینه و شهریه دانشگاه سگد مجارستان

شهریه موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه سگد در مجارستان تا حد خیلی زیادی به رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. اما به‌طورکلی، هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به خیلی از دانشگاه‌های دیگر اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

در طول زمان، ممکن است شهریه این دانشگاه تغییر کند و به همین دلیل هم نمی توان یک هزینه مشخص برای همیشه در نظر گرفت. اگر می خواهید مبلغ دقیق شهریه دانشگاه سگد مجارستان را بدانید، پیشنهاد می کنیم که اطلاعات به روز را از متخصصان راه دانشجویان آسیا بگیرید.

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه سگد

یکی از بهترین روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و شهریه خود در مجارستان را کاهش دهید، بورسیه تحصیلی است. بورسیه‌های تحصیلی که در دانشگاه سگد ارائه می‌شوند، به دانشجویان خارجی این امکان را می‌دهند تا بتوانند نوعی کمک مالی از دولت دریافت کرده و زندگی راحت‌تری در مجارستان داشته باشند. بسته به نوع بورسیه تحصیلی، ممکن است دولت فقط هزینه شهریه دانشگاه شما را بپردازد و یا حتی احتمال دارد که بورسیه شما شامل هزینه‌های زندگی هم شود.

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه سگد

دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد بورسیه تحصیلی دانشگاه سگد را دریافت کنند. برای دریافت بورسیه باید حتماً شرایط لازم را داشته باشید که به کمک افراد آگاه و متخصص در این زمینه در راه دانشجویان آسیا، بهتر می‌توانید از شرایط آن آگاه شوید. در این قسمت، برخی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه سگد را نام می‌بریم:

 • بورسیه تحصیلی دولتی
 • بورسیه تحصیلی اتحادیه اروپا
 • بورسیه تحصیلی برای جوانان مسیحی
 • بورسیه تحصیلی دیاسپورا مجارستان
 • بورسیه تحصیلی SZTE Start Scholarship
 • بورسیه Stipendium Hungaricum
 • بورسیه Erasmus+
 • بورسیه Ceepus
 • بورسیه Visegrad Fund

سؤالات متداول

آیا به جز رشته‌های پزشکی، رشته‌های دیگری نیز در دانشگاه سگد تدریس می‌شوند؟

در این دانشگاه علاوه بر رشته‌های پزشکی، رشته‌های متنوع دیگری نیز تدریس می‌شوند که برخی از مهم‌ترین آنها، رشته‌های حوزه علوم حقوق، آمار و انفورماتیک، مهندسی، کشاورزی و سایر موارد این‌چنینی هستند.

آیا مدرک دانشگاه سگد معتبر است؟

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با خیالی آسوده از اعتبار این مدرک، در دانشگاه سگد ثبت‌نام کنند و مطمئن باشند که مدرک این دانشگاه در سایر کشورهای اروپایی نیز اعتبار بالایی دارد.

آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه در دانشگاه سگد استفاده کنند؟

درصورتی‌که این دانشجویان شرایط مخصوص به بورسیه را داشته باشند، می‌توانند از بورسیه‌های متنوع در دسترس استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *