جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد

بسیاری از افراد بعدازاین که مقطع کارشناسی خود را در ایران به اتمام می‌رسانند، به فکر مهاجرت می‌افتند تا در مقطع کارشناسی ارشد درس بخوانند. در این شرایط، کشورهای متعددی پیش روی متقاضیان کارشناسی ارشد وجود دارند که یکی از بهترین کشورهای اروپایی با شرایط زندگی بسیار مناسب، مجارستان است. در این مطلب به‌صورت کامل درباره تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد صحبت خواهیم کرد و برای شما توضیح می‌دهیم که چه شرایطی برای تحصیل در این مقطع نیاز است.

در مجارستان دانشگاه‌های متعددی وجود دارند که شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را برای شما مهیا می‌کنند. ازاین‌رو، شما می‌توانید برای تحصیل در این مقطع، بدون هیچ‌گونه نگرانی به کشور مجارستان مهاجرت کنید. در این فرایند، کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا به شما کمک می‌کنند تا هرچه سریع‌تر از دانشگاه معتبری در مجارستان برای این مقطع پذیرش بگیرید. اگر شما هم قصد تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان را دارید، تا پایان همراه ما باشید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

دانشگاه‌های مجارستان برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، شرایط خاصی را اعلام می‌کنند که دانشجویان با رعایت این شرایط و داشتن مدارک لازم، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر خود در مجارستان خواهند داشت.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

یکی از مهم‌ترین شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، این است که دوره کارشناسی را گذرانده و مدرک معتبری از این دوره داشته باشید. همچنین رشته موردنظر شما در کارشناسی ارشد باید با رشته‌ای که در دوران لیسانس آن را گذرانده‌اید، تناسب و هماهنگی داشته باشد. در این قسمت سایر شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان را مشاهده می‌کنید.

  • مدرک معتبر دوره کارشناسی
  • تطابق رشته‌ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • سطح زبان انگلیسی: ازآنجاکه دروس فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های مجارستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، بهتر است متقاضیان سطح قابل‌توجهی از دانش زبان انگلیسی داشته باشند.
  • ارسال درخواست پذیرش در زمان تعیین شده: هر سال در سایت دانشگاه مشخص است که چه زمانی می‌توانید برای دریافت پذیرش اقدام کنید. به همین دلیل همیشه سایت دانشگاه موردنظر خود در مجارستان را چک کنید و در زمان تعیین شده، درخواست پذیرش خود را بفرستید.

بعدازاین که شرایط ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان را متوجه شدید، ممکن است برای تعداد زیادی از شما سطح زبان انگلیسی یا مدرک آن، یک چالش بزرگ به نظر برسد. در این شرایط، شما می‌توانید برای ارتقای سطح دانش زبان انگلیسی خود قبل از دانشگاه، در دوره‌های کالج مجارستان شرکت کنید. این دوره‌ها علاوه بر سطح زبان انگلیسی، پایه‌های علمی شما را نیز تقویت کرده و می‌توانید با آمادگی بیشتری برای تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد اقدام کنید.

محدودیت سنی تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

خوشبختانه تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارد و متقاضیان در هر گروه سنی که باشند، می‌توانند برای تحصیل در این مقطع در مجارستان اقدام کنند. به همین دلیل افرادی که بعد از به اتمام رساندن مقطع لیسانس خود چندین سال مشغول به کار شده‌اند و گپ تحصیلی دارند هم می‌توانند بدون نگرانی برای تحصیل در مقطع ارشد اقدام کنند.

محدودیت سنی تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

این در حالی است که شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بسیاری از کشورهای دیگر به‌خصوص کشورهای اروپایی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این شرایط، افراد نمی‌توانند بعدازاین که چندین سال از فارغ‌التحصیلی آنها در مقطع کارشناسی گذشت، برای تحصیل در این مقطع اقدام کنند. بااین‌حال، این موضوع درباره مجارستان صدق نمی‌کند.

تحصیل کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه‌های مجارستان

ازآنجاکه افراد زیادی مجارستان را برای تحصیلات تکمیلی خود انتخاب می‌کنند، دانشگاه‌های معتبر زیادی در این کشور به وجود آمده‌اند. این دانشگاه‌ها با بهترین رتبه‌های علمی، در فهرست برترین دانشگاه‌های اروپا نیز به شمار می‌آیند.

به همین دلیل شما می‌توانید بسته به رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، چندین دانشگاه معتبر در مجارستان پیدا کرده و برای دریافت پذیرش از آنها اقدام کنید. این قسمت، به چند مورد از پرطرفدارترین، معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های مجارستان اشاره می‌کنیم که می‌توانند گزینه‌های بسیار مناسبی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مجارستان باشند.

1. دانشگاه سملوایز

شما می‌توانید برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان دانشگاه سملوایز را انتخاب کنید. این دانشگاه در وب‌سایت جهانی QS، در سطح بسیار خوبی است و در رتبه ۲۵۰ قرار می‌گیرد. به همین دلیل شما می‌توانید با اطمینان از کیفیت دروس، بار علمی خود را در این دانشگاه تا حد زیادی ارتقا دهید.

2. دانشگاه سگد

این دانشگاه در رتبه جهانی وب‌سایت QS، موفق به دریافت نمره ۶۰۰ شده است و از این نظر، اعتبار بسیار زیادی در سراسر مجارستان دارد. در دانشگاه سگد انواع رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، مهندسی و رشته‌های فنی با بالاترین کیفیت ارائه می‌شوند. شما می‌توانید با داشتن سطح نسبی از زبان انگلیسی، تمام دروس را از اساتید معتبر به زبان انگلیسی دریافت کنید.

دانشگاه سگد

3. دانشگاه پچ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تنوع رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پچ بسیار زیاد است و علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در این مقطع می‌توانند در رشته موردنظر خود در دانشگاه پچ پذیرش گرفته و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، اقدام کنند. این دانشگاه در شهر پچ مجارستان واقع شده است و از نظر رتبه علمی، در وب‌سایت جهانی QS در سطح ۶۵۰ قرار می‌گیرد که آمار بسیار خوبی است.

4. دانشگاه دبرسن

این دانشگاه در شهر دبرسن واقع شده است و بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد را در اختیار شما قرار می‌دهد. به‌خصوص اگر علاقه زیادی به تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی یا حتی علوم انسانی و بازرگانی دارید، می‌توانید برای تحصیل این دانشگاه را انتخاب کنید.

5. دانشگاه فنی بوداپست

همان‌طور که از نام آن هم می‌توان متوجه شد، این دانشگاه برای رشته‌های و مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دروسی را ارائه می‌دهد. بسیاری از افراد این دانشگاه را با نام دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست نیز می‌شناسند. اگر به رشته‌های علوم کامپیوتر، معماری، مهندسی و سایر رشته‌های این‌چنینی علاقه دارید، می‌توانید برای ادامه تحصیل این دانشگاه را انتخاب کنید.

6. دانشگاه اتوش لوراند یا دانشگاه الته

یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های مجارستان که گزینه بسیار خوبی برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان به شمار می‌آید، دانشگاه الته یا اتوش لوراند است. در این دانشگاه انواع رشته‌های علوم کامپیوتر، علوم انسانی، علوم اجتماعی و تجارت برای مقطع کارشناسی ارشد با کیفیت بالایی ارائه می‌شود و دانشجویان می‌توانند علاوه بر تحصیل به‌صورت تئوری، دروس را به‌صورت عملی و تحقیقاتی نیز بگذرانند.

7. دانشگاه کورینوس مجارستان

از دیگر دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد با رتبه علمی بسیار خوب، می‌توان به دانشگاه کورینوس اشاره کرد. این دانشگاه نیز در پایتخت مجارستان، یعنی شهر بوداپست واقع شده است و انواع رشته‌های مربوط به تجارت و اقتصاد را برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.

دانشگاه کورینوس مجارستان

به همین دلیل اگر روحیه کارآفرینی دارید و به دنبال کسب تجربه بیشتر برای راه‌اندازی کسب‌وکار هستید، این دانشگاه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

تحصیل زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد که باعث افزایش محبوبیت آن شده، این است که دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. ازآنجاکه زبان مردم مجارستان به زبان مجاری است، ممکن است بسیاری از افراد فکر کنند که به‌خاطر این زبان نمی‌توانند برای تحصیل به مجارستان بروند.

این در حالی است که دروس کارشناسی ارشد در مجارستان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و نیازی نیست که هیچ نگرانی بابت زبان مجاری داشته باشید. همچنین بیشتر از ۸۰ درصد از مردم مجارستان نیز به طور کامل به زبان انگلیسی تسلط دارند. به همین دلیل شما می‌توانید با خیالی آسوده در دانشگاه‌های مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد درس بخوانید و به‌راحتی با مردم نیز در ارتباط باشید.

باتوجه‌به این موضوع، می‌توان گفت که داشتن سطح نسبی از دانش زبان انگلیسی، اهمیت بسیار زیادی در راحتی شما برای تحصیل در مجارستان و ارتباط با دیگران دارد. به این منظور، برخی دوره‌های آموزشی که در کالج برگزار می‌شوند، به شما کمک زیادی می‌کنند تا بتوانید آمادگی بیشتری برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مجارستان داشته باشید.

هزینه مقطع فوق لیسانس در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد تا حد زیادی به رشته انتخابی و دانشگاه موردنظر شما بستگی دارد. همچنین هزینه و شهریه هر یک از دانشگاه‌های مجارستان با یکدیگر متفاوت است. برخی از دانشگاه‌های خصوصی هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی مجارستان دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد

به همین دلیل شما باید در ابتدا دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کرده و سپس وارد سایت دانشگاه شده و اطلاعات کاملی درباره شهریه رشته موردنظر شما در مقطع فوق لیسانس به دست بیاورید. اما به طور متوسط، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که شهریه و هزینه تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو متفاوت باشد.

در صورت داشتن شرایط لازم، ممکن است بتوانید از طریق بورسیه نیز به مجارستان مهاجرت تحصیلی کنید. اگر واجد شرایط باشید و بتوانید بورسیه تحصیلی مجارستان را دریافت کنید، هزینه‌های شما برای زندگی و تحصیل در این کشور تا حد قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. برای این که مطمئن شوید که آیا واجد شرایط دریافت بورسیه هستید یا خیر و چگونه می‌توانید آن را دریافت کنید، حتماً با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا تماس بگیرید.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان مزایای بسیار زیادی دارد که شما می‌توانید با کمی تلاش، به تمام این مزایا برسید. در این قسمت به‌صورت مختصر برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور زیبا را معرفی می‌کنیم. به‌احتمال زیاد با مطالعه این موارد، شما نیز برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مجارستان ترغیب خواهید شد.

  • امکان تحصیل در دانشگاه‌های با رتبه بالا و بهره‌مندی از کیفیت بالای آموزش
  • امکان سفر و رفت‌وآمد به کشورهای دیگر منطقه شنگن بدون نیاز به اخذ ویزای دیگر
  • هزینه‌های زندگی پایین‌تر در مجارستان نسبت به برخی از کشورهای اروپایی
  • بهره‌مندی از فرصت‌های شغلی متعدد بعد از فارغ‌التحصیلی در مجارستان و سایر کشورهای اروپایی
  • امکان دسترسی به منابع تحقیقاتی و نوآورانه متعدد برای کسب تجربه و تحکیم پایه‌های علمی

مدت‌زمان تحصیل کارشناسی ارشد مجارستان

اگر قصد تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد را دارید، باید بدانید که بیشتر مواقع طول دوره تحصیل شما یک‌ساله است که گاهی بسته به رشته و دانشگاه انتخابی، ممکن است این بازه زمانی تا دو سال هم به طول بینجامد. اما بیشتر مواقع برای رشته‌های تخصصی، دوره‌های فشرده‌تری برگزار می‌شوند و به همین دلیل در بازه زمانی کوتاه‌تری این مقطع به اتمام می‌رسد.

بااین‌حال، اگر رشته شما به‌گونه‌ای است که نیاز به تحقیقات و پژوهش‌های زیادی دارید، ممکن است طول دوره کارشناسی ارشد شما به دو سال هم برسد. پس همه چیز به رشته و دانشگاه موردنظر شما بستگی دارد. بعدازاین که مدت‌زمان تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان برای شما به اتمام رسید و پایان‌نامه خود را ارائه کردید و فارغ‌التحصیل شدید، می‌توانید وارد بازار کار این کشور یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا شوید.

البته به این منظور، باید حتماً ویزای تحصیلی مجارستان خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. زیرا با استفاده از ویزای تحصیلی فقط می‌توانید برای ساعات محدودی در طول هفته و ماه کار کنید و اجازه کار دائمی و تمام‌وقت را ندارید.

کار دانشجویی هنگام تحصیل کارشناسی ارشد مجارستان

 حالا که صحبت از کار شد، بد نیست بدانید که شما می‌توانید زمانی که در حال ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان هستید، به کار دانشجویی مشغول شوید. بااین‌حال، ازآنجاکه شما در این کشور درس می‌خوانید، باید به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوید و اجازه کار کردن تمام‌وقت را ندارید.

کار دانشجویی هنگام تحصیل کارشناسی ارشد مجارستان

مدت زمانی که شما هم‌زمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان اجازه کار کردن در این کشور را دارید، به‌صورت هفتگی ۲۰ ساعت است. با کار کردن در این بازه زمانی، شما می‌توانید هم برای خود درآمدی داشته باشید و هم تجربه‌تان را در زمینه بازار کار مجارستان افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که آیا بعد از فارغ‌التحصیلی، می‌خواهید در مجارستان برای ادامه کار بمانید یا خیر.

سخن پایانی

تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد یک موقعیت بسیار خوب و مناسب برای افرادی است که قصد تحصیل در خارج از کشور و به‌خصوص اتحادیه اروپا را دارند. زیرا مجارستان یکی از کشورهای نسبتاً مقرون‌به‌صرفه در اتحادیه اروپا شناخته می‌شود که شما با دریافت ویزای این کشور، امکان رفتن به سایر کشورها را نیز دارید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط و هزینه تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد به طور دقیق، با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *