جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کار دانشجویی در مجارستان

دانشجویان می‌توانند حین اقامت و تحصیل در مجارستان، باهدف تأمین هزینه‌های زندگی، کسب تجارب کاری، و یا پر کردن اوقات فراغت خود، مشغول کار در شهرهای مهم آن کشور مانند شهر بوداپست، سگد، پچ و… شوند. با درنظرگرفتن این که افراد با ویزای تحصیلی وارد کشور مجارستان شده‌اند، ساعات کاری مجاز دانشجویان با سایر کارکنان متفاوت است و متناسب با آن، حقوق کار دانشجویی دارای ضوابط خاصی خواهد بود. ما را همراهی کنید تا در ادامه مطلب با شرایط کار دانشجویی، شغل‌های مناسب، و درآمد کار دانشجویی در مجارستان بیشتر آشنا شوید.

شرایط کار دانشجویی در مجارستان

شرایط کار دانشجویی، نسبت به شرایط هر فرد متفاوت می باشد. اگر با اقامت دانشجویی در مجارستان ساکن شوید، ساعات کاری شما محدود است.

شرایط کار دانشجویی در مجارستان

در ادامه، ساعات کاری مجاز برای هر دوره از سال تحصیلی و شرایط لازم را توضیح می‌دهیم.

 • در طول دوره تحصیل: حداکثر 30-24 ساعت در هفته.
 • خارج از دوره (در طول دوره امتحانات و تعطیلات تابستانی): حداکثر 90 روز یا 66 روز کاری در سال.

باید توجه داشته باشید که خوداشتغالی، این محدودیت‌ها را شامل نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد خوداشتغالی، ادامه مطلب را دنبال کنید.

خوداشتغالی

در حین اقامت در مجارستان با اقامت دانشجویی، می‌توانید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. در این مورد، مالیات با نرخ ثابت ممکن است مقرون‌به‌صرفه‌ترین رژیم مالیاتی برای شما باشد، زیرا به‌عنوان یک دانشجوی تمام‌وقت دانشگاه، اگر درآمد سالانه شما بالاتر از ۲ میلیون HUF نیست، ملزم به پرداخت مالیات نیستید. اگر از این محدودیت عبور کنید، مالیات را فقط برای درآمد اضافی خود می‌پردازید – اما اگر زیر 25 سال دارید، مالیات‌بردرآمد شخصی را نمی‌پردازید. به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار، مجبور نیستید ساعات کاری خود را ثبت کنید، بنابراین محدودیت‌های مربوط به میزان زمان مجاز کار اعمال نمی‌شود.

اگر کسب‌وکار شما در بلندمدت امکان‌پذیر است، می‌توانید آن را حتی پس از اخذ مدرک تحصیلی ادامه دهید. ازآنجایی‌که اقامت دانشجویی شما در آن زمان منقضی می‌شود، برای اقامت در مجارستان به هدف دیگری نیاز دارید که راه‌اندازی یک کسب‌وکار سودآور شروع خوبی برای شماست.

نحوه پیداکردن کار دانشجویی در مجارستان

دانشجویان می‌توانند شغل متناسب با شرایط خود مثل ساعات درسی و برنامه تحصیلی، درآمد موردنظر، علاقه‌مندی‌های فردی و… را با مراجعه به دفاتر شغلی و یا ثبت‌نام در سازمان‌های دانشجویی پیدا کنند. در ادامه مطلب می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این شرکت‌ها دریافت کنید.

✔ دفاتر شغلی برای پیدا کردن کار دانشجویی

بیشتر مؤسسات آموزش عالی در کشور مجارستان، دفاتر شغلی مربوط به خود را دارند که دانشجویان می‌توانند با مراجعه به آن‌ها، در مورد مشاغل موجود اطلاعات کاملی کسب نمایند.

دفاتر شغلی برای پیدا کردن کار دانشجویی

این دفاتر، فرصت‌های شغلی را با درنظرداشتن ویژگی‌های شما پیدا کرده و باتوجه‌به برنامه‌های درسی دانشگاه خود، مشاغل مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهند. شما می‌توانید، به دفاتر مشاغل در دانشگاه خود مراجعه نموده، تا آن‌ها مناسب‌ترین کارهای پاره‌وقت را به شما معرفی کنند.

✔ در یک سازمان دانشجویی ثبت‌نام کنید

سازمان‌های دانشجویی به‌عنوان آژانس‌های کاریابی و همچنین نهادهای اداری عمل می‌کنند. اگر می‌خواهید شانس خود را برای یافتن شغل مناسب به حداکثر برسانید، می‌توانید هم‌زمان در بیش از یک سازمان دانشجویی عضویت داشته باشید. سازمان دانشجویی اطمینان حاصل می‌کند که استخدام شما با مقررات مطابقت داشته باشد.

 • بسته به کاری که انجام می‌دهید و میزان زمان کاری، شاغل شدن از طریق یک سازمان دانشجویی ممکن است بهتر از استخدام معمولی باشد؛ چون مزایای مالیاتی برای شما اعمال می‌شود که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.
 • شما ملزم به پرداخت سهم تأمین اجتماعی (18.5٪) نیستید و کارفرمای شما مجبور نیست مالیات سهم اجتماعی (13٪) را برای کار شما بپردازد.
 • درهرصورت، اگر زیر 25 سال هستید، به هیچ وجه نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد شخصی ندارید.
 • اگر شما رابطه کاری خوبی با کارفرمای خود ایجاد کنید، ممکن است پس از فارغ‌التحصیل شدن، شما را به طور تمام‌وقت استخدام کند. برای این کار نیاز دارید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهید که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری

همان‌طور که می‌دانید، شما با ویزای تحصیلی، فقط می‌توانید در طول دوران تحصیل خود، در کشور موردنظر اقامت داشته باشید. بعد از گذراندن این دوران، شما باید به کشور خود برگردید. مجوز”تحصیل به کار” به شما این امکان را می‌دهد که تا حداکثر 9 ماه پس از فارغ التحصیلی، در کشور مجارستان بمانید.

دراین بازه زمانی، شما میتوانید شغل مورد نظر خود را جستجو یا راه اندازی کنید. پس از یافتن شغل در این کشور، نوع ویزای شما به ویزای کاری تبدیل شده و می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. برای دریافت این ویزا باید حداکثر تا 15 روز قبل از اتمام اقامت دانشجویی خود، اقدام کنید. برا یدریافت این ویزا به صفحه ویزای کار مجارستان مراجعه کنید.

مشاغل مناسب برای کار دانشجویی در مجارستان

مشاغل متناسب با شرایط کار دانشجویی در مجارستان را می‌توان به دو نوع کار درون دانشگاهی و بیرون دانشگاهی تقسیم کرد. کار در محدوده دانشگاه می‌تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان باشد، زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا در حین نزدیک بودن به محل یادگیری، درآمد کار دانشجویی برای تأمین مخارج زندگی خود را داشته باشند.

مشاغل مناسب برای کار دانشجویی در مجارستان

کار بیرون از دانشگاه باعث آشنایی بیشتر دانشجو با فرهنگ مجاری، داشتن موقعیت‌های بیشتر برای آشنایی با افراد مختلف، کسب تجربه در محیط کاری متفاوت و شناخت مکان‌های جدید در کشور مجارستان می‌شود.

✔ کارهای درون دانشگاهی

 1. کار در کتابخانه دانشگاه: در این شغل برای شما مزایای استفاده بهتر و بیشتر از کتاب‌های موجود در کتابخانه وجود دارد و همچنین فرصتی برای تعامل با دانشجویان دیگر برای شما فراهم خواهد شد. این کار شامل کمک‌کردن در کتابخانه برای چیدن کتاب‌ها در قفسه‌های متناسب، ثبت اسم دانشجویانی که کتاب قرض گرفتند و… می‌شود.
 2. کار در کافه‌تریا دانشگاه: این کار ممکن است از ساده‌ترین شغل‌های دانشجویی باشد که شامل تمیزکردن میزها، شستن ظروف، سروکردن غذا به کارکنان دانشگاه و دانشجویان و… است.
 3. کار به‌عنوان دستیار تحقیقاتی: با کارکردن به‌عنوان دستیار تحقیقاتی برای یکی از اساتید خود، در زمینه موردعلاقه‌تان تجربه کسب کنید‌ که کمک‌ در جمع‌آوری اطلاعات، بررسی و استخراج داده‌ها در تحقیقات، کمک در انجام تکالیف دانشجویان و… را شامل می‌شود.

✔ کارهای بیرون دانشگاه

 1. مترجم: این ایده کار دانشجویی برای دانشجویانی که به ۲ زبان مسلط‌اند، گزینة مناسبی است. به طور معمول، مترجمان متن نوشته‌شده‌ای را ترجمه می‌کنند و می‌توانند با بسیاری از شرکت‌ها و مشتریان به‌صورت دورکاری همکاری کنند.
 2. دستیار اداری: بعضی شرکت‌ها به دنبال استخدام دستیاران اداری هستند. دستیاران اداری عهده‌دار وظایفی همچون پاسخ‌گویی به تلفن‌ها، واردکردن داده‌ها، ثبت سوابق، تماس و ارتباط با خدمات‌دهندگان هستند.
 3. کارمند خدمات غذایی: اشتغال به‌عنوان گارسون برای گذراندن دانشگاه کمی کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما علاوه بر انعطاف‌پذیربودن این کار، بسیاری از کارمندانِ خدمات غذایی از مزیت گرفتن انعام به‌عنوان درآمدی اضافی بهره‌مند می‌شوند.
 4. فروش: فروشندگان نیز انعطاف‌پذیری بالایی در برنامه‌ریزی و شیفت‌های کاری دارند علاوه بر این، بسیاری از مشاغل مرتبط با فروش در ماه‌هایی که تعطیلات زیادی دارند، باز می‌شوند و این امتیازی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در تعطیلات درآمد بیش‌تری کسب کنند.

آژانس‌های کاریابی در مجارستان

روش‌های زیادی برای پیداکردن کار دانشجویی در مجارستان وجود دارد که قبل‌تر به طور گسترده درباره آن‌ها توضیح داده شد؛ اما اگر به دنبال روش‌های دیگری برای کاریابی هستید می‌توانید از آژانس‌های کاریابی در ادامه مطلب بهره ببرید.

 • PANNONJOL
 • KARRIER HUNGRIA
 • NEXT CUNSULTING
 • ADECCO
 • RANDSTAD
 • GRAFTON
 • REED
 • HAYS

سایت‌های کاریابی در مجارستان

هنگام پیداکردن کار در مجارستان برای ایرانیان بسیار مهم است که از منابع و استراتژی‌های مختلف استفاده کنند. پلتفرم‌های جستجوی شغل آنلاین، راهی راحت و در دسترس برای کشف موقعیت‌های شغلی موجود ارائه می‌دهند. این پلتفرم‌ها اغلب شامل ویژگی‌ها و ابزارهای جستجوی پیشرفته هستند تا به جویندگان کار کمک کنند. در ادامه، وب‌سایت‌های کاریابی محبوب در مجارستان را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

 • hrportal.hu
 • Jobline.hu
 • Indeed.hu
 • CVonline.hu
 • Glassdoor
 • Profession.hu

درآمد کار دانشجویی در مجارستان

حقوق کار دانشجویی در مجارستان نسبت به شغل و زمان کاری متغیر می‌باشد. به‌طوری‌که می‌توانید با یک شغل پاره‌وقت ۷۰۰-۳۰۰ یورو در ماه درآمد داشته باشید. میزان درآمد کار دانشجویی در مجارستان برای فردی که در بخش ‌پذیرش مشغول به کار است حدود 1000 فورینت می‌باشد، درحالی‌که کسانی که در یک شرکت مشغول به کار هستند می‌توانند تا حدود 1200 فورینت درآمد داشته باشند.

این درآمد برای پوشش مخارج اصلی و اولیه یا تمام مخارج زندگی شما، در کشور مجارستان کافی است. باتوجه‌به محل اقامت، شما می‌توانید در مجارستان مقدار حقوق دریافتی خود را از حالت عادی هم افزایش دهید. برای مثال دستمزد ساعتی در بوداپست بیشتر از بقیه شهرها است.

جمع‌بندی

درمجموع به‌عنوان یک دانشجو با این شرایط کار دانشجویی در مجارستان، می‌توانید در طول دوره تحصیل حداکثر 30-24 ساعت در هفته به کار های پاره وقت بپردازید که نسبت به رشته و ساعات کاری، حقوق کار دانشجویی در مجارستان بین ۷۰0تا۳۰۰ یورو می باشد.

شغل مورد نظر خود را می توانید با مراجعه به دفاتر مشاغل یا سازمان های دانشجویی در دانشگاه خود پیدا کنید. همچنین می توانید با پر کردن رزومه در آژانس ها و سایت های کاریابی، وارد شغل متناسب با شرایط خود شوید. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره، می توانید با مشاوران راه دانشجوییان نوین آسیا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *