جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رنکینگ دانشگاه های مجارستان

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی را دارند، باید اول‌ازهمه رنکینگ دانشگاه‌های کشور مقصد خود را مورد بررسی قرار دهند. در این شرایط، می‌توانند مطمئن شوند که آیا دانشگاه‌های کشور موردنظر خود از نظر علمی در سطح بالایی قرار می‌گیرند یا خیر. ازآنجاکه مجارستان میزبان بسیاری از دانشجویان بین‌المللی و به‌خصوص ایرانی است، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله رنکینگ دانشگاه های مجارستان را در اختیار شما قرار دهیم.

مجارستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی شناخته می‌شود که به‌خاطر داشتن فرهنگ غنی و تاریخ پربار، اهمیت زیادی در اروپا دارد. از طرف دیگر، شرایط اقتصادی بسیار مناسب و دانشگاه‌های معتبر این کشور باعث شده‌اند که سالیانه دانشجویان بسیار زیادی از کشورهای دیگر برای تحصیل در مجارستان اقدام کنند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید، حتماً تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا بدانید که رتبه دانشگاه های مجارستان به چه صورت انجام می‌شود و چطور می‌توانید در رشته موردنظر خود در این دانشگاه‌ها درس بخوانید. با رعایت این نکات این مقاله، می‌توانید تحصیل در دانشگاه‌های معتبر مجارستان و زندگی در این کشور زیبا را تجربه کنید.

رتبه ‌بندی‌ دانشگاه‌ها چگونه انجام می‌شود؟

پیش‌ازاین که رنکینگ دانشگاه های مجارستان را برای شما توضیح دهیم، ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که اصلاً بر چه اساسی رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف انجام می‌شود؟ در این مطلب، متقاضیان متوجه می‌شوند که کدام دانشگاه در جهان رتبه علمی بالاتری دارد؟ این موضوع بر اساس فاکتورهای متعدد در نظر گرفته می‌شوند.

رتبه ‌بندی‌ دانشگاه‌ها چگونه انجام می‌شود؟

برخی از مهم‌ترین معیارها برای تعیین رتبه دانشگاه های مجارستان و سایر کشورها، شامل مواردی مانند شهرت دانشگاه، مدارک اساتید، خروجی تحقیقات، رضایت دانشجویان از دانشگاه و تعداد دانشجویان بین‌المللی می‌‌شوند. با درنظرگرفتن همه این موارد و حتی فاکتورهای دیگر، روند خاصی را برای دانشگاه‌های مختلف در نظر می‌گیرند.

بعد از جمع‌آوری داده و اطلاعات از دانشگاه‌های مختلف در کشورها و ارزیابی نظرسنجی‌ها و نتیجه‌ها، آنها را مانند یک رتبه بندی در نظر می‌گیرند و اعلام می‌کنند. برای انجام این کار، برای هر یک از معیارهای ذکر شده و سایر فاکتورها، یک نمره انتزاعی اختصاص داده می‌شود و بعد از تجزیه‌وتحلیل همه معیارها و در نظر گرفتن آنها، نمره نهایی به‌عنوان رتبه دانشگاه اعلام خواهد شد. به‌طورکلی، چندین نوع رتبه‌ بندی برای دانشگاه وجود دارد که در سراسر جهان نیز معتبر هستند. در این قسمت ما همه این رتبه‌بندی‌ها را نام می‌بریم.

رتبه‌بندی جهانی QS

بدون شک معتبرترین و بهترین رتبه‌بندی که برای همه دانشگاه‌ها و همچنین رنکینگ دانشگاه های مجارستان در نظر گرفته می‌شود، رتبه‌بندی جهانی QS است. این رتبه بندی اعتبار بسیار زیادی در سراسر جهان دارد و تقریباً همه افراد باتوجه‌به آن، بهترین دانشگاه‌ها را انتخاب می‌کنند.

از مهم‌ترین معیارهای این رتبه‌بندی برای تعیین بهترین دانشگاه‌ها، شهرت علمی است. این وب‌سایت برای رتبه‌ بندی دانشگاه ‌ها، نوعی نظرسنجی بین اساتید و دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کند تا نظر دانشجویان درباره کیفیت دروس تدریس شده و شهرت دانشگاه نظر خود را بدهند.

رتبه‌بندی جهانی QS

یکی دیگر از نکاتی که اهمیت بسیار زیادی در رتبه‌بندی جهانی کیو اس دارد، عملکرد تحقیقاتی دانشگاه‌ها است. شاخص‌هایی مانند تحقیقات بین‌المللی دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها برای انجام تحقیقات، تأثیر خروجی تحقیقاتی هر دانشگاه و هم‌چنین کمیت آن دانشگاه در زمینه انجام تحقیقات، اهمیت بسیار زیادی در تعیین رتبه هر دانشگاه دارند.

رتبه‌بندی تایمز THE

یکی دیگر از رتبه‌بندی‌های جهانی که شهرت زیادی دارد و داده‌های متعدد از سراسر جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد، رتبه‌بندی تایمز است که در زبان انگلیسی با نام Times Higher Education و به‌صورت مختصر شده THE  شناخته می‌شود. رتبه‌بندی تایمز بر اساس معیارهای مختلفی مانند تدریس، استنادات، تحقیق، مد از صنعت و چشم‌انداز بین‌المللی محاسبه می‌شود.

تمام داده‌های محاسبه شده از طریق این رتبه‌بندی اعتبار بالایی دارند و به‌صورت داده‌های معتبر، ارائه می‌شوند. سپس این داده‌ها را به‌صورت کاملاً دقیق و حرفه‌ای بررسی کرده و باتوجه‌به تکنیک‌های آماری مختلف، رتبه‌بندی هر دانشگاه را تعیین می‌کنند.

رتبه‌بندی US News & World Report

از دیگر روش‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف که در رنکینگ دانشگاه های مجارستان نیز اهمیت نسبی دارد، روش رتبه‌بندی US News & World Report است. این وب‌سایت در ایالات متحده آمریکا مشغول به فعالیت است و دانشگاه‌های سراسر دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رتبه‌بندی US News & World Report

برای تعیین رتبه هر دانشگاه توسط این وب‌سایت، نوعی ارزیابی جامع انجام می‌شود که در آن عملکرد و کیفیت کلی دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای جیائو تانگ

در نهایت، آخرین روش رتبه‌بندی رنکینگ دانشگاه های مجارستان که اهمیت علمی بسیار زیادی دارد، دانشگاه شانگهای جیائو تانگ است. این دانشگاه که در کشور چین واقع شده، همه دانشگاه‌های سراسر جهان را مورد بررسی قرار داده و باتوجه‌به فاکتورهای مختلف و مانند موقعیت دانشگاه، شهرت علمی دانشگاه و سایر موارد این‌چنینی رتبه آنها را بررسی می‌کند.

مهم‌ترین فاکتور رتبه‌بندی در دانشگاه شانگهای، شهرت علمی و عملکرد تحقیقاتی این دانشگاه است. علاوه بر این، شاخص‌های دیگری مانند تعداد محققان پر استناد و تعداد انتشارات مجلات مهم نیز برخی از این موارد هستند. به‌علاوه، این دانشگاه مشخص می‌کند که از هر دانشگاه تقریباً چند نفر جوایز نوبل را دریافت کرده‌اند. این موضوعات در کنار مدال‌های فیلدز فارغ‌التحصیلان اهمیت بسیار زیادی برای آموزش این کشور دارد.

البته توجه داشته باشید که رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای علاوه بر موارد ذکر شده، به کیفیت آموزش ارائه شده به دانشجویان نیز دقت زیادی می‌کند. به این منظور، یک فرم ارزیابی برای مشخص کردن کیفیت آموزش ارائه می‌شود و دانشجویان می‌توانند با پر کردن آن، مشخص کنند که دانشگاه موردنظر آنها در چه زمینه‌ای بهتر است. تمام اطلاعات موجود در وب‌سایت شانگهای به‌صورت روزانه ارسال می‌شوند و می‌توانید از این اطلاعات به‌روز نهایت استفاده را ببرید.

رنکینگ دانشگاه های مجارستان

باتوجه‌به اطلاعاتی که تاکنون در اختیار شما قرار دادیم، باید بدانید که رنکینگ دانشگاه های مجارستان بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود. تمام رتبه‌بندی و سایت‌هایی که تاکنون نام بردیم، دانشگاه‌های مجارستان را مورد بررسی قرار داده‌اند. به همین دلیل شما می‌توانید هر یک از دانشگاه‌های معتبر مجارستان را مشاهده نمایید و تعیین کنید که آیا گزینه مناسبی برای تحصیل شما هستند یا خیر.

رتبه دانشگاه های مجارستان

اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می‌دهیم، می‌توانند بسته به هر دانشگاه و مرکز آموزش عالی با یکدیگر متفاوت باشند. علاوه بر این موارد، توجه داشته باشید که رتبه‌بندی‌ها بر اساس فاکتورهای متعددی در نظر گرفته شده‌اند.

به همین دلیل دانشگاه‌هایی که در مجارستان اعتبار علمی بالایی دارند، یکی از بهترین مراکز آموزش عالی برای تحصیل به شمار می‌آیند. تحصیل در دانشگاه‌ها تا حد خیلی زیادی باعث افزایش بار علمی شما خواهد شد. در این قسمت، بر اساس تمام رتبه‌بندی‌هایی که نام بردیم، رنکینگ دانشگاه های مجارستان را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم، معتبرترین رتبه‌بندی برای رنکینگ دانشگاه های مجارستان و سایر دانشگاه‌های جهان، وب‌سایت QS است. توجه داشته باشید که این رتبه بندی نسبت به سایر رتبه‌بندی‌ها از الگوریتم پیچیده‌تری استفاده می‌کند و به همین دلیل هم تعدادی از افراد اعتقاد دارند که این روش معتبرتر از سایر رتبه‌بندی‌ها است. ازاین‌رو، بیشتر افراد برای اطلاعات درباره رنکینگ دانشگاه های مجارستان به همین وب‌سایت توجه می‌کنند. در این قسمت رتبه دانشگاه های مجارستان بر اساس معیارهای این وب‌سایت را مشاهده می‌کنید.

 • دانشگاه سگد: ۵۵۱ تا ۵۶۰
 • دانشگاه پچ: ۷۰۱ تا ۷۵۰
 • دانشگاه دبرسن: ۶۵۱ تا ۷۰۰
 • دانشگاه اتوش لورند: ۷۰۱ تا ۷۵۰
 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست: ۸۰۱ تا ۱۰۰
 • دانشگاه کشاورزی و علوم زیستی مجارستان: ۸۰۱
 • دانشگاه Széchenyi István: بین ۸۰۱ تا ۱۰۰۰

1. امتیاز سایت تایمز برای دانشگاه مجارستان

بر اساس رتبه‌بندی وب‌سایت معتبر تایمز، دانشگاه‌های مجارستان سطح علمی نسبتاً خوبی دارند و با رتبه خوبی ارائه می‌شوند. در این قسمت، رتبه بندی وب‌سایت تایمز برای هر یک از دانشگاه‌های معتبر مجارستان را نام می‌بریم.

امتیاز سایت تایمز برای دانشگاه مجارستان
 • دانشگاه سملوایز: رتبه ۲۰۱
 • دانشگاه سگد: رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه پچ: رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه دبرسن: رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه اتوش لورند: رتبه ۶۰۱

2. امتیاز سایت US News & World Report برای رتبه دانشگاه های مجارستان

این وب‌سایت از طریق کشورهای آمریکایی دانشگاه‌های مختلف سراسر جهان را مورد بررسی قرار داده و امتیازاتی برای آنها در نظر گرفته است. دانشگاه‌های مجارستان از نظر این وب‌سایت را مشاهده کنید و متوجه شوید که آیا این دانشگاه برای تحصیل شما مناسب‌تر است یا خیر. در قسمت زیر، رتبه‌بندی این وب‌سایت برای دانشگاه‌ های مجارستان را مشاهده می‌کنید.

 • دانشگاه سملوایز: ۶۵۳
 • دانشگاه سگد: ۶۶۲
 • دانشگاه دبرسن: ۷۹۴
 • دانشگاه پکس: ۱۱۴۰
 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست: ۱۱۵۱
 • دانشگاه اتوش لورند: ۳۶۸

3. امتیاز دانشگاه شانگهای جیائو تانگ

در نهایت، نوبت به آن می‌رسد که رنکینگ دانشگاه های مجارستان از نظر دانشگاه شانگهای در چین را نیز بدانید. تعداد خیلی زیادی از دانشگاه‌ها در مجارستان در این لیست هستند و رتبه بسیار خوبی از نظر انجام فرایندهای تحقیقاتی و علمی دارند. رتبه‌بندی این دانشگاه‌ها در قسمت پایین را مشاهده می‌کنید.

 • دانشگاه سملوایز: ۶۰۱ تا ۷۰۰
 • دانشگاه سگد: ۷۰۱ تا ۸۰۰
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست: ۹۰۱ تا ۱۰۰۰
 • دانشگاه اتوش لورند: ۶۰۱ تا ۷۰۰

سخن پایانی

در این مقاله رنکینگ دانشگاه های مجارستان برای هر یکی از وب‌سایت‌ها را در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طور که متوجه شدید، این رتبه‌بندی‌ها بر اساس معیارهای متفاوتی در نظر گرفته می‌شوند و به‌طورکلی، اعتبار بسیار زیادی در سراسر جهان دارند. به همین دلیل اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً اطلاعات کافی درباره رتبه دانشگاه های مجارستان به دست بیاورید تا بتوانید در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور درس خوانده و بعد از فارغ‌التحصیلی هم کار خوبی پیدا کنید. کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا بیشتر شما را راهنمایی می‌کنند تا در دانشگاه‌های معتبر مجارستان پذیرش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *