جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحصیل در مدارس مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی شناخته می‌شود که به خاطر داشتن هزینه‌های مناسب نسبت به برخی از کشورهای اروپایی، طرفداران بسیار زیادی برای مهاجرت دارد. بسیاری از افراد که به همراه خانواده خود به مجارستان مهاجرت می‌کنند، می‌خواهند بدانند که آیا فرزند آنها می‌تواند در مدارس این کشور مشغول به تحصیل شود؟ حتی برخی از خانواده ها فرزندشان را به تنهایی به مجارستان برای تحصیل می فرستند. به‌صورت کلی، تحصیل در مدارس مجارستان برای متقاضیان بین‌المللی کاملاً فراهم است.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از افراد مجارستان را برای تحصیل در مدارس این کشور انتخاب می‌کنند، کیفیت بالای سیستم آموزشی آن است. در این کشور تمام سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و عالی با بالاترین کیفیت تدریس می‌شوند و دانش‌آموزان می‌توانند با پایه قوی، خود را برای تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان آماده کنند. تحصیل در مدارس مجارستان برای همه افراد در بازه سنی بین ۶ تا ۱۶ سال اجباری بوده و همه موظف هستند در یکی از انواع مدارس این کشور مشغول به تحصیل شوند.

در این مقاله، ما قصد داریم به طور کامل درباره انواع مدرسه در مجارستان صحبت کنیم و برای شما توضیح دهیم که تحصیل در دبیرستان مجارستان چه شرایطی دارد. پس اگر شما و یا خانواده‌تان می‌خواهید برای تحصیل در مدرسه به کشور مجارستان مهاجرت کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

معرفی سیستم آموزشی مدارس در مجارستان

اول‌ازهمه، بد نیست اطلاعاتی درباره سیستم آموزشی مدرسه در مجارستان به دست بیاورید. بر اساس اطلاعاتی که پیش‌ازاین در اختیار شما قرار دادیم، به‌احتمال زیاد متوجه شده‌اید که در مجارستان هم مانند ایران مقاطع تحصیلی به پیش‌دبستانی، دبستان و متوسطه تقسیم می‌شوند.

معرفی سیستم آموزشی مدارس در مجارستان

بیشتر مواقع کودکان از ۶ سالگی وارد پیش‌دبستانی شده و بعد از آن به مدارس ابتدایی مجارستان می‌روند. سیستم آموزشی مدرسه در مجارستان به دو قسمت متوسطه و عالی دسته‌بندی می‌شوند که تا حد زیادی به نوع مدرسه موردنظر شما بستگی دارد. مدت‌زمان دوره متوسطه اول ۴ سال و برای دوره متوسطه دوم هم بین ۲ تا ۴ سال است.

معمولاً در کشور مجارستان شما می‌توانید مدارس دولتی، خصوصی و یا حتی بین‌المللی را به‌راحتی پیدا کنید. بیشتر این مدارس دروس را به زبان مجاری تدریس می‌کنند. بااین‌حال، دانش‌آموزان بین‌المللی که برای تحصیل به مجارستان مهاجرت کرده‌اند، می‌توانند در مدارس بین‌المللی یا خصوصی مشغول به تحصیل شوند که در این مدارس دروس بیشتر به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی تدریس می‌شوند.

در مدارس مجارستان برنامه‌های درسی شامل دروس متنوعی می‌شوند و دانش‌آموزان می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند ریاضیات، ادبیات، علوم، جغرافیا، زبان‌های خارجی، تاریخ و تربیت‌بدنی آموزش ببینند. مانند همه کشورهای دیگر، بعد از اتمام هر سال تحصیلی، آزمون‌های ارزشیابی از دانش‌آموزان گرفته می‌شود تا میزان پیشرفت آنها در هر یک از دروس به‌صورت مجزا مشخص شود.

به‌طورکلی، سازماندهی بسیار خوب سیستم آموزشی مجارستان باعث شده که نرخ باسوادی در این کشور تا حد زیادی رو به افزایش باشد. به‌طوری‌که حتی تعداد زیادی از پژوهشگران این کشور توانستند چندین جایزه نوبل در زمینه‌های مختلف دریافت کنند. ازاین‌رو، دانش‌آموزان بین‌المللی از کشورهای دیگر نیز می‌توانند برای محکم کردن پایه علمی خود، برای تحصیل در مدارس مجارستان اقدام کنند.

 مزایای تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان برای دانش‌آموزان خارجی مزایای بسیار زیادی دارد. کیفیت دروس ارائه شده در مدرسه مجارستان بسیار بالاست و دانش‌آموزان با تحصیل در این مدارس، می‌توانند پایه علمی بسیار قوی و محکمی برای ورود به دانشگاه‌های سراسر جهان به دست بیاورند.

تمام اساتید و معلم‌های مدارس مجارستان با در نظر گرفتن معیارهای دقیق، در تلاش هستند که مهارت‌های حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت‌های تحلیلی دانش‌آموزان را ارتقا دهند. ازاین‌رو، دانش‌آموزانی که در مدارس مجارستان درس خوانده‌اند، راحت‌تر می‌توانند برای فعالیت‌های حرفه‌ای و آکادمیک آینده آماده شوند.

مزایای تحصیل در مجارستان

مجارستان فرهنگ غنی و پرباری دارد و شما می‌توانید با تحصیل در این کشور، تجربه بسیار زیادی به دست بیاورید. از دیگر مزایای قابل‌توجه مدارس مجارستان می‌توان به کم هزینه بودن این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که برای وارد شدن به مدارس خصوصی و بین‌المللی مجارستان، باید حتماً هزینه پرداخت کنید. اما باز هم شهریه مدارس خصوصی این کشور نسبت به برخی دیگر از کشورهای اروپایی مناسب‌تر است.

دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند با تحصیل در مدارس مجارستان، اطلاعات بسیار زیادی درباره فرهنگ و تاریخ اروپا به دست بیاورند. این مسئله برای افرادی که به مشاغل بین‌المللی علاقه دارند، اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌توانند تا حد زیادی جهان‌بینی خود را گسترش داده و برای مشاغل حرفه‌ای‌تر آماده شوند. در نهایت، با تحصیل در مدارس مجارستان شما می‌توانید به تعداد زیادی از برنامه‌های آموزشی و تجهیزات مدرن دسترسی داشته باشید. تمام این موارد، می‌توانند دلایل مهم تحصیل در مجارستان شناخته شوند.

انواع مدارس در مجارستان

همان‌طور که در ابتدای این مقاله نیز گفتیم، مدارس مجارستان شامل مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی می‌شوند. این مدارس با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند و شما باید قبل از تحصیل، مشخص کنید که می‌خواهید در کدام یک از این مدارس درس بخوانید.

انواع مدارس در مجارستان

در این قسمت، به‌صورت مختصر مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی مجارستان را به شما معرفی می‌کنیم.

1. مدارس دولتی مجارستان

 همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، مدارس دولتی مجارستان مانند ایران، توسط دولت اداره می‌شوند. هزینه‌های موردنیاز در این مدارس را دولت پرداخت می‌کند و به همین دلیل هم شهریه آنها تقریباً صفر و یا بسیار کم است. به همین دلیل این مدارس برای افرادی که اقامت دائم اتحادیه اروپا و یا مجارستان را دارند، به‌صورت رایگان ارائه می‌شود. تمام برنامه‌ها و دروس تدریس شده در مدارس دولتی مجارستان از طرف دولت اعمال می‌شود.

معلمان مدارس دولتی نیز در دوره‌های تربیت دبیر آموزش شرکت کرده و بعد از پذیرفته شدن، می‌توانند در این مدارس تدریس کنند. نکته بسیار مهمی که باید درباره مدارس دولتی مجارستان بدانید، این است که تمام دروس در این مدارس به زبان مجاری تدریس می‌شوند.

2. مدارس خصوصی مجارستان

سازمان‌ها و اداره‌های خصوصی مدارس خصوصی مجارستان را اداره می‌کنند و به همین دلیل هم دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدارس باید هزینه بپردازند. بسته به نوع مدرسه، شما می‌توانید دروس را در زبان‌های مجاری، انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی فرابگیرید. به همین دلیل قبل از ثبت‌نام در مدرسه موردنظر خود، مطمئن شوید که دروس به چه زبانی ارائه می‌شوند.

مدارس خصوصی مجارستان

ممکن است روش تدریس و برنامه درس‌های ارائه شده در مدارس خصوصی مجارستان نسبت به مدارس دولتی متفاوت باشد. یکی دیگر از تفاوت‌های مدارس خصوصی و دولتی در مجارستان، اندازه کلاس‌هاست که غالباً کلاس‌های مدارس خصوصی کوچک‌تر هستند. این مسئله موجب می‌شود که دانش‌آموز بتواند تمرکز بیشتری در کلاس داشته باشد و دروس را بهتر متوجه شود.

3. مدارس بین‌المللی مجارستان

در نهایت، دانش‌آموزان خارجی می‌توانند برای تحصیل در مدارس مجارستان به سراغ مدارس بین‌المللی این کشور بروند. همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، این مدرسه برای دانش‌آموزانی در نظر گرفته می‌شود که از ملیت کشورهای دیگر و خارج از اتحادیه اروپا هستند.

دروس در مدارس بین‌المللی مجارستان به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی تدریس می‌شوند و ممکن است برنامه‌های درسی به طور کامل با مدارس خصوصی یا دولتی متفاوت باشند. تمام تلاش مؤسسان مدارس بین‌المللی در مجارستان این است که دانش‌آموزان از سایر کشورها بتوانند با فرهنگ‌های مختلف دروس آشنا شوند.

شرایط سنی تحصیل در مدارس مجارستان

شرایط سنی تحصیل در مدارس مجارستان بسته به مقطع تحصیلی موردنظر شما می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال، سن موردنیاز برای تحصیل در مدارس ابتدایی مجارستان با مدارس دبیرستان متوسطه دوم کاملاً متفاوت است.

شرایط سنی تحصیل در مدارس مجارستان

در این شرایط، کودکان ۶ساله می‌توانند در مدارس ابتدایی یا دبستان مجارستان مشغول به تحصیل شوند. این در حالی است که دوره‌های پیش‌دبستانی و مهدکودک برای کودکان ۳ تا ۶ سال مناسب است. بعدازاین که دوره ابتدایی دانش‌آموزان به اتمام رسید، وارد دوره متوسطه اول و سپس متوسطه دوم می‌شوند. بیشتر مواقع دوره متوسطه دوم تا سن 18 سالگی به اتمام می رسد و سپس آنها می‌توانند برای ورود به دانشگاه در مجارستان اقدام کنند.

شرایط زبانی تحصیل در مدارس مجارستان

ازآنجاکه بیشتر مدارس مجارستان به زبان‌های مختلفی دروس را ارائه می‌دهند، اول‌ازهمه باید بدانند که دانش‌آموزان آنها به چه زبانی تسلط دارند. برای اطمینان از این موضوع، ممکن است یک امتحان تعیین سطح یا مصاحبه ورودی از دانش‌آموزان تازه ورود داشته باشند تا متوجه شوند که فرد موردنظر آنها در چه سطحی از زبان قرار دارد.

توجه داشته باشید که این امتحان تنها ازاین‌جهت برگزار می‌شود تا دروس بر اساس سطح زبانی دانش‌آموز به او ارائه شوند. گاهی مواقع مدارس بین‌المللی مجارستان از دانش‌آموزان نمرات تحصیلی سال‌های گذشته را نیز می‌خواهند.

هزینه تحصیل در مدارس مجارستان

هزینه تحصیل در مدارس مجارستان برای مدارس دولتی رایگان است. این در حالی است که برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین‌المللی، باید هزینه قابل‌توجهی بپردازید. بااین‌حال، این هزینه بسته به نوع مدرسه و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر مواقع در مدارس دولتی پیش‌دبستانی و ابتدایی از دانش‌آموزانی که اقامت دائم مجارستان و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، شهریه دریافت نمی‌شود. درحالی‌که در همین مقطع در مدارس خصوصی یا بین‌المللی، ممکن است دانش‌آموزان خارجی مجبور به پرداخت شهریه‌ای چند هزار یورویی در سال شوند.

اگرچه مدارس متوسطه دولتی برای شهروندان مجارستان رایگان است، اما افراد خارجی که قصد تحصیل در مدارس خصوصی یا بین‌المللی در مقطع متوسط را دارند، باید شهریه بپردازند. میزان شهریه تا حد زیادی به نوع مدرسه، مقطع تحصیلی و حتی شهر انتخابی شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، هزینه تحصیل در مدرسه بین‌المللی در شهر بوداپست، می‌تواند بین ۹۶۰۰ تا ۱۹۲۰۰ یورو به‌صورت سالیانه متغیر باشد.

البته اگر دانش‌آموزان بین‌المللی شرایط کافی را داشته باشند، ممکن است بتوانند از بورسیه تحصیلی یا کمک‌هزینه دولت برای تحصیل در این کشور بهره‌مند شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی، می‌توانید با کارشناسان ما در راه دانشجویان نوین آسیا تماس بگیرید.

بهترین مدارس مجارستان

سیستم آموزشی بسیار خوب مجارستان باعث شده که مدارس با کیفیتی در این کشور وجود داشته باشند. در این قسمت، برخی از بهترین مدارس مجارستان را نام می‌بریم که دانش‌آموزان خارجی می‌توانند به‌راحتی در آنها مشغول به تحصیل شوند. پس اگر به دنبال یک مدرسه بین المللی در مجارستان می‌گردید، می‌توانید درباره این مدارس کمی تحقیق کرده و در آنها ثبت‌نام کنید.

  • مدرسه آمریکایی بوداپست مجارستان
  • مدرسه بین‌المللی بریتانیا
  • مدرسه بین‌المللی Greater Grace
  • مدرسه BME بوداپست مجارستان

سؤالات متداول

هزینه مدرسه در مجارستان چقدر است؟

شهریه مدرسه در مجارستان به نوع مدرسه و مقطع تحصیلی بستگی دارد. به‌علاوه، شهر موردنظر که در آنجا مدرسه واقع شده است هم می‌تواند باعث کاهش یا افزایش شهریه مدرسه شود. به همین دلیل نمی‌توان هزینه مشخصی برای همه مدارس مجارستان در نظر گرفت.

آیا ورود به مدارس مجارستان شرایط سنی خاصی دارد؟

سن دانش‌آموزان برای ورود به مدارس مجارستان باید بر اساس مقطع موردنظر آنها باشد. به این صورت که کودکان بعد از ۶ سال وارد مدارس ابتدایی می‌شوند و در ۱۴ سالگی هم به مدارس متوسطه راه پیدا می‌کنند.

دروس در مجارستان به چه زبانی تدریس می‌شوند؟

دروس تدریس شده در کشور مجارستان به نوع مدرسه بستگی دارد. به این صورت که دروس در مدارس دولتی به زبان مجاری و در مدارس خصوصی و بین‌المللی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی تدریس می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *