جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کشور بلغارستان

کشور بلغارستان یکی از کشورهای اروپایی است که نسبت به کشورهای دیگر اروپا، کمتر شناخته شده است. به همین دلیل ما در این مطلب به معرفی این کشور خواهیم پرداخت و برای شما توضیح می‌دهیم که بلغارستان چگونه کشوری است؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید برخی افراد از سراسر جهان برای مهاجرت به بلغارستان اقدام می‌کنند. اما دلیل این موضوع چیست؟ چه چیزی مهاجران را از کشورهای دیگر به سمت بلغارستان ‌می‌کشاند؟ در ادامه، به طور کامل توضیح می‌دهیم که بلغارستان در کدام قاره است و چه شرایط دیگری از نظر اقتصادی، جغرافیایی و فرهنگی دارد. 

قبل از همه چیز، بد نیست برخی اطلاعات درباره بلغارستان به دست بیاورید تا بهتر متوجه شوید که آیا این کشور می‌تواند برای شما مناسب باشد یا خیر. به این منظور، جدولی در اختیار شما قرار داده‌ایم که در آن می‌توانید اطلاعات کلی درباره این کشور را به دست بیاورید و بعد از جدول نیز می‌توانید به‌صورت مفصل اطلاعات کامل بلغارستان را مشاهده نمایید. 

نام انگلیسی

Bulgaria

نام عربی

بلغاریا

پایتخت

صوفیه

نوع حکومت و ساختار سیاسی

جمهوری سکولار

زبان‌های رسمی

بلغاری

واحد پول

لو یا لف (Lev)

تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا

176

جمعیت

6.52 میلیون نفر

منطقه زمانی

EET

پیش‌شماره تلفن

359+

معرفی بلغارستان و تاریخچه آن

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مردم بلغارستان از تبار ترک‌ها و ایرانی‌ها هستند. بااین‌حال، تقریباً همه مردم این کشور به زبان بلغاری و ترکی صحبت می‌کنند. بلغارستان از نام بلغار با نام مردمی با پوست‌های رنگارنگ و خوشبو گرفته شده است.

برای اولین بار، بلغارستان در قرن هفتم میلادی کشف شد و مردم این کشور نیز مانند خیلی از کشورهای دیگر چادرنشین بودند. اولین سرزمینی که در بلغارستان فتح شد، سرزمین اسلاو بود. این کشور از اوایل تا اواخر قرن یازدهم، تحت مستعمره امپراتوری بیزانس بود و بعد از این‌که یک بازه زمانی نسبتاً زیادی از آن زمان گذشت، به یک امپراطوری کاملاً مجزا تبدیل شد. 

معرفی بلغارستان و تاریخچه آن

بااین‌حال، امپراطوری بلغارستان دوام زیادی نداشت و در سال ۱۳۹۶، عثمانی‌ها این کشور را به تصرف خود درآوردند که در آن زمان، همسایه بلغارستان نیز بودند. مهم‌ترین هدف عثمانی‌ها در آن زمان، این بود که بتوانند کشور بلغارستان را به مستعمره خود اضافه کنند و حکومت بزرگ‌تری داشته باشند.

در همان زمان، چندین بار مردم بلغارستان شورش کردند تا با عثمانی‌ها مبارزه کنند. سرانجام بعد از گذشت مدتی، بلغارستان به سه قسمت شمالی، شرقی و مقدونیه تبدیل شد که هر یک از این قسمت‌ها تا مدت قابل‌توجهی تحت تصرف عثمانی‌ها بود. 

 به‌طورکلی، کشور بلغارستان نیز مانند خیلی از کشورهای دیگر، تاریخ بسیار گسترده‌ای دارد که نمی‌توان تنها در چند خط آن را خلاصه کرد. اما خوب است بدانید که این کشور در سال ۱۹۰۸ به طور کامل مستقل شد و به‌عنوان یک امپراتوری مجزا درآمد. این کشور نیز مانند خیلی از کشورهای اروپایی دیگر در جنگ جهانی اول نقش داشته است که در آن زمان در فهرست متحدین آلمان بود. 

نقشه بلغارستان

قبل از سفر یا حتی مهاجرت به بلغارستان، بد نیست نقشه این کشور را مشاهده کنید تا ببینید که اصلاً بلغارستان کجاست و کدام قسمت‌های این کشور برای زندگی و مهاجرت مناسب‌تر هستند. باتوجه‌به این نقشه، می‌توان متوجه شد که بلغارستان با کشورهایی مانند ترکیه، صربستان، یونان، مقدونیه و رومانی هم‌مرز است و طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد.

به‌علاوه، خط ساحلی دریای سیاه در بلغارستان می‌تواند یک گزینه بسیار عالی برای تجارت و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف به‌صورت بین‌المللی و جهانی باشد. در این قسمت، نقشه بلغارستان را قرار داده‌ایم تا راحت‌تر قسمت‌های مختلف این کشور را بشناسید. 

نقشه بلغارستان

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که خیلی از افراد می‌پرسند، این است که آیا بلغارستان جزو شینگن است یا خیر؟ برای پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که این کشور در سال ۲۰۰۵ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد و در حال حاضر نیز در این عضویت قرار دارد. پس در نتیجه، برای رفتن به این کشور، باید ویزای شنگن داشته باشید. 

پایتخت بلغارستان

پایتخت بلغارستان شهر زیبای صوفیه است که مکان‌های دیدنی بسیار زیادی را در خود جای داده است. مانند سایر کشورهای جهان، مهم‌ترین تصمیمات سیاسی و فرهنگی در کشور بلغارستان در پایتخت این کشور، یعنی صوفیه گرفته می‌شود. 

صوفیه یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شهرهای بلغارستان و حتی اروپا شناخته می‌شود که به‌خاطر قدیمی بودنش، در سراسر اروپا نیز شهرت دارد. این شهر در قسمت‌های غربی بلغارستان و همچنین در ناحیه کوهستانی واقع شده است و به همین دلیل هم آب‌وهوای آن نسبت به سایر قسمت‌های بلغارستان کمی خنک‌تر و بهتر است. جمعیت شهر صوفیه در بلغارستان نزدیک ۱.۲۷ میلیون نفر محاسبه شده است. 

موقعیت جغرافیایی بلغارستان

این کشور در قسمت جنوب شرقی اروپا قرار دارد و در قسمت‌های قبل، مهم‌ترین همسایگان آن را نیز نام بردیم. مساحت بلغارستان نزدیک به ۱۱۰ هزار کیلومترمربع است که بخش قابل‌توجهی از این مساحت را کوهستان‌ها و رشته‌کوه‌ها تشکیل می‌دهند. به همین دلیل هم وجود رشته‌کوه‌ و کوهستان‌ها و همچنین دریای سیاه در این کشور، باعث شده که آب‌وهوا در این منطقه جغرافیایی معتدل و خنک باشد. بلغارستان در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد و به همین دلیل آب‌وهوای مدیترانه‌ای نیز دارد.

موقعیت جغرافیایی بلغارستان

حکومت بلغارستان

یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعاتی که باید درباره کشور بلغارستان بدانید، نظام سیاسی و حکومتی آن است. این کشور دارای نظام سیاسی جمهوری است و وظیفه قانون‌گذاری و بررسی موضوعات مختلف برای تصمیم‌گیری‌های مهم کشور، برعهده قوه مقننه و اجرای آنها هم برعهده اجراییه است. در این کشور قانون اساسی در سال ۱۹۹۱ تصویب شد و برای موضوعات مختلف، از همین قانون استفاده می‌شود. 

در کشور بلغارستان ۲۸ استان و یک ناحیه شهری قرار دارند و شورای انتخابی ناحیه شهری نیز وظیفه نظارت بر آن را بر عهده دارد. مسئولیت رهبری تمام امور مختلف در کشور بلغارستان را رئیس‌جمهور این کشور بر عهده دارد که بعد از انتخابات، به مدت ۵ سال ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت.

رئیس‌جمهور باید برای خود معاونی انتخاب کند تا موضوعات مختلف را بررسی کرده و در غیاب او، بتواند امور کشور را کنترل کند. به‌طورکلی، در این کشور قدرت به سه بخش قوه مقننه، قضاییه و مجریه تقسیم می‌شود. همچنین در کشور مجارستان سیاست به طور کامل از اقتصاد جدا است و این موضوع، توانسته تأثیر قابل‌توجهی در رشد اقتصاد و بهبود اوضاع سیاسی این کشور داشته باشد. 

آب‌وهوای بلغارستان

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم، بلغارستان به‌خاطر وجود کوهستان و رشته‌کوه‌های بسیار زیاد، آب‌وهوای معتدلی دارد. بااین‌حال، باید بدانید که قرارگیری این کشور در نزدیکی به دریای مدیترانه، باعث شده که آب‌وهوای آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی گرم‌تر باشد. 

ازاین‌رو، اگر به ورزش‌های تابستانی و سواحل زیبا علاقه دارید و می‌خواهید اوقات خوشی را در آنجا بگذرانید، سفر به بلغارستان یا حتی مهاجرت به این کشور می‌تواند گزینه خیلی خوبی برای شما باشد. متوسط دمای بلغارستان در شهر و رشته‌کوه‌ها با یکدیگر فرق دارد.

آب‌وهوای بلغارستان

برای مثال، در شهرهای بلغارستان متوسط این دما سالیانه ۱۰.۵ درجه سانتی‌گراد و در مناطق کوهستانی و 2 درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شده است. همچنین قرارگیری بلغارستان در نزدیکی دریای سیاه باعث شده که دمای آن خیلی هم زیاد نشود و هوا خیلی گرم نشود. در این صورت، دمای گرم‌ترین روزهای تابستان هم بیشتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد نخواهد شد. به همین دلیل در بلغارستان نه از سرما و نه از گرمای زیاد اذیت نخواهید شد. 

جمعیت بلغارستان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده بلغارستان کشور مهاجرپذیر باشد، نرخ رشد جمعیت منفی آن است. بر اساس آمار سال ۲۰۲۲، بلغارستان دارای جمعیتی نزدیک به ۷ میلیون نفر است و نرخ رشد جمعیت این کشور برای هر سال تقریباً 1 درصد منفی اعلام شده است. ازاین‌رو، این کشور از مهاجران تازه‌ورود تا حد خیلی زیادی استقبال می‌کند و شما می‌توانید زندگی خوبی در بلغارستان داشته باشید. 

از میان ۷ میلیون نفر جمعیت این کشور، تقریباً ۸۰ درصد از آنها بلغاری تبار هستند و سایر افراد را نیز ترک‌ها، کولی‌ها، مسلمانان و اقوام دیگر در بر می‌گیرند. به‌خاطر منفی بودن رشد جمعیت در بلغارستان، شرایط مهاجرت به این کشور خیلی راحت‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. 

زبان بلغارستان

زبان بلغارستان در ادارات و در میان مردم محلی در شهرهای مختلف، زبان بلغاری است. زبان بلغاری در واقع نوعی زبان هندواروپایی در نظر گرفته می‌شود که در آن می‌توانید تعداد قابل‌توجهی از کلمات فارسی را نیز مشاهده کنید. زیرا همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم، مردم کشور بلغارستان ترکیبی از ترک‌ها و ایرانیان هستند. 

اقتصاد بلغارستان

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم، در مجارستان اقتصاد از سیاست به طور کامل جدا شده است و این موضوع، تأثیر قابل‌توجهی در رشد اقتصاد این کشور داشته است. بخش زیادی از اقتصاد این کشور، مربوط به صنعت کشاورزی است و سایر صنایع، جایگاه کوچک‌تر و محدودتری در این کشور دارند. 

بااین‌حال، خاک حاصلخیز و آب‌وهوای مدیترانه‌ای در کشور بلغارستان، باعث شده که شرایط بسیار خوبی برای رشد گیاهان و مزارع کشاورزی مختلف به وجود بیاید. برخی از مهم‌ترین محصولاتی که باعث رشد بلغارستان می‌شوند و سالیانه از این کشور به کشورهای دیگر صادر می‌شوند، عبارت‌اند از: 

 • مس
 • سرب
 • بوکسیت
 • زغال‌سنگ
 • تنباکو
 • سبزیجات
 • میوه و صیفی‌جات

واحد پول بلغارستان

واحد پول بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، یکی از واحدهای پول نسبتاً ارزان شناخته می‌شود که همین موضوع، باعث شده هزینه‌های زندگی خیلی مناسب‌تر باشد. به‌خصوص که اگر شما قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارید، متوجه این تفاوت قیمت خواهید شد.

واحد پول بلغارستان

واحد پول این کشور در حال حاضر لف (Lev) اعلام شده است که قیمت هر لف بسته به شرایط اقتصادی کشور می‌تواند متفاوت باشد. اما به‌طورکلی، قیمت هر لف در حال حاضر نزدیک به 0.58 دلار آمریکا است. همچنین خوب است بدانید که هر لف بخش کوچک‌تری با نام استونیکی نیز دارد. به عبارت دیگر، هر لف برابر با ۱۰۰ استونیکی است. 

مذهب مردم بلغارستان

اگر می‌خواهید درباره مذهب مردم بلغارستان بدانید، باید بگوییم که تقریباً بیشتر مردم این کشور به دین مسیحیت پایبند هستند. در میان این افراد، تقریباً ۸۳ درصد از آنها به کلیسای ارتودوکس باور دارند و تنها ۱۳ درصد از مردم این کشور نیز مسلمان هستند. تعداد یهودیان مقیم در کشور بلغارستان بسیار کم و انگشت‌شمار است. 

مذهب مردم بلغارستان

فرهنگ و آداب و رسوم مردم بلغارستان

ازآنجاکه بلغارستان نیز یکی از کشورهای قدیمی اروپایی شناخته می‌شود، فرهنگ و آداب و رسوم مربوط به خود را دارد که ممکن است با خیلی از کشورهای دیگر متفاوت باشد و شاید خیلی از افراد هنوز این آداب و رسوم را نشناسند. 

مانند کشور ایران، مردم بلغارستان نیز این آداب و رسوم را از نیاکان و اجداد خود گرفته و به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند.  یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم مردم این کشور، رقصیدن در مراسم‌های مختلف است که بسیاری از این مراسم‌ها در کوهستان‌ها و خیابان‌ها برگزار می‌شوند. مردم بلغارستان افرادی مهمان‌نواز و خون‌گرم هستند. فرقی نمی‌کند که شما برای سفر یا مهاجرت به این کشور رفته باشید؛ در هر شرایطی، این مردم با شما رفتار بسیار خوبی خواهند داشت. 

میزان درآمد در بلغارستان

میزان درآمد در بلغارستان به شغل انتخابی افراد بستگی دارد. به همین دلیل نمی‌توان مشخص کرد که درآمد همه افراد در این کشور چقدر است. اما به‌طورکلی، بخش قابل‌توجهی از درآمد مردم این کشور مربوط به حوزه کشاورزی است و افراد در این زمینه می‌توانند درآمد بسیار خوبی داشته باشند. همچنین صنعت تجارت نیز در بلغارستان بسیار رواج دارد و باعث می‌شود که افراد بتوانند درآمد قابل‌توجهی دریافت کنند. 

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری کشور بلغارستان

در این قسمت به‌صورت مختصر برخی از مهم‌ترین مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و حتی هنری بلغارستان را به شما معرفی می‌کنیم تا بیشتر درباره فرهنگ و تاریخ این کشور اطلاعات به دست بیاورید. اگر شما نیز به بلغارستان رفتید، حتماً به آرامگاه این مشاهیر مراجعه کنید. 

 • پاول وژینوف رمان‌نویس مشهور
 • پیتر بران سیاستمدار
 • استفان والدوبرف آهنگ‌ساز مشهور بلغاری
 • ویلی کازاسیان آهنگ‌ساز مشهور در بلغارستان
 • الیاس کانتی رمان‌نویس مشهور بلغاری
 • گئورگی لوزانف
 • استامن گریگوروف

شهرهای بلغارستان

مهم‌ترین و اصلی‌ترین شهر بلغارستان، صوفیه است که به‌عنوان پایتخت این کشور نیز شناخته می‌شود. علاوه بر صوفیه، شهرهای دیگری نیز در این کشور وجود دارند که به‌خاطر داشتن جمعیت کمتر، هزینه‌های زندگی و حتی گشت‌وگذار در این شهرها مناسب‌تر است. در ادامه، برخی از مهم‌ترین شهرهای بلغارستان را نام می‌بریم.

شهرهای بلغارستان

شما می‌توانید برای رفتن به هر یک از این شهرها، به‌صورت مفصل درباره هر یک از آنها تحقیق کنید. 

 • صوفیه
 • بورگاس
 • وارنا
 • ولیکو تارنوو
 • نسبار
 • کازانلاک
 • بالچیک
 • سوزوپول

جاذبه های گردشگری کشور بلغارستان

آخرین موضوعی که به بررسی آن می‌پردازیم، جاذبه‌های دیدنی کشور بلغارستان است. هر یک از این جاذبه‌های دیدنی دارای مکان‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی هستند که برای بازدید چندروزه، می‌توانند بسیار جذاب باشند.

جاذبه های گردشگری کشور بلغارستان

پس اگر شما هم قصد سفر یا مهاجرت به بلغارستان را دارید، حتماً به این مکان‌های دیدنی بروید. 

 • سواحل زیبای وارنا
 • مسجد بانیا باشی
 • پل عشاق در صوفیه
 • تئاتر رومی در پلودیو
 • دهکده تاریخی و قدیمی آرباناسی
 • موزه‌های قدیمی و تاریخی
 • کوه ویتوشا
 • کلیسای جامع وارنا
 • دریاچه نمک صورتی در بورگاس سالترنز
 • کلیسای سنت جورج
 • بوزولوژا
 • دیر ریلا

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی کامل کشور بلغارستان پرداختیم و برای شما توضیح دادیم که چرا این کشور برای مهاجرت یا حتی سفر می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. بلغارستان یکی از کشورهای اروپایی شناخته می‌شود که به‌خاطر کوچک بودن و داشتن جمعیت نسبتاً کمتر، هزینه‌های زندگی در این کشور فوق‌العاده مناسب است و همچنین به‌خاطر داشتن رشد جمعیت منفی، از مهاجران تا حد خیلی زیادی استقبال می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه دریافت ویزای بلغارستان، با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا تماس بگیرید.