جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اقتصاد مجارستان

قبل از مهاجرت به هر کشور، باید حتماً اطلاعات کافی درباره شرایط اقتصادی آن به دست بیاورید. زیرا شرایط اقتصادی کشور موردنظر شما می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در روند مهاجرت و حتی زندگی بعد از مهاجرت داشته باشد. ازآنجاکه متقاضیان بسیار زیادی قصد مهاجرت به مجارستان را دارند، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره اقتصاد این کشور صحبت کنیم. در این مطلب می‌توانید به طور کامل متوجه شوید که اقتصاد مجارستان به چه صورت است و فرصت‌های شغلی در این کشور چگونه هستند.

مجارستان یکی از بهترین کشورهای اروپایی شناخته می‌شود که آب‌وهوای فوق‌العاده خوبی دارد. این کشور در قلب اروپا با آب‌وهوای دلپذیر و مکان‌های سرسبز و طبیعی زیاد، توانسته طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند. همین مسئله در کنار شرایط اقتصادی مناسب، هزینه‌های زندگی مناسب‌تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، مردم مهمان‌نواز و صدها دلیل دیگر، باعث شده‌اند که افراد زیادی قصد مهاجرت به مجارستان را داشته باشند.

در سال ۲۰۲۱، تولید ناخالص کشور مجارستان به بیشتر از ۱۹۴ میلیارد دلار رسید. درحالی‌که میزان تولید ناخالص داخلی که باتوجه ‌به برابری قدرت خرید مردم محاسبه می‌شود، معادل ۳۳۶ میلیارد بوده است. در ادامه، اطلاعات بیشتری درباره اقتصاد کشور مجارستان ارائه خواهیم داد.

تاریخ اقتصاد مجارستان

برای این که بتوانید اطلاعات دقیق‌تری درباره اقتصاد مجارستان به دست بیاورید، در ابتدا باید تاریخ آن را بدانید. تاریخ اقتصاد مجارستان در جنگ جهانی دوم، نشان می‌دهد که این کشور دشت‌های بسیار مناسبی برای کشاورزی و تولید محصولات مختلف داشته است. اگرچه مساحت کشور مجارستان نسبتاً کم است، اما باز هم در همین مقیاس کم محصولات کشاورزی با کیفیت بسیار بالایی در این کشور تولید می‌شدند.

تاریخ اقتصاد مجارستان

بااین‌حال، جنگ جهانی دوم باعث شد که مجارستان هم مانند همه کشورهای درگیر این جنگ، شرایط بدتری را تجربه کند. ازاین‌رو، دولت برای بهبود شرایط اقتصادی خود، برنامه‌های جدیدی مدنظر قرار داد؛ به‌طوری‌که کشور مجارستان در سال ۱۹۶۸ اولین کشوری بود که در اروپای مرکزی و شرقی توانست برنامه مکانیسم اقتصادی جدیدی را آغاز کند. این برنامه تأثیر بسیار زیادی در رشد سیاسی و اقتصادی کشور مجارستان داشت و در طولانی مدت، توانست باعث رشد این کشور شود.

سپس در بین دهه‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰، اصلاحات جدیدی درباره سیستم بانکداری، سرمایه‌گذاری خارجی، نیروی کار، رقابت، تجارت، ورشکستگی، مالکیت معنوی و به‌طورکلی، وضعیت اقتصادی این کشور در قانون اساسی مجارستان به وجود آمد. این امر منجر به رشد اقتصادی مجارستان شد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کشور مجارستان یکی از اولین کشورهای منطقه برای آغاز کردن روند خصوصی مبتنی بر بازار در نظر گرفته می‌شود. تمام این اصلاحات باعث شدند که سرمایه‌گذاری‌های خارجی زیادی روی مجارستان انجام بگیرد و در نتیجه، به رشد اقتصادی این کشور منجر شوند. بسیاری از این اصطلاحات به‌خاطر پیشرفت سیستم بانکداری و بخش‌های عمومی بهداشت و آموزش این کشور بودند که در کنار یکدیگر، توانستند به رشد کلی مجارستان کمک زیادی کنند.

چشم‌انداز اقتصادی مجارستان

 بعدازاین که تا حدودی با تاریخ اقتصاد مجارستان آشنا شدید، نوبت به آن می‌رسد که چشم‌انداز اقتصادی این کشور را نیز بشناسید. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم، مشکلات جهانی تأثیر بسیار زیادی روی اقتصاد این کشور گذاشتند. سپس در سال ۲۰۲۲، افزایش قیمت انرژی و انقباض پولی باعث شد که مجارستان وارد یک دوره رکود اقتصادی شود. در نتیجه این امر، شاهد کاهش نسبی سرمایه‌گذاری، صادرات و تولید ناخالص داخلی بودیم که این موارد تا 0.4 درصد کاهش یافتند.

چشم‌انداز اقتصادی مجارستان

در حال حاضر پیش‌بینی‌ها و چشم‌انداز اقتصادی مجارستان نشان می‌دهند که رشد سالانه تولید ناخالص داخلی این کشور نزدیک به ۲.۸ درصد باشد. در نتیجه این امر، به‌احتمال زیاد قیمت کالا و انرژی و هم‌چنین تورم در مجارستان رو به کاهش باشد.

هم‌چنین پیش‌بینی می‌شود که به‌احتمال زیاد در سال‌های آینده سرمایه‌گذاری نسبتاً کمی در این کشور انجام شود و به همین دلیل شاهد رشد زیادی از تأمین مالی و تثبیت مالی در این کشور نباشیم. این مسئله نشان می‌دهد که احتمالا کشور مجارستان از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال زیادی می‌کند و شما می‌توانید راحت‌تر به این کشور مهاجرت کرده و سرمایه‌گذاری خود را آغاز نمایید.

به‌احتمال زیاد امسال هم شاهد صادرات در کشور مجارستان باشیم. بااین‌حال، پیش‌بینی‌ها و چشم‌انداز اقتصادی مجارستان نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۵، صادرات تا حد زیادی افزایش پیدا کند. زیرا در سال آینده، برخی از پروژه‌های تولیدی و صنعتی در این کشور به پایان می‌رسند.

 باتوجه‌به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، می‌توان نتیجه گرفت که افزایش قیمت انرژی باعث دشوار شدن اقتصاد کشور مجارستان شود. بااین‌حال، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که در سال جاری و به‌خصوص سال آینده، شرایط اقتصادی این کشور تا حد زیادی رو به بهبود باشد.

بخش‌های مختلف اقتصاد مجارستان

هر یک از بخش‌های اقتصاد کشور مجارستان نقش بسیار مهمی در اقتصاد کلی این کشور دارند. توجه به هر یک از این بخش‌ها، باعث می‌شود که دید کلی و گسترده‌تری از اقتصاد مجارستان به دست بیاورید.

بخش‌های مختلف اقتصاد مجارستان

به همین دلیل ما در این قسمت، به‌صورت مختصر هر یک از بخش‌های مختلف اقتصاد مجارستان را نام می‌بریم و اطلاعاتی درباره آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

1. بخش خدمات در مجارستان

منظور از بخش خدمات، شامل مواردی مانند گردشگری، تجارت، خدمات مالی و سایر خدمات این‌چنینی هستند. ازآنجاکه مجارستان مکان‌های دیدنی و گردشگری بسیار زیادی دارد، سالیانه افراد زیادی از این کشور دیدن می‌کنند و به همین دلیل هم خدمات مختلف و به‌خصوص خدمات حوزه توریسم، توسعه زیادی دارند. همین مسئله باعث شده که افراد زیادی برای کار در مجارستان در یکی از این حوزه‌ها اقدام کنند.

2. کشاورزی در کشور مجارستان

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اقتصاد مجارستان که اهمیت بسیار زیادی در این کشور دارد، تولید است. نه‌تنها تولید محصولات کشاورزی، بلکه تولید محصولات تجاری در کارخانه‌های مختلف نیز به توسعه اقتصاد این کشور کمک می‌کنند.

کشور مجارستان از نظر شرایط آب‌وهوایی شباهت زیادی با ایران دارد. همین موضوع باعث شده که در همین مساحت کم، تقریباً ۳/۱ درصد از تولید ناخالص داخلی مجارستان مربوط به حوزه کشاورزی و مواد غذایی باشد. در حال حاضر، کشور مجارستان از نظر اقتصادی کاملاً خودکفا است و نیازی به واردات مواد غذایی از کشورهای دیگر ندارد. ازاین‌رو، افرادی که در حوزه کشاورزی نیز فعالیت دارند، می‌توانند برای مهاجرت به مجارستان اقدام کنند.

3. حمل و نقل در مجارستان

از دیگر بخش‌های مهم اقتصادی در کشور مجارستان که اهمیت زیادی در این کشور دارد، حمل و نقل است. موقعیت جغرافیایی خوب مجارستان باعث شده که شرایط بسیار مناسبی برای ترافیک ترانزیتی به وجود بیاید و حمل و نقل زیادی داشته باشد.

4. بخش صنعت در اقتصاد مجارستان

یک بخش از اقتصاد کشور مجارستان که باعث رواج قابل توجه اقتصاد این کشور می‌شود، بخش صنعت است. این بخش شامل یک چهارم از تولید ناخالصی داخلی کشور مجارستان می‌شود. در این کشور، کالاهای مختلفی تولید و به کشورهای دیگر صادر می‌شوند. برای مثال صنایعی مانند خودرو، فناوری رایانه، مخابرات و سایر موارد این‌چنینی اهمیت زیادی در مجارستان دارند و با تولید و صادرات به کشورهای دیگر، باعث رشد پایه‌های اقتصادی این کشور شده‌اند.

بخش صنعت در اقتصاد مجارستان

علاوه بر تولید خودرو و سایر موارد این‌چنینی، سرمایه‌گذاری خارجی روی بخش ماشین‌آلات هم باعث شده که رشد صنایع مختلف در مجارستان تشدید شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تقریباً یک سوم از نیروی کار کشور مجارستان، مربوط به تولید و بخش صنایع است.

5. منابع در اقتصاد مجارستان

کشور مجارستان از نظر منابع نیز در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد و به‌خاطر وجود خاک حاصلخیز، توانسته افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. تأثیر منابع در اقتصاد مجارستان در ابتدا یک سوم و سپس یک پنجم بود و در حال حاضر نیز اهمیت بسیار زیادی بر اقتصاد این کشور دارد.

یکی از مهم‌ترین منابع مجارستان برای صادرات به کشورهای دیگر، زغال‌سنگ قهوه‌ای است که تقریباً نیمی از تولید انرژی را شامل می‌شود. علاوه بر این، منابع دیگری در مجارستان نیز وجود دارند که مس و روی، مهم‌ترین آنها هستند. از دیگر منابع این کشور، می‌توان به جیوه، دولومیت، زئولیت و بنتونیت اشاره کرد.

6. دارایی در کشور مجارستان

از دیگر بخش‌های مهم اقتصادی مجارستان، می‌توان به دارایی اشاره کرد. این بخش اهمیت بسیار زیادی بر سرمایه‌های اقتصادی این کشور دارد. در گذشته سیستم بانکداری این کشور به‌صورت تک لایه بود و تنها مسئول صدور پول و تأمین مالی کشور، بانک ملی مجارستان بود.

دارایی در کشور مجارستان

بااین‌حال، در سال ۱۹۸۷ تغییراتی در سیستم بانکداری این کشور به وجود آمد که در آن نظام بانکداری مجارستان به حالت دو لایه تغییر شکل داد. در این تغییرات، بانک ملی مجارستان مسئول صدور پول بود و در کنار آن، سایر بانک‌ها نیز برای انجام کارهای تجاری تأسیس شدند.

تجارت در اقتصاد مجارستان

اقتصاد کشور مجارستان در طول زمان دچار تغییرات زیادی شده و این امر روی تجارت این کشور نیز تأثیر گذاشته است. قبل از این که جنگ جهانی دوم آغاز شود، مهم‌ترین شریک تجاری مجارستان جماهیر شوروی بود. بعد از شروع جنگ جهانی دوم به‌خاطر منشور شورای کمک‌های اقتصادی متقابل، مجارستان باید به شوروی کمک می‌کرد.

بعدازاین که در جنگ جهانی دوم شوروی به طور کامل از بین رفت، تأثیر مخربی روی اقتصاد مجارستان به وجود آمد. این کشور برای تأمین بودجه خود، مجبور به گرفتن وام‌های خارجی شد. بااین‌حال، در سال‌های اخیر اقتصاد کشور مجارستان رو به رشد بوده است.

اطلاعات موجود درباره شرایط اقتصادی مجارستان در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهند که میزان صادرات در این کشور تقریباً ۱۶.۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و به 14111 میلیون یورو رسیده است. هم‌چنین میزان واردات در این کشور تا ۲.۱ افزایش یافت و رقم آن به 13212 میلیون یورو رسید. یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری مجارستان، کشور آلمان است، از دیگر شرکای تجاری این کشور، می‌توان به لهستان، ایتالیا، اسلواکی، جمهوری چک، هلند، رومانی و چین اشاره کرد.

مشکلات اقتصادی مجارستان

یکی دیگر از موضوعاتی که باید قبل از مهاجرت به مجارستان یا هر کشور دیگری از آن آگاه باشید، مشکلات اقتصادی این کشور است. به‌طورکلی، مجارستان هم مانند همه کشورهای دیگر فراز و نشیب‌های زیادی در دوره‌های مختلف تجربه کرده است و این موضوع، باعث رکود اقتصادی آن کشور شده است. برای مثال، پاندمی کرونا یکی از مهم‌ترین دلایل رکود اقتصادی این کشور بوده است.

مشکلات اقتصادی مجارستان

در چند سال اخیر هم تقریباً 0.6 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور دچار کسری بودجه شده بود که مهم‌ترین دلیل آن، سیاست‌های پس از همه‌گیری کرونا بوده است. بااین‌حال، سال‌های اخیر و به‌خصوص سال‌های آینده، چشم‌انداز اقتصادی مجارستان درخشان است.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره اقتصاد مجارستان به دست آوردید. همان‌طور که متوجه شدید، کشور مجارستان هم مانند همه کشورهای دیگر فراز و نشیب‌های اقتصادی زیادی داشته است. اما در حال حاضر این کشور به پیشرفت خود ادامه داده و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده، شاهد رشد اقتصادی بیشتر آن باشیم.

ازاین‌رو، مجارستان می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت کاری در نظر گرفته شود. کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا، اطلاعات گسترده‌تری درباره اقتصاد کشور مجارستان در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید با خیالی آسوده، در این کشور سرمایه‌گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *