جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحصیل دکتری در مجارستان

مجارستان در حال تبدیل‌شدن به یک مقصد مناسب برای تحصیل در مقطع دکترا، کارشناسی‌ارشد و تحصیلات تکمیلی است که عمدتاً در علوم و فن آوری و بخصوص رشته‌های پزشکی متقاضیان زیادی دارد. دانشجویان از سراسر جهان به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزش مجارستان، برای ادامه تحصیلات عالی، این کشور را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی در مجارستان دوره‌های عملی و کاربردی را به دانشجویان ارائه می‌دهند و به آنها کمک می‌کند در شغل خود موفق عمل کنند. بااین‌حال، شرایط تحصیل در مقطع دکترا در مجارستان از بقیه کشورها و در رشته‌های مختلف، متفاوت است. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کامل در مورد تحصیل دکتری در مجارستان را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در مجارستان

مجارستان عضو آموزش عالی اروپا (EHEA) است و از مقاطع سه دوره‌ای( لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) که توسط اصل بولونیا تنظیم شده است، پیروی می‌کند. دکتری، مدرکی است که در دوره سوم به دانشجویانی که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تکمیل کرده‌اند تعلق می‌گیرد.

حداقل شرط لازم برای ثبت‌نام در دوره‌های دکتری یا معادل آن یعنی دوره‌های دکتری PhD و DLA ، اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد است. مؤسسات آموزش عالی ممکن است برای پذیرش در برنامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا، معیارهای مخصوص خود را داشته باشند؛ بنابراین، قبل از انتخاب رشته دکترا، از شرایط تحصیل دکتری مخصوص آن دانشگاه از طریق وب‌سایت دانشگاهی، مطمئن شوید. مدرک دکترا به کسانی تعلق می‌گیرد که تکمیل موفقیت‌آمیز دوره و دفاع از تحقیقات انفرادی ارائه شده در قالب پایان‌نامه داشته باشند.

تحصیل دوره دکتری در مجارستان
دانشگاه‌ها64
جوایز نوبل15
قدیمی‌ترین دانشگاهدانشگاه پچ (سال 1367)
دانشجویان بین‌المللی37925
مدت دوره دکتری3 تا 5 سال
شهریه متوسط5000 تا 12000 یورو
سال تحصیلیسپتامبر تا ژوئن

اعتبار مدرک دکتری در مجارستان

سیاست‌های بین‌المللی اخیر و همکاری دانشگاه‌های بین‌المللی، تبادل دانشجو بین کشورها را در سراسر جهان تسهیل کردند و رواج دادند.

همکاری دانشگاهی کشورها، این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا در کشورهای قاره‌های استرالیا، آسیا، اروپا و ایالات متحده تحصیل کنند و مدارک قبلی خود را در راستای شغل یابی به کار گیرند.

اعتبار مدرک دکتری در مجارستان

دانشگاه‌های مجارستان مثل سملوایز، پچ، سگد و متروپولیتن، دارای اعتبار جهانی هستند و می‌توان با ارائه مدرک دکترای آن‌ها، با همسان‌سازی مدارک در کشورهای دیگر مشغول به کار شد.

مزایای تحصیل دکتری در مجارستان

مجارستان در چهارراه اروپای مرکزی قرار دارد و همیشه مرکز تبادلات فرهنگی و فکری بوده است. دانشگاه‌های آن از 650 سال سابقه آکادمیک استفاده می‌کنند تا رویکردی مدرن و بین‌المللی برای تحصیل دکترا را پایه‌گذاری کنند.

دانشگاه های مجارستان با ارائه مدارک تحصیلی و دکترا باکیفیت بالا و ایجاد یک شبکه آموزشی جهانی از طریق انتقال دانشجو به سایر نقاط جهان، فرصت های ویژه ای برای آن ها ایجاد میکنند. برنامه‌های شغلی و پژوهش‌محور از پیشرفت دانشجویان بین‌المللی حمایت می‌کند.

مدت‌ زمان تحصیل دکتری مجارستان

برخلاف برخی دیگر از سیستم‌های دکترا (که صرفاً بر تحقیقات انفرادی تمرکز می‌کنند)، برنامه‌های دکتری در مجارستان به دو مرحله تقسیم می‌شوند:

 1. مرحله اول مقطع دکتری که میتواند بین یک تا دو سال طول بکشد، شامل یک برنامه درسی از واحدهای آموزش داده شده، جلسات آزمایشگاهی، کنفرانس ها و سایر آموزش ها به ارزش 120 واحد ECTS است. این برنامه برای ارائه دانش دقیق به عنوان پایه ای است که برای کمک به شما در تحقیقات انفرادی ارائه شده است.
 2. مرحله دوم 2-3 سال طول می کشد و در طی آن شما به عنوان یک کاندیدای دکتری کامل شناخته می شوید و در حال تحقیق در مورد یک پروژه اصلی هستید. اکثر برنامه ها همچنین اجازه می دهند برای نوشتن پایان نامه شما یک سال اضافی در اختیار داشته باشید.

در مجموع، این دو بخش معمولاً 3-6 سال طول می کشد. این مدت طولانی تر از دکترای استانداردی است که در برخی از کشورها برگزار می شود.

مدت‌ زمان تحصیل دکتری مجارستان

بااین‌حال، هر چه زمان بیشتری برای دوره دکتری مجارستان صرف کنید، می‌تواند ارزش قابل‌توجهی به مدرک شما بیفزاید. مرحله اولیه آموزش، تخصص بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و انتقال به تحقیقات انفرادی دکتری را آسان‌تر می‌کند. اکثر برنامه‌ها همچنین فرصتی برای انجام عملی درس‌ها در مرحله اول برنامه ارائه می‌دهند. این می‌تواند شامل تجربه آکادمیک حرفه‌ای (مانند تدریس) و یا کار خارج از دانشگاه و کارآموزی باشد.

اگر ترجیح می‌دهید دوره دکترا کوتاه‌تری داشته باشید و فکر می‌کنید که آمادگی لازم را دارید ممکن است بتوانید مستقیماً به مرحله دوم دکترا مجارستان بروید. برای انجام این کار، باید نشان دهید که برای شروع تحقیقات انفرادی به‌اندازه کافی واجد شرایط هستید، به طور ایده‌آل باید دارای مدرک کارشناسی‌ارشد و برخی تجربیات در زمینه تحصیل خود داشته باشید.

زبان تحصیل دکتری در مجارستان

مجارستانی (Magyar) زبان رسمی آموزش در دانشگاه‌های مجارستان است. بااین‌حال، معمولاً برنامه‌های دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. داوطلبان باید نتایج آزمون TOEFL ،iBT یا IELTS معتبر را برای پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان ارائه دهند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش مقطع دکترا در مجارستان

الزامات پذیرش و شرایط تحصیل دکتری در مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی، موارد زیر را دربر می‌گیرد.

 1. نامه پذیرش از دانشگاه معتبر
 2. پاسپورتی که حداقل 6 ماه پس از تاریخ پذیرش اعتبار داشته باشد
 3. مدرک بیمه درمانی و عمدتاً گزارش آزمایش HIV موردنیاز است
 4. اثبات توانایی مالی برای مدیریت هزینه‌ها در مجارستان
 5. پس از ورود به مجارستان، باید ظرف 15 روز پس از ورود برای اقامت خود درخواست دهید. این معیار برای شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا که قصد اقامت بیش از 90 روز در مجارستان را دارند مشابه است.
 6.  دارا بودن مدرک کارشناسی‌ارشد از دانشگاه معتبر با نمرات خوب.
 7. متقاضیان باید حداقل دو نامه ارزیابی (evaluation letter) داشته باشند
 8. دانشجو باید فرم اطلاعات دانشجویی بین‌المللی (فرم درخواست فارغ‌التحصیلی) را تکمیل کند.
 9. امتیاز انگلیسی: داوطلبانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست، باید نتایج آزمون TOEFL iBT یا IELTS معتبر را برای پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان ارائه دهند.
 10. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است هزینه‌ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ یورو برای ثبت‌نام درخواست کنند.

دریافت ویزا جهت تحصیل دکتری در مجارستان

شما به‌عنوان دانشجوی کشوری خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، برای ورود به مجارستان به ویزای بلندمدت نوع D نیاز دارید که برای آن باید موارد زیر را ارائه دهید:

 1. نامه تأییدیه پذیرش از دانشگاه
 2. مدرکی مبنی بر اینکه شما شهریه‌های لازم را برای دوره خود پرداخت کرده‌اید
 3. مدارک صلاحیت زبان مطابق با دوره دکتری
 4. مدارک معتبر مسافرتی (از جمله بلیت برگشت)
 5. مدارک بیمه سلامت
 6. تمکن مالی 10000 تا 12000 یورو
 7. هزینه درخواست ویزا که معمولاً 110 یورو است.

این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر 180 روز در مجارستان بمانید و در این مدت باید از اداره مهاجرت برای اجازه اقامت درخواست دهید. برای این کار، شما باید شخصا حضور داشته باشید چون به اطلاعات بیومتریک شما نیاز است(اثر انگشت و عکس شخصی). اگر قبل از ورود به مجارستان می خواهید برای اجازه اقامت خود اقدام کنید، باید به کنسولگری مجارستان مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ویزای تحصیلی مجارستان مراجعه کنید.

هزینه تحصیل دکتری در مجارستان

هزینه تحصیل دکترا در مجارستان معمولاً بین 5000 تا 12000 یورو در سال است. این قیمت‌ها معمولاً برای همه دانشجویانی که هزینه پرداخت می‌کنند، صرف نظر از ملیت، یکسان است. البته مبلغی که می‌پردازید به رشته شما بستگی دارد، که برنامه‌های مدیریت و بازرگانی گران‌ترین آنها هستند.

هزینه تحصیل دکتری در مجارستان

همچنین ممکن است متوجه شوید که مبلغی که پرداخت می‌کنید در طول دوره دکتری شما متفاوت است. هزینه‌های مرحله اول دکترا  گاهی اوقات بیشتر از مرحله دوم است.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل دکتری در مجارستان

اکثر دانشگاه‌های مجارستان اعتبار جهانی داشته و باکیفیت عالی خدمات آموزشی را برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. در ادامه مطلب دانشگاه‌های برتر و تعداد دوره‌های دکتری هر یک از آن‌ها نام‌برده‌شده است.

 1. دانشگاه اتوش لرند (Eötvös Loránd) (13 دکترا)
 2. دانشگاه بازرگانی بوداپست (1 دکترا)
 3. دانشگاه Szent István (6 دکترا)
 4. دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست (6 دکترا)
 5. مدرسه بازرگانی بین‌المللی (2 دکترا)
 6. دانشگاه اوبودا (3 دکترا)
دانشگاه های برتر مجارستان
دانشگاهرتبه در QRS THE 2024ARWU 2023
سملوایز251-300601-700
دبرسن671-800601-800
اتوش لرند701-710801-1000501-600
ابودا1201-14001001-1200
پچ801-8501001-1200

زمان‌ پذیرش دانشگاه‌ها جهت تحصیل دکترا در دانشگاه‌های مجارستان

سال تحصیلی مجارستان از سپتامبر تا ژوئیه ادامه دارد و به دو ترم آموزشی با تعطیلات و پس از آن دوره‌های امتحانی تقسیم می‌شود. دانشگاه‌ها جدول زمانی خود را مشخص می‌کنند، اما موارد زیر یک راهنمای کلی خوب است:

 • ترم پاییز: سپتامبر – دسامبر
 • دوره امتحان پاییز: دسامبر – فوریه
 • ترم بهار: فوریه – مه
 • دوره امتحانات بهار: می – ژوئیه

آخرین‌مهلت درخواست پذیرش در دانشگاه‌های مختلف مجارستان برای رشته‌های مختلف بسیار متفاوت است. برای اطلاع درباره مهلت درخواست، می‌توانید با مشاوران مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا در ارتباط باشید.

کار دانشجویی هنگام تحصیل دکتری در مجارستان

همه دانشجویان حق دارند تا حدی در حین تکمیل مدرک در مجارستان کار کنند. برای کار دانشجویی هنگام تحصیل دکتری در مجارستان، باید در نظر داشته باشید که کاری که انجام می‌دهید، با الزامات برنامه دکتری شما مطابقت داشته باشد. دکترای مجارستان معمولاً از یک ساختار دومرحله‌ای پیروی می‌کنند و به‌ویژه فاز اول آن با تعداد بالای کلاس‌های تدریس شده و عناصر برنامه درسی نسبتاً سخت است.

کار دانشجویی هنگام تحصیل دکتری در مجارستان

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تا 24 ساعت در هفته در طول ترم و تا 66 روز کاری در طول دوره تعطیلات کار کنند.

برخی از مشاغل – مانند تدریس – نیز ممکن است به‌عنوان بخشی از برنامه دکتری شما ارائه شود.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای کار دانشجویی خود، کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهند و به آنها این حق را می‌دهد که در مجارستان (و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا) به دنبال کار با مهارت بالا باشند. برای آشنایی با شرایط به صفحه کار دانشجویی در مجارستان مراجعه کنید.

روش دریافت ویزای همراه در مقطع دکتری در مجارستان

ویزای خانوادگی به همسران و فرزندان تحت تکفل ساکنان مجارستان اجازه می‌دهد تا به دعوت‌کننده‌ خود که تابع مجارستان است، در آن کشور بپیوندند. شهروند مجارستانی باید اطلاعات خواسته شده را برای اخذ ‌نامه دعوت ارائه کند و پس از آن، خانواده برای درخواست آن، باید مدارک تکمیلی خود را ارسال کنند. در مقاله ویزای همراه مجارستان اطلاعات بیشتری ارائه کرده ایم.

جمع‌بندی

دانشجویان از سراسر جهان به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزش مجارستان، برای ادامه تحصیلات عالی، مجارستان را انتخاب می‌کنند. دکترای مجارستان برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلاً تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تکمیل کرده‌اند. هزینه تحصیل دکتری در مجارستان معمولاً بین 5000 تا 12000 یورو در سال است. آخرین مهلت درخواست پذیرش در دانشگاه های مختلف مجارستان برای رشته های مختلف بسیار متفاوت است. برای اطلاع بیشتر، می توانید با مشاوران موسسه راه دانشجویان نوین آسیا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *