دسته‌بندی نشده

تحصیل داروسازی در مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان یکی از پرطرفدار ترین رشته ها در میان دانشجویان و متقاضیان هست. هرساله بسیاری از افراد به قصد تحصیل در مجارستان کشور خود را ترک کرده  و راهی این کشور می‌شوند. تحصیل داروسازی مجارستان نیز سالانه تعداد بسیاری مهاجر روانه دانشگاه های مجارستان می‌کند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی مواردی که باید هنگام مهاجرت برای تحصیل داروسازی مجارستان مد نظر داشته باشید را شرح دهیم.

چرا تحصیل داروسازی مجارستان؟

رشته ی داوسازی از پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در دنیاست. به صورتی که هرساله رشته‌ی داروسازی در میان لیست مشاغل اصلی کشورهایی که اقدام به پذیرش مهاجر میکنند، وجود دارد.

تحصیل در رشته داروسازی مجارستان به نسبت کشورهای اطراف ایالات متحده و کشور کانادا ارزان تر است. با توجه به اینکه مدارک دانشگاه های مجارستان در میان دانشگاه‌های اروپا از اعتبار بالایی برخوردار است.

رشته‌ داروسازی به غیر از تمرکز داشتن در زمینه‌های درمانی، فعالیت و پیشرفت چشم‌گیری در  زمینه‌های بهداشتی و مراقبتی داشته که همین امر موجب شده سالانه سود قابل توجهی را برای شرکت‌های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی به همراه داشته باشد. رشته‌ی داروسازی در دنیای امروز گرایش های بسیار متفاوتی در بازار کار دارد و این نکته ی بسیار مهمی است که دانشجویان پس از تحصیل به دنبال آن می باشند.

شرایط تحصیل دارو سازی مجارستان

شرایط تحصیلی رشته داروسازی برای دانشگاه‌های مختلف در مجارستان متفاوت است. همچنین دانشجویان متقاضی باید یک دوره پیراپزشکی یا پری مدیکال پیش از ورود به دانشگاه بگذرانند. میتوان به عنوان فصل مشترک در تمامی د.ره‌ها این نکته را یادآور شد که؛ برای تحصیل در این رشته باید دروس شیمی را در سطح بالایی مطالعه کرده و مسلط باشید و در کنار آن دروس دیگری مانند زیست‌شناسی، فیزیک و ریاضیات را مطالعه کنید.

پس به طور کلی دروس ارائه شده در دوره های پیرا پزشکی مجارستان شامل موارد زیر است:

 • زبان انگلیسی
 • شیمی
 • زیست‌شناسی
 • فیزیک
 • ریاضیات

به دلیل اینکه ورود به رشته داروسازی مجارستان عموما دارای رقابت بالایی است، شما می‌بایست در آزمون‌های مربوط به پذیرش و ورودی دانشگاه ها نمرات خیلی خوبی را کسب کنید علاوه‌ بر اینکه باید زبانی که توسط آن این رشته را فرا می‌گیرید در سطح بالایی باشد.

شرایط سنی تحصیل در رشته داروسازی مجارستان

کشور مجارستان از لحاظ نظام آموزشی همانند کشورهای اروپایی است. طول مدت تحصیل در مدارس این کشور دوازده سال است. مقطع ابتدایی یا دوره اول از سن 7 سالگی تا 14 سالگی ادامه دارد که طول این مدت تحصیل 8 سال است. تحصیل در این مقاطع برای افراد اجباری است و امکان تحصیل برای مهاجرین نیز وجود دارد.

از پر مخاطب ترین مقاطع تحصیلی در این کشور مقطع کارشناسی هست. برای تحصیل در این مقطع لازم است که افراد دوره تحصیلات دوازده ساله را پشت سر گذاشته باشند. مدت زمان تحصیل در این مقطع چهار سال بوده و محدوده سنی برای تحصیل در مجارستان حداکثر 30 سال برای کارشناسی و 39 سال برای کارشناسی ارشد می باشد.

رشته های پزشکی مانند رشته داروسازی در این کشور دارای آزمون ورودی بوده و رشته های فنی مهندسی و علوم انسانی بسته به نوع دانشگاه بدون ازمون ورودی می باشند.

مزایای تحصیل داروسازی در مجارستان

کشور مجارستان از نظر هزینه به نسبت دیگر کشورهای اروپایی کشوری کم هزینه و مقرون به صرفه است. همچنین هزینه تحصیل داروسازی در این کشور نسبت به تحصیل پزشکی مجارستان بسیار ارزان به حساب می‌آید. تحصیل این رشته شامل دو بخش بوده که بخش اول شامل مقدمه و دروس علوم پایه می‌باشد و در بخش دوم برنامه‌های عمومی و تخصصی داروسازی ارائه داده می‌شود.

این تحصیلات به مرور از دروس تئوری به سمت دروس عملی خواهند رفت و دانشجویان  در سطح عملی هم ازموده می شوند. در دوره‌های عملی دانشجویان می‌بایست در آزمایشگاه‌های بیمارستان و مراکز تحقیقاتی پزشکی به آموزش و تجربه مشغول شوند.

از مزایای تحصیلات داروسازی در مجارستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معتبر بودن مدرک داروسازی دانشگاه‌ های مجارستان در سراسر دنیا
 • امکان ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و امریکایی
 • امکان اشتغال در سراسر دنیا پس از تحصیل داروسازی در مجارستان
 • برخورداری از سطح بالای آموزش و بین‌المللی بودن دانشگاه های مجارستان
 • تحصیل رشته داروسازی به زبان انگلیسی
 • امکان انتقال به ایران حین تحصیل داروسازی در این کشور
 • عضویت دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در سازمان جهانی بهداشت
 • امکان اشتغال بعد از تحصیل و اخذ اقامت دائم مجارستان
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کشورهای همسایه مجارستان

دانشگاه های مجارستان برای تحصیل در رشته داروسازی

مجارستان دارای دانشگاه‌هایی با سطح علمی بسیار بالاست که در ادامه به معرفی دانشگاه های پزشکی مجارستان می‌پردازیم. لازم به ذکر است تمامی این دانشگاه‌ها دارای رده‌بندی جهانی بوده و در بین دانشگاه‌های اروپا از سطح بالایی برخوردار هستند.

1- دانشگاه سگد: از جمله دانشگاه‌های برتر کشور مجارستان بوده و دارای بالاترین رتبه در دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه سگد مجارستان قدمتی بالغ بر 400 سال دارد و به طور تخصصی در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشجو می‌پذیرد.

برای تحصیل در دانشگاه سگد بایستی در دوره‌های دبیرستان یا کالج‌های معتبر کشورهای دیگر شرکت باشید. همچنین تست دانشجویان از لحاظ زبا انگلیسی در دوسطح کتبی و شفاهی الزامی می‌باشد. در ضمن برای پذیرش، دانشجویانی که در دوره‌های تحصیلی دروس زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک را گذرانده باشند نسبت به سایرین در اولویت قرار می‌گیرند.

2- دانشگاه سملوایز بوداپست: رتبه این دانشگاه در میان دانشگاه‌های پزشکی دنیا 245 است. در سال 1995 دانشکده دندانپزشکی و داروسازی وارد این دانشگاه شد و در سال 1969 به افتخار سمل وایز کاشف تب نفاسی، استاد و رییس دانشکده پزشکی به دانشگاه پزشکی سمل وایز تغییر نام داد.

فارغ التحصیلان رشته داروسازی از دانشکده دانشگاه سملوایز مجارستان در تمامی کشورهای جهان مورد پذیرش قرار میگیرند و مدارک آنها دارای اعتبار است. دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در رشته دارو سازی میتوانند پس از پایان دوره کارشناسی ارشد وارد دوره‌های تخصص دارو سازی گردند که دانشگاه سملوایز مجارستان این امکان را برای این دانشجویان فراهم نموده است و آنها میتوانند در پانزده رشته تخصصی، مشغول  به تحصیل گردند.

3- دانشگاه دبرسن:این دانشگاه در شرق کشور مجارستان واقع بوده و مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. این دانشگاه در شهر دبرسن دومین شهر مهم مجارستان بعد از بوداپست قرار گرفته است.

4- دانشگاه پچ: از جمله دانشگاه‌های قابل توجه در کشور مجارستان که برای حمایت از دانشجویان بین المللی برنامه های بسیار خوبی ارایه داده است. این دانشگاه در بسیاری از رشته‌های پرکاربرد مانند پزشکی، علوم انسانی، تجارت و اقتصاد فعالیت می‌کند. در مقاله مربوط به دانشگاه پچ به طور کامل این دانشگاه را معرفی کرده‌ایم.

شرایط اخذ پذیرش داروسازی طبق قوانین جدید

در مجارستان هر دانشگاه سیستم خود را برای پذیرش دانشجویان داروسازی دارد. اما به هرحال مدارک مشترک در بین این دانشگاه‌ها را با هم مرور خواهیم کرد:

 • فرم درخواست به همراه عکس متقاضی در ابعاد عکس گذرنامه
 • کپی گذرنامه دارای اعتبار
 • رزومه متقاضی رشته داروسازی به زبان انگلیسی
 • دیپلم دبیرستان به همراه ریز نمرات (ترجمه رسمی گواهی به زبان انگلیسی)
 • رسید پرداخت هزینه درخواست یا امتحان
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • سند تمکن مالی
 • آزمون آیلتس (با نمره حداقلی 5.5) یا تافل (با نمره حداقلی 72)

هزینه تحصیل داروسازی مجارستان

کشور مجارستان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه بوده و هرساله مهاجرین بسیاری به علت همین موضوع  به این کشور جذب می‌شوند بیشتر دانشگاه های مجارستان دولتی بوده و دانشجویان این کشور بدون پرداخت هزینه مشغول به تحصیل می‌شوند شهریه رشته داروسازی در دانشگاههای مجارستان بسیار پایین است که این هزینه‌ها در هرکدام از دانشگاه ها متفاوت است.

هزینه تحصیل داروسازی در مجارستان نسبت به سایر رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مقدار کمتری را شامل می‌شود. به طور متوسط در تمام دانشگاه ها هزینه تحصیل دارو سازی مجارستان در بازه 5000 یورو الی 7700 یورو است.

در مقالات مرتبط با هرکدام از دانشگاه های مجارستان ریز هزینه های رشته داروسازی مجارستان ذکر شده است.

زبان تدریس رشته داروسازی مجارستان

تدریس دروس داروسازی مجارستان به دو زبان انگلیسی و مجاری صورت می‌گیرد. دانشجویان مهاجر امکان تحصیل به زبان انگیسی را هم دارند. بهتر است دانشجویان متقاضی در رشته داروسازی به زبان مجاری تحصیل کنند. چراکه بهتر و راحت‌تر توانایی ارتباط گرفتن با مردم مجارستانی را دارند و می توانند به راحتی در این کشور به داروسازی و در داروخانه‌ها مشغول شوند.

ویزای دانشجویی برای تحصیل دارو سازی در مجارستان

در سال جدید 2021 دولت مجارستان در خصوص صدور ویزای تحصیلی مجارستان قوانین سخت‌گیرانه‌ای را وضع کرده است. اما جای نگرانی نیست با دانستن شرایط و مدارک مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و البته کمک گرفتن از یک موسسه مهاجرت تحصیلی می‌توانید این شرایط را برای خود آسون‌تر کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

 • پذیرش‌نامه کالج یا دانشگا که پس از قطعیت ثبت‌نام برای دانشجو ایمیل می‌شود،
 • کپی برابر اصل پاسپورت که باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد،
 • پیش پرداخت یک ترم جلوتر شهریه دانشگاه،
 • نامه تمکن مالی از سوی بانک برای اثبات موجودی حساب شما به مبلغ 7000 یورو،
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری با ترجمه رسمی پلیس+10،
 • رزرو خوابگاه، هتل و یا اجاره منزل برای اثبات محل اقامت به مدت حداقل چهارماه.

با داشتن این مدارک و دانستن چندین راهکار قانونی به راحتی می‌توانید از این قوانین سخت عبور کرده و ویزای تحصیل در کشور مجارستان را دریافت کنید. برای این منظور می‌توانید با مشاوران موسسه راه دانشجویان نوین آسیا ارتباط برقرار کرده و از آنها راهنمایی بخواهید.

شرایط زندگی دانشجویان داروسازی مجارستان

شرایط زندگی و تحصیل در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپا راحت‌تر است. دقیقا به همین خاطر است که عده زیادی مهاجرت تحصیلی به مجارستان را انتخاب میکنند. این در حالی است که از سال 2007 مجارستان جزو کشورهای شنگن شده ولی هزینه زندگی در این کشور همچنان وعقول و منطقی است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان مبلغی حدود 500 یورو هزینه دارد. این در حالی است که در کشوری مانند ایتالیا ممکن است هزینه زندگی دانشجویی تا 900 یورو هم بالا برود. در واقع مجارستان هم از نظر شهریه دانشگاهی و هم از لحاظ هزینه زندگی جزو کشورهای به صرفه در اروپاست.

سوالات متداول درباره تحصیل داروسازی در مجارستان

به طور کلی سوالات در باره تحصیل دارو سازی مجارستان 2021 را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 1. هزینه تحصیل داروسازی مجارستان چقدر است؟ اگرچه که بسته به دانشگاه متفاوت است اما می‌توان این هزینه را سالانه 14500 یورو تخمین زد.
 2. آیا می‌توان رشته داروسازی مجارستان را به زبان انگلیسی فرا گرفت؟ بله این کشور تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در مچارستان را فراهم کرده است.
 3. آیا برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی مجارستان باید دوره پیش‌پزشکی را گذراند؟ بله برای ادامه تحصیل در تمام رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌بایست در دوره های پیش پزشکی مجارستان شرکت کنید.
 4. آیا برای ورود در رشته داروسازی مجارستان باید آزمون ورودی شرکت کرد؟ بله برای شرکت و تحصیل در رشته داروسازی مجارستان باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرد.
 5. دوره های پیش پزشکی مجارستان چقدر به طول می‌انجامد؟ این دوره‌ها یک‌ساله هستند.
 6. سیستم آموزش داروسازی در مجارستان به چه صورت است؟ نوع آموزش به صورت سخنرانی (۴۷٪)، سمینار (۳٪) و تمرین (۵۰٪) است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا