دسته‌بندی نشده

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان یکی از آن موضوعاتی است که هرساله افراد زیادی را به سمت این کشور روانه می‌کند. مجارستان دارای دانشگاه‌های با سابقه بالایی برای تحصیل در رشته دندان پزشکی است. به همین دلیل است که تحصیل دندانپزشکی مجارستان از آرزوهای ایده‌آل هر دانشجویی هست. در ادامه به بررسی کامل رشته دندانپزشکی در مجارستان می‌پردازیم.

مزایای تحصیل دندان پزشکی در مجارستان

تحصیل در مجارستان در چند سال اخیر بسیار اوج گرفته است. تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در کشورهای اروپایی به مجارستان مهاجرت کرده و در این کشور مشغول به تحصیل می‌شوند. دندانپزشکی یکی از پردرخواست‌ترین رشته‌های دانشگاه های مجارستان است. هرساله تعداد زیاد دانشجو برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان راهی این کشور می‌شوند. دلیل این انتخاب هم مزایای بسیار این کشور برای تحصیل در رشته دندانپزشکی هست.

از مزایای تحصیل رشته دندان پزشکی مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان اخذ ویزای تحصیلی بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • دریافت مدرک مورد تایید وزارت بهداشت سراسر دنیا بالاخض ایران
 • تحصیلات ارزان‌تر نسبت سایر کشورهای اروپایی
 • امکان اشتغال به کار در تمام کشورهای اروپایی پس از دریافت مدرک
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • شرایط راحت‌تر اخذ پذیرش از کشورهای انگلیسی زبان

شرایط تحصیل دندانپزشکی مجارستان در سال 2021

مجارستان به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه شنگن در قاره اروپا هرساله تعداد زیادی از متقاضیان رشته ی دندانپزشکی را به خود جذب می‌کند.  دانشجویانی که قصد تحصیل این رشته را دارند باید یک دوره 5 ساله را طی کنند که این دوره نیز شامل دو دوره‌ی علوم پایه و بالینی است.

دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در مجارستان ، قبل از ورود به دانشگاه‌های این کشور، باید آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها را پشت سر بگذارند. همچنین نیاز است که دوره پیش پزشکی مجارستان و یا پیش دانشگاهی که طول مدت آن یکسال است را توسط موسسات مختلف مجارستان طی کنند. پس از اتمام این دوره‌ها دانشجو می‌تواند اقدام به تحصیل در رشته دندان پزشکی مجارستان کند و مشغول به تحصیل شود.

همان‌طور که پیشتر گفتیم دوره تحصیل دندانپزشکی مجارستان پنج ساله است. در سال اول و دوم به آموزش علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی نظیر آناتومی دهان، مواد دندانی و دندان پزشکی پیشگیرانه می‌پردازند. در سال سوم تحصیل مبانی تئوری بیماری­‌های دهان و دندان و دوره­‌های اضافی علوم دهان و دندان به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

سال چهارم تحصیل بر اصول بالینی دهان و دندان تمرکز دارد. در طول این دوره مواردی مانند دندانپزشکی ترمیمی، دندانپزشکی، پروتز، پریودنتولوژی، جراحی دهان، پزشکی دهان، ارتودنسی به دانشجویان آموزش داده می‌شود. در سال پنجم نیز مانند تحصیل پزشکی در مجارستان ، دانشجویان در کنار دندانپزشکان و دستیاران تمرین کرده و تجربه کسب می‌کنند.

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی

مجارستان از جمله کشورهایی است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی را برای تحصیل می‌پذیرد. کشور مجارستان دارای دانشگاه‌های معتبر بسیار خوبی هست که از بهترین آن‌ها میتوان به دانشگاه علوم پزشکی سگد اشاره کرد. دانشگاه سگد از جمله بهترین دانشگاه های پزشکی و داندانپزشکی به شمار می‌آید.

تحصیل در رشته دندان مجارستان به دو زبان انگلیسی و مجاری میسر است. بدیهی است که دانشجویان مهاجر می‌توانند به زبان انگلیسی این رشته را فرا گیرند. اما اگر دانشجویی قصد اشتعال پس از تحصیل مجارستان را دارد بهتر است زبان مجارستانی را به خوبی مسلط باشند تا بتوانند با مردم مجارستان ارتباط برقرار کنند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندان پزشکی در مجارستان؟

با توجه به اینکه کشور مجارستان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز آموزش عالی است، برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به مجارستان بهتریت گزینه است. شرایط دریافت ویزای تحصیلی در این کشور به دانشگاه مورد نظر دانشجو بستگی دارد. همچنین باید بدانید که شرایط پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی راحت‌تر از دانشگاه‌های دولتی است. در ادامه به معرفی دانشگاه های مجارستان می‌پردازیم.

1. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز: این دانشگاه واقع در شهر بوداپست پایتخت مجارستان است.  در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست مجارستان کلیه رشته های پزشکی و پیرا پزشکی از ابتدا تا مقطع دکتری و همچنین دوره های تخصص پزشکی تدریس میگردد. در این دانشگاه علاوه بر تدریس گروه علوم پزشکی و پیرا پزشکی به زبان انگلیسی، این دروس به زبان‌های مجاری و آلمانی نیز در اختیار دانشجویان علاقمند قرار میگیرد. همین امر این دانشگاه را را به یک مرکز بین اللملی تبدیل نموده است.

2. دانشگاه سگد: یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی مجارستان دانشگاه آلبرت سنت جورجی در شهر سگد مجارستان است که به واسطه نام این شهر دانشگاه سگد نیز نامیده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سگد برنامه ریزی بسیار دقیق این دانشگاه به جهت هماهنگ سازی علوم پایه و بالینی است . ریاست و هیئت علمی این دانشگاه بر این اعتقاد هستند که نمی‌توان آموزش علمی و حرفه‌ای را از هم جدا نموده و به صورت تفکیک شده آن را به دانشجویان آموزش داد بلکه تمامی دانشجویان علوم پزشکی و دندانپزشکی همزمان با آموزش‌های نظری باید دوره‌های حرفه‌ای و عملی را نیز بیاموزند.

3. دانشگاه دبرسن:  این دانشگاه در شهر دبرسن بزرگ‌ترین شهر مجارستان بعد از بوداپست قرار دارد. این موسسه دائم آموزش عالی از معتبرترین دانشگاه‌های این کشور هست که در حدود 4000 دانشجوی خارجی دارد و در رشته‌های پزشکی بالینی، طب داخلی، جراحی، ارتوپدی، رادیولوژی، مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، روان‌پزشکی، اطفال، زنان و زایمان، قلب و ریه، لارنگولوژی، پوست و زیبایی، دندانپزشکی و اورولوژی فعالیت می‌کند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی مجارستان

با توجه به شرایطی که در مقاله تحصیل داروسازی مجارستان گفتیم، در سال جدید 2021 دولت مجارستان در خصوص صدور ویزای تحصیلی مجارستان قوانین سخت‌گیرانه‌ای را وضع کرده است. اما جای نگرانی نیست با دانستن شرایط و مدارک مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و البته کمک گرفتن از یک موسسه مهاجرت تحصیلی می‌توانید این شرایط را برای خود آسون‌تر کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

 • پذیرش‌نامه کالج یا دانشگا که پس از قطعیت ثبت‌نام برای دانشجو ایمیل می‌شود،
 • کپی برابر اصل پاسپورت که باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد،
 • پیش پرداخت یک ترم جلوتر شهریه دانشگاه،
 • نامه تمکن مالی از سوی بانک برای اثبات موجودی حساب شما به مبلغ 7000 یورو،
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری با ترجمه رسمی پلیس+10،
 • رزرو خوابگاه، هتل و یا اجاره منزل برای اثبات محل اقامت به مدت حداقل چهارماه.

با داشتن این مدارک و دانستن چندین راهکار قانونی به راحتی می‌توانید از این قوانین سخت عبور کرده و ویزای تحصیل دندانپزشکی مجارستان را دریافت کنید. برای این منظور می‌توانید با مشاوران موسسه راه دانشجویان نوین آسیا ارتباط برقرار کرده و از آنها راهنمایی بخواهید.

شرایط اعزام دانشجو برای تحصیل مجارستان

سیاست‌های حاکم بر مجارستان شرایط خوبی را مهاجران تحصیلی فراهم می‌آورد. شرایط زندگی و تحصیل دندانپزشکی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپا راحت‌تر است. دقیقا به همین خاطر است که عده زیادی مهاجرت تحصیلی به مجارستان را انتخاب میکنند. این در حالی است که از سال 2007 مجارستان جزو کشورهای شنگن شده ولی هزینه زندگی در این کشور همچنان معقول و منطقی است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هزینه زندگی در مجارستان مبلغی حدود 500 یورو هزینه دارد. این در حالی است که در کشوری مانند ایتالیا ممکن است هزینه زندگی دانشجویی تا 900 یورو هم بالا برود. در واقع مجارستان هم از نظر شهریه دانشگاهی و هم از لحاظ هزینه زندگی جزو کشورهای به صرفه در اروپاست.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

هزینه تحصیل دندانپزشکی مجارستان در دانشگاه‌هایی که در بالا ذکر کردیم به شرح زیر است:

 • دانشگاه سگد: حدود 17000 دلار آمریکا
 • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز: 18200دلار آمریکا
 • دانشگاه پچ: 17600 دلار آمریکا

در کل شهریه دانشگاه‌های مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. همین موضوع دلیل جذابیت مهاجرت تحصیلی مجارستان است. همچنین باید این مسئله را یادآور شد که با توجه به ارزانی هزینه تحصیل دندانپزشکی مجارستان کیفیت آموزش در این کشور بسیار بالاست.

شرایط کار پس از تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

دانشحویانی که در مجارستان به تحصیل پرداخته‌اند می‌توانند از طریق ویزای کاری اقامت دائم مجارستان را دریافت کنند. پس اقامت بعد از تحصیل از طریق ویزای کاری امکان پذیر خواهد بود. همانطور که گفته شد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این کشور از شرایط مطلوبی برخوردار است و اقامت پس از تحصیل از این طریق امکان پذیر خواهد بود. هچنین امکان جذب در بازار کار مجارستان و سایر کشورهای اروپا برای فارغ‌التحصیلان پزشکی در کشور مجارستان بسیار بالا می باشد.

بسیاری از دانشجویان پس از تحصیل داروسازی مجارستان و یا سایر رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در این کشور مشغول به کار شده و ویزای دائم اخذ کرده‌اند.

سوالات متداول درباره تحصیل دندانپزشکی مجارستان

 1. هزینه ی تحصیل پزشکی در مجارستان چقدر است؟ حدود 17000 یورو
 2. برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان نیاز به مدرک زبان است؟ خیر هیچ مدرک زبانی برای ویزا لازم نیست
 3. محدودیت سنی برای ورود به دانشگاهای پزشکی مجارستان وجود دارد؟ برای بهره مندی از ویزا بهتر است سن زیر 30 سال باشد
 4. داشتن  مدرک پیش دانشگاهی برای داشنگاه های مجارستان الزامی است؟ بله الزامی است اما امکان طی کردن همزمان این دوره با دوره ی کالج وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا