جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحصیل کارشناسی در مجارستان

کشور مجارستان با دانشگاه‌های بسیار معتبر، یکی از بهترین کشورهای اروپایی با هزینه مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی به شمار می‌آید. در دانشگاه‌های مجارستان برنامه‌های تحصیلی برای مقاطع مختلف ارائه می‌شوند و شما می‌توانید بر اساس مقطع قبلی خود، مقاطع جدیدی را در دانشگاه‌های این کشور بگذرانید. بسیاری از افراد که قصد تحصیل کارشناسی در مجارستان را دارند، ممکن است اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشند و همین مسئله، باعث تغییر زندگی آنها شود.

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله، به بررسی کامل شرایط تحصیل کارشناسی در مجارستان بپردازیم. پس اگر شما نیز قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان را دارید، حتماً تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

مزایای تحصیل کارشناسی در مجارستان

تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان مزایای بسیار زیادی برای دانشجویان خارجی و به خصوص ایرانیان دارد.

مزایای تحصیل کارشناسی در مجارستان

در این قسمت به‌صورت مختصر برخی از این مزایا را نام می‌بریم که می‌توانند تأثیر بسیار زیادی در مهاجرت تحصیلی شما در مجارستان بگذارند. 

 • هزینه تحصیلی مناسب: هزینه تحصیل کارشناسی در مجارستان نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه‌تر است. 
 • کیفیت بالای آموزش: سیستم آموزشی در کشور مجارستان کیفیت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل شما می‌توانید تمام دروس را با بالاترین کیفیت فرابگیرید. 
 • تنوع رشته: از دیگر مزایای تحصیل کارشناسی در کشور مجارستان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که شما هر رشته‌ای را که بخواهید، می‌توانید در مقطع کارشناسی پیدا کنید و به‌راحتی در بهترین دانشگاه‌های این کشور درس بخوانید. 
 • ترکیب مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: در برخی از رشته‌های خاص مانند پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و معماری، دانشجویان می‌توانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با یکدیگر ترکیب کنند. در این صورت، با گذراندن یک دوره ۵ تا نهایتاً ۶ ساله، می‌تواند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کند. 

علاوه بر این موارد، تحصیل کارشناسی در مجارستان مزایای دیگری نیز دارد که برخی از مهم‌ترین آنها شامل مواردی مانند مکان‌های جذاب و دیدنی مجارستان، امکان ورود به بازار شغلی سایر کشورهای منطقه شنگن، امکان دریافت اقامت و سایر موارد این‌چنینی می‌شوند. 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

اولین و مهم‌ترین شرایط تحصیل کارشناسی در مجارستان که باید حتماً داشته باشید، مدرک دیپلم است. به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید بدون مدرک دیپلم وارد مقطع کارشناسی در مجارستان شوید. پس اول باید ۱۲ سال مدرسه خود را به اتمام رسانده باشید و بعد از دریافت مدرک دیپلم با معدل قابل قبول، امکان ورود به دانشگاه‌های مجارستان در مقطع کارشناسی را خواهید داشت.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

علاوه بر این، ممکن است بر اساس رشته و دانشگاه موردنظر شما، نیاز باشد که شرایط دیگری را نیز داشته باشید که در این قسمت به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم. 

 • مدرک دیپلم با معدل قابل قبول: اگرچه معدل مشخصی برای مقطع کارشناسی در مجارستان اعلام نشده است، اما برای رشته‌های برتر مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی معدل شما باید بالاتر باشد. 
 • سن مناسب: سن شما نباید خیلی زیاد باشد. برای مثال، شخصی که ۵۰ سال دارد، شاید نتواند به‌راحتی و به اندازه کسی که ۲۵ سال سن دارد، وارد مقطع کارشناسی شود. 
 • مدرک زبان: برای همه رشته‌های کارشناسی، داشتن مدرک زبان ضروری نیست و شما باید بر اساس نوع رشته و دانشگاه خود، تحقیق کنید که آیا باید حتماً مدرک زبان داشته باشید یا بدون این مدرک نیز می‌توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید. البته توجه داشته باشید که اگر مدرک زبان ندارید و بتوانید از دانشگاه پذیرش بگیرید، باز هم باید سطح قابل توجهی از زبان انگلیسی داشته باشید تا دروسی که به این زبان ارائه می‌شوند را یاد بگیرید. 

مراحل اپلای کارشناسی در مجارستان

درصورتی‌که شرایط تحصیل کارشناسی در مجارستان را داشتید و مدارک خود را نیز آماده کردید، نوبت به آن می‌رسد که در سایت دانشگاه موردنظر خود اپلای کنید. منظور از اپلای، پر کردن درخواست پذیرش در دانشگاه موردنظر، ارائه مدارک لازم و در آخر، دریافت نامه پذیرش است.

مراحل اپلای کارشناسی در مجارستان

برای تحصیل کارشناسی در مجارستان و اپلای در دانشگاه‌های برتر این کشور، تنها کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. 

 1. در مرحله اول باید در سایت دانشگاه موردنظر خود درخواست دریافت پذیرش را تکمیل کنید.
 2. به‌منظور تکمیل این درخواست، به برخی الزامات و مدارک نیاز دارید که در سایت خود دانشگاه مربوط به رشته کارشناسی، نوشته شده است. 
 3. بعدازاین که همه مدارک مورد نیاز در مقطع کارشناسی را آماده کردید، نوبت به آن می‌رسد که مدارک ذکر شده را به طور کاملاً دقیق آپلود کنید. توجه داشته باشید که این مدارک باید به‌صورت ترجمه شده در سایت دانشگاه قرار بگیرند و مهر رسمی دارالترجمه داشته باشند. 
 4. اگر همه اطلاعات و مدارک را به درستی وارد کرده باشید، نامه پذیرش شما از طرف دانشگاه برایتان ارسال می‌شود. 
 5. فراموش نکنید که با دریافت پذیرش از دانشگاه، کار شما برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان به اتمام نمی‌رسد و برای این که بتوانید به این کشور بروید، باید ویزای تحصیلی بگیرید. به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی نیز باید در سایت اداره مهاجرت مجارستان، تمام مدارک خود که مهم‌ترین آن، نامه پذیرش دانشگاه است را بارگذاری کنید. 
 6. درصورتی‌که درخواست شما با موفقیت مورد تأیید قرار بگیرد و ویزای مجارستان برای شما صادر شود، می‌توانید بلیت پرواز این کشور را تهیه کرده و ایران را به مقصد مجارستان ترک کنید. 

محدودیت سنی تحصیل کارشناسی در مجارستان

پیش‌ازاین نیز گفتیم که یکی از مهم‌ترین شرایطی که باید برای تحصیل کارشناسی در مجارستان مدنظر قرار دهید، محدودیت سنی آن است. اگرچه هیچ محدودیت سنی دقیقی به‌صورت قطعی از طرف دانشگاه‌های مجارستان اعلام نشده است، اما اگر سن شما بین ۱۸ تا ۳۵ سال باشد، کارتان برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان برای مقطع کارشناسی بسیار راحت‌تر می‌شود. 

مثلاً اگر شخصی ۴۰ساله باشد، مطمئناً بعد از دریافت مدرک دیپلم خود تاکنون گپ تحصیلی نسبتاً زیادی دارد که همین گپ تحصیلی، می‌تواند شانس او را برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان کاهش دهد. منظور از گپ تحصیلی، این است که از زمان گرفتن آخرین مدرک تحصیلی تا زمان ارائه درخواست ویزای دانشجویی مجارستان، نباید فاصله زیادی بیفتد.

گپ تحصیلی بیشتر از ۴ سال چندان توصیه نمی‌شود. اما اگر گپ تحصیلی زیادتری هم دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند تا شانس بیشتری برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان داشته باشید. 

زمان درخواست (ددلاین) پذیرش مقطع کارشناسی در مجارستان

هر دانشگاه ددلاین خاص خودش را دارد که شما باید در زمان تعیین شده از طرف دانشگاه، مدارک خود را اپلای کرده باشید تا بتوانید در مقطع کارشناسی و در سال تحصیلی پیش رو، به کشور مجارستان بروید. خوب است بدانید که در کشور مجارستان، سال تحصیلی از ماه سپتامبر، یعنی اواسط شهریور ماه آغاز می‌شود و بیشتر مواقع تا ژوئن ادامه پیدا می‌کند.

به همین دلیل شما باید حتماً قبل از بازگشایی دانشگاه‌ها و همچنین بر اساس ددلاین اعلام شده از طرف خود دانشگاه، مدارک خود را اپلای کنید. بیشتر دانشگاه‌های برتر مجارستان، ددلاین خود را از ۱۵ مهر تا ۱۵ جولای اعلام کرده‌اند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره ددلاین هر یک از دانشگاه‌های مجارستان، باید به سایت خود دانشگاه رجوع کنید. 

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی مجارستان

آماده‌سازی مدارک، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای تحصیل کارشناسی در مجارستان انجام دهید. اگر حتی کوچک‌ترین نقصی هم در مدارک شما وجود داشته باشد، درخواستتان برای دریافت پذیرش از دانشگاه و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان رد می‌شود.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی مجارستان

به همین دلیل خیلی مهم است که شما مدارک خاص خود را از مقاطع تحصیلی قبلی، مدارک مالی و کاری آماده کنید و در زمان تعیین شده، در سایت دانشگاه اپلای نمایید. در ادامه، برخی از مهم‌ترین مدارک تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان را نام می‌بریم. این مدارک برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مجارستان مورد نیاز هستند.

 • پاسپورتی که بیش از 6 ماه معتبر باشد
 • مدرک مقطع تحصیلی قبلی 
 • ریز نمرات دوره دیپلم 
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش دانشگاه 
 • رزومه تحصیلی 
 • توصیه‌نامه یا انگیزه‌نامه در صورت وجود 
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود 

هزینه تحصیل کارشناسی در مجارستان

مهم‌ترین هزینه تحصیل کارشناسی در مجارستان که باید از قبل به آن فکر کنید، شهریه دانشگاه است. اگر وارد دانشگاه‌های دولتی مجارستان شوید، شهریه‌ای که باید بپردازید بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. لازم است بدانید که علاوه بر شهریه دانشگاه، باید هزینه‌های زندگی مانند خورد و خوراک، محل اقامت، رفت و آمد و سایر موارد این‌چنینی را نیز مدنظر قرار دهید. البته این هزینه‌ها در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی، فوق‌العاده کمتر است.

مطمئناً رشته انتخابی شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی اهمیت بسیار زیادی در میزان شهریه‌ای که باید بپردازید، دارد. اما برای تحصیل در بیشتر رشته‌ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور، شما باید حداقل ۱۵۰۰ و حداکثر ۶۵۰۰ یورو شهریه بپردازید.

هزینه تحصیل کارشناسی در مجارستان

به‌علاوه، اگر بخواهید در رشته‌هایی مانند پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در مجارستان درس بخوانید، شهریه شما بین ۶۰۰۰ تا ۱۶ هزار یورو در سال افزایش پیدا می‌کند. درصورتی‌که دانشگاه موردنظر شما در مجارستان آزمون ورودی داشته باشد، باید هزینه دیگری را نیز برای ثبت‌نام در این آزمون ورودی بپردازید که بسته به نوع دانشگاه، این هزینه می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو متغیر باشد. 

بهترین دانشگاه‌های مجارستان در مقطع کارشناسی

در ابتدای این مقاله نیز گفتیم که تنوع دانشگاه‌های مشهور و برتر در مجارستان، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که خیلی از افراد را به تحصیل کارشناسی در مجارستان ترغیب می‌کند. اگرچه مجارستان نسبت به ایران از نظر مساحت و جمعیت، کشوری کوچک شناخته می‌شود، اما دانشگاه‌های برتر بسیار زیادی در این کشور وجود دارند که می‌توانند انواع برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف را به شما ارائه دهند. در ادامه، برخی از برترین و بهترین دانشگاه‌ های مجارستان در مقطع کارشناسی را به شما معرفی می‌کنیم. 

 • دانشگاه ‏سملوایز
 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه دبرسن 
 • دانشگاه پچ 
 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست 
 • دانشگاه کوروینوس 

مدت زمان تحصیل کارشناسی مجارستان

مدت زمان تحصیل کارشناسی در مجارستان بسته به رشته انتخابی شما، می‌تواند متغیر باشد. اما به طور معمول، مقطع کارشناسی در این کشور نیز مانند ایران بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. بااین‌حال، گفتیم که اگر می‌خواهید در برخی رشته‌ها مانند پزشکی و معماری مقطع کارشناسی را با کارشناسی ارشد ترکیب کنید، باید بین ۵ تا ۶ سال در دانشگاه موردنظر خود درس بخوانید. 

جمع‌بندی

اگر شما نیز قصد تحصیل کارشناسی در مجارستان را دارید، بهتر است اکنون که ددلاین دانشگاه‌ها اعلام شده، هرچه سریع‌تر در دانشگاه موردنظر خود اپلای کنید. اگر هم اطلاعاتی در این زمینه ندارید یا می‌خواهید شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان در مجارستان داشته باشید، تنها کافی است که با کارشناسان مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا ارتباط بگیرید.

کارشناسان راه دانشجویان آسیا با سال‌ها سابقه و تجربه موفقیت‌آمیز در زمینه اعزام دانشجو به مجارستان، به شما کمک می‌کنند تا در بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور در هر رشته‌ای که بخواهید، پذیرش بگیرید و مقطع کارشناسی را بگذرانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *