جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرهنگ مردم مجارستان | آشنایی با آداب و رسوم مجارستان

مردم مجارستان هم مانند کشورهای دیگر، فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌اند. در طول این فراز و نشیب‌های تاریخی، فرهنگ مردم مجارستان نیز دچار تغییراتی شده و به فرهنگی که در حال حاضر از مردم این کشور مشاهده می‌کنیم، تبدیل شده است.

فرقی ندارد که شما برای سفر به این کشور بروید یا مهاجرت؛ در هر حالتی باید اطلاعاتی درباره فرهنگ مردم این کشور به دست بیاورید تا بتوانید خود را برای برقراری ارتباط با آنها آماده کنید. در این مطلب به‌صورت مفصل درباره فرهنگ مجارستان و آداب و رسوم مردم این کشور صحبت خواهیم کرد.

فرهنگ مردم مجارستان

مردم مجارستان افرادی سخت‌کوش هستند که در زمینه‌های شغلی متفاوتی مشغول به فعالیت هستند. فرهنگ مردم این کشور بسیار متنوع و گسترده بوده و به‌خاطر شرایط تاریخی متفاوت این کشور در سال‌های مختلف، می‌توانید فرهنگ‌های متفاوتی نیز از افراد در این کشور پیدا کنید.

فرهنگ مردم مجارستان

اما اگر بخواهیم به‌صورت واضح بگوییم که فرهنگ مردم مجارستان به چه صورت است، باید بدانید که مردم این کشور بیش از اندازه به میراث و گذشته خود اهمیت می‌دهند و آنها را ارزشمند می‌شمارند. به همین دلیل بعد از سفر یا مهاجرت به مجارستان، باید حواس خود را جمع کنید که به‌هیچ‌عنوان به میراث مجارها توهین نکنید.

آنها دلایل زیادی دارند تا به خودشان افتخار کنند و برخی از مهم‌ترین دلایل آنها، درخشش قابل‌توجه مجارستان در ورزش‌های المپیک مختلف و ریاضی‌دانان و آهنگ‌سازان بسیار بزرگ این کشور است. علاوه بر این موارد، افراد مشهور دیگری نیز در مجارستان زندگی کرده‌اند که باعث شده‌اند در حال حاضر به‌عنوان افتخار مردم مجارستان در نظر گرفته شوند.

آداب و رسوم مردم مجارستان

آداب و رسوم مجارستان و مردم این کشور از گذشته تاکنون دچار تغییرات زیادی شده است. درگذشته خانواده‌های مجاری بسیار پرجمعیت و بزرگ بودند. این در حالی است که در حال حاضر مانند ایران، جمعیت اعضای خانواده تا حد زیادی کوچک‌تر شده‌ و همچنین رعایت سنت‌ها و آداب و رسوم کشور مجارستان نیز کمتر در بین مردم این کشور دیده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، درگذشته همه مردم مجارستان لباس‌های محلی به تن می‌کردند و مردم سراسر جهان، مجارها را با نوع لباس پوشیدن آنها می‌شناختند. درحالی‌که با گسترش روابط بین‌المللی مجارستان با سایر کشورهای اروپایی، لباس‌های امروزی جای خود را به لباس‌های قدیمی و محلی دادند.

اگرچه هنوز هم در آداب و رسوم کشور مجارستان آهنگ‌های محلی این کشور را می‌شنویم، اما موسیقی‌ها نیز مانند خیلی از چیزهای دیگر به شکل امروزی تغییر یافته‌اند و بسیاری از افراد به موسیقی‌های راک و پاپ علاقه دارند.

ویژگی‌های اخلاقی و فرهنگی مردم مجارستان

به‌طورکلی، فرهنگ مردم مجارستان از شهر بوداپست که پایتخت این کشور است در شهرهای مرزی در شرق و غرب، تا حدودی متفاوت است. اما به‌طورکلی، مردم این کشور افرادی شوخ‌طبع، علاقه‌مند به هنر، شعر و ادبیات، مستعد و حساس هستند. همچنین مردم این کشور علاقه بسیار زیادی به انواع ورزش‌ها و به‌خصوص ورزش‌هایی مانند شطرنج، شمشیربازی، دو و میدانی، واترپلو، شنا، قایقرانی و سایر موارد این‌چنینی دارند.

مردم مجارستان اهمیت زیادی به ارزش‌های خانوادگی خود می‌دهند و خانواده را مهم‌ترین ساختار در جامعه می‌دانند. ازاین‌رو، آنها برای اعضای خانواده خود ارزش قائل هستند و آنها را حمایت‌های عاطفی و مالی می‌کنند. معمولاً در مجارستان پدربزرگ و مادربزرگ‌ها در کنار فرزندان آنها زندگی می‌کنند.

ویژگی‌های اخلاقی و فرهنگی مردم مجارستان

یکی دیگر از موضوعاتی که باید درباره فرهنگ مردم مجارستان بدانید، این است که آنها اهمیت بسیار زیادی به احساسات و ارتباطات خود می‌دهند. به همین دلیل اگر با کسی در مجارستان در ارتباط هستید و او را دوست خود می‌دانید، باید حتماً برای او وقت کافی بگذارید. به همین ترتیب، مطمئن باشید که او نیز به همین ارزش‌ها پایبند خواهد بود و به شما اهمیت خواهد داد.

رسومات اجتماعی مردم مجارستان

در کشور مجارستان نیز مانند کشور خودمان رسومات و مراسم‌های مختلفی به‌صورت سالیانه برگزار می‌شوند که هر یک از آنها به‌خاطر دلایل متعددی در میان مردم رسم شده‌اند. در این قسمت به‌صورت خلاصه برخی از مهم‌ترین آداب و رسوم مجارستان که بسیاری از مردم به آنها اهمیت می‌دهند را نام می‌بریم.

✔ مراسم عید پاک

عید پاک یکی از مهم‌ترین مراسم‌های مجارها شناخته می‌شود که این جشن، روز دوشنبه برگزار شده و مردم در آن روز، لباس‌های نو و زیبایی به تن می‌کنند. در این مراسم، دخترها غذاهای سنتی آماده کرده و تخم مرغ‌ها را رنگ می‌کنند. سپس پسرها از دخترها دیدن کرده و روی آنها آب پاک می‌پاشند. در این مراسم مردم کارناوال‌های مخصوصی ایجاد کرده و لباس‌های پر زرق و برق می‌پوشند.

✔ روز سنت مارتین

یکی از روزهای پر اهمیت در مجارستان که بیشتر مردم در آن گرد یکدیگر جمع می‌شوند، روز سنت مارتین است. در این روز مردم نمایشگاه‌های مختلفی برگزار کرده و به رقص و پاکوبی می‌پردازند. در روز سنت مارتین درگذشته، مردم نباید نظافت انجام می‌دادند؛ زیرا آنها باور داشتند که این کار می‌تواند باعث مرگ حیوانات و دام‌های آنها شود.

✔ جشنواره بهار بوداپست

از دیگر مراسم‌های اجتماعی مجارستان، می‌توان به جشنواره بهار بوداپست اشاره کرد. در این مراسم جشنواره‌های زیادی در روستاها و شهرهای مختلف برگزار شده و مردم به رقص و پاکوبی با آهنگ و لباس‌های محلی می‌پردازند. این مراسم در واقع معتبرترین رویداد مجارستان در سطح جهانی شناخته می‌شود و در آن انواع موسیقی‌های محلی، کلاسیک و جاز پخش می‌شوند.

جشنواره بهار بوداپست

سنت‌ها و باورهای مردم مجارستان

مردم مجارستان افرادی خداترس هستند و به خدا باور دارند. بااین‌حال، آنها از مرگ نمی‌ترسند و اعتقاد دارند که مرگ هم قسمتی از سرنوشت فرد است. زنان مجاری افرادی فداکار و همسرانی وظیفه‌شناس هستند و مانند مادران ایرانی، اهمیت بسیار زیادی به فرزند و همسر خود می‌دهند. به‌طورکلی، خانواده جایگاه بسیار بالایی در کشور مجارستان دارد. اما به‌طورکلی، ممکن است سنت‌ها و باورهای مردم مجارستان در شهرهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت باشد و در طول زمان، این باورها دچار تغییر شده باشند.

فرهنگ غذایی مردم مجارستان

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که فرهنگ هر کشور را به نمایش می‌گذارد، غذای آن کشور است. مردم مجارستان در زمان غذا خوردن و پذیرایی از مهمان برای غذا خوردن، افرادی رسمی هستند. اگر قصد داشتید به همراه یک فرد مجاری غذا بخورید یا به خانه یک دوست مجاری دعوت شدید، بهتر است زمان غذا خوردن آرنج‌های خود را روی میز قرار ندهید. یکی دیگر از کارهایی که باید هنگام غذا خوردن انجام دهید، این است که دست‌هایتان مشخص باشد.

فرهنگ غذایی مردم مجارستان

زمانی که مردم مجارستان در مهمانی‌ها لیوان شخصی را مشاهده می‌کنند که خالی است، سریع آن را پر می‌کنند. پس اگر در یک مهمانی مجاری نیازی به نوشیدنی اضافی نداشتید، بهتر است لیوان خود را نیمه پر بگذارید.

در حال حاضر مردم مجارستان علاوه بر غذاهای بومی، غذاهای غیر مجاری و غیربومی را نیز بیش از اندازه امتحان می‌کنند. همچنین رژیم غذایی چادرنشینان در تاریخ مجارستان نسبت به رژیم غذایی افراد شهرنشین حال حاضر تفاوت‌های زیادی کرده است. برای شناخت بیشتر غذاها به مقاله غذاهای مجارستان مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره فرهنگ مردم مجارستان صحبت کردیم و برای شما توضیح دادیم که مردم این کشور به چه چیزهایی باور دارند و چه مراسم‌هایی را برگزار می‌کنند. پس اگر شما هم برای سفر یا مهاجرت قصد رفتن به مجارستان را دارید، حتماً به مواردی که در این مقاله گفتیم، توجه نمایید. فراموش نکنید که فرهنگ هر کشور، نشان‌دهنده باورها و اعتقادات مردم آن کشور است. ازاین‌رو، باتوجه‌به فرهنگ مجارستان و احترام به این باورها، در واقع به مردم مجارستان احترام می‌گذارید و آنها نیز به‌صورت متقابل، ارزش خاصی برای شما قائل خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *