جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

میزان مالیات در مجارستان و جرائم عدم پرداخت آن در سال 2024

مانند سایر کشورهای اروپایی، کشور مجارستان هم از شهروندان خود مالیات دریافت می‌کند تا بتواند برای هزینه‌های عمومی و امکانات رفاهی، خدمات خوبی در اختیار شهروندان قرار دهد. بااین‌حال، میزان مالیات در مجارستان نسبت به برخی از کشورهای اروپایی کمتر بوده و به همین دلیل هم بسیاری از افراد برای مهاجرت، این کشور را انتخاب می‌کنند. در ادامه، به‌صورت مفصل درباره میزان مالیات در مجارستان صحبت خواهیم کرد و برای شما توضیح می‌دهیم که برای کسب‌وکارهای مختلف، تقریباً باید چقدر از درآمد خود را به‌عنوان مالیات به دولت بپردازید.

به‌طورکلی، مالیات در کشور مجارستان مانند سایر کشورهای اروپایی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا خدمات رفاهی و بخش زیادی از درآمد دولت از طریق مالیات به دست می‌آید و به همین دلیل هم باید حتماً بخشی از درآمد شهروندان را به‌عنوان مالیات دریافت کند. البته میزان نرخ مالیات بر درآمد در مجارستان تا حد زیادی به شرایط اقتصادی بستگی دارد. همچنین هرچه شغل شما درآمد بیشتری داشته باشد، باید مالیات بیشتری بپردازید.

انواع مالیات در مجارستان

مالیات در کشور مجارستان مانند سایر کشورها به‌صورت تصاعدی در نظر گرفته می‌شود. به این صورت که با افزایش درآمد افراد، نرخ مالیات آنها نیز بیشتر می‌شود. پرداخت مالیات به دولت باعث می‌شود که انواع خدمات عمومی، اجتماعی و دولتی راحت‌تر انجام شوند و دولت بودجه قابل توجهی برای این موارد داشته باشد. در این قسمت، انواع مالیات در مجارستان را به شما معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که هر یک به چه صورت اعمال می‌شوند.

1. مالیات شرکت در مجارستان

یکی از مهم‌ترین نمونه‌ها، مالیات شرکت در مجارستان است که برای شرکت‌هایی در نظر گرفته می‌شود که سود به دست می‌آورند. مهم‌ترین هدف برای دریافت این نوع مالیات، این است که سرمایه‌گذاران بیشتری از کشورهای خارجی وارد مجارستان شده و تجارت داخلی این کشور رونق بیشتری پیدا کند. نرخ مالیات شرکت در مجارستان از پایه ۹ درصد آغاز می‌شود و هم‌زمان با رشد درآمد، این مبلغ نیز افزایش پیدا می‌کند.

مالیات شرکت در مجارستان

2. مالیات شرکت محلی مجارستان

برای شرکت‌های محلی مبلغ مالیات کمتر بوده و به 2 درصد می‌رسد. نحوه پرداخت آن هم به این صورت است که بعد از گذشت یک سال از کار کردن در شرکت، کارفرما باید مبلغ مالیات را به‌حساب دولت مجارستان واریز کند. برای محاسبه مالیات از درآمد خالص شرکت، باید هزینه‌های حقوق پرسنل، قبوض آب و برق و همچنین خرید وسایل برای شرکت از درآمد اصلی کسر شده و درآمد نهایی و خالص به دست می‌آید.

3. مالیات بر سود شرکتی

این نوع مالیات در مجارستان نیز مانند نمونه‌های قبلی بوده و تقریباً از پایه ۹ درصد آغاز می‌شود. البته ممکن است بسته به نوع شرکت و میزان سودی که به دست می‌آید، مبلغ این مالیات افزایش پیدا کند.

4. مالیات بین‌المللی در مجارستان

بسیاری از افرادی که در کشور مجارستان یک شرکت ثبت می‌کنند، ترجیح می‌دهند شرکت خود را به خارج از مرزهای مجارستان نیز برده و به‌صورت بین‌المللی فعالیت خود را ادامه دهند. در این شرایط، آنها باید مالیات بین‌المللی بپردازند. البته برای پرداخت این مالیات، اول‌ازهمه دولت مشخص می‌کند که آیا سود این شرکت از کار کردن با کشورهای خارجی به دست آمده یا خیر. پس با در نظر گرفتن قوانین و مقررات بین‌المللی، نرخ مالیات از درآمد حاصل از فعالیت‌های بین‌المللی کسب می‌شود.

5. مالیات بر سود سهام

یکی دیگر از نمونه‌های مالیات در مجارستان که باید آن را بشناسید، مالیات بر سود سهام است. زمانی که چندین سهام‌دار در یک شرکت یا هر چیز دیگری با یکدیگر سهام دارند، سود حاصل از این شرکت بین همه سهام‌داران به‌اندازه مقدار سهام آنها تقسیم می‌شود. سپس هر یک از آنها باید تقریباً ۱۵ درصد از این سود را به‌عنوان مالیات به‌ حساب دولت واریز کنند.

مالیات بر سود سهام در مجارستان

6. مالیات بر مصرف

منظور از مالیات بر مصرف، مالیات برای دریافت خدمات و استفاده از کالاهای مختلف در مجارستان است که می‌تواند به شکل‌های مختلفی ارائه شود. برای مثال، یکی از رایج‌ترین نمونه‌های این نوع مالیات، مالیات بر ارزش افزوده است که در بسیاری از کشورهای دیگر نیز رواج دارد.

در این شرایط، افراد باید برای خدماتی که دریافت می‌کنند یا محصولاتی که از آنها استفاده می‌کنند، مالیات بپردازند. البته مبلغ این نوع مالیات به خدمات یا محصولات استفاده شده بستگی دارد. برای مثال، مالیات مواد غذایی یا برخی داروها در مجارستان کمتر از سایر محصولات است.

7. مالیات بر ارث در مجارستان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید وقتی فردی در مجارستان فوت کرده و دارایی‌های او به فرزندانش به ارث می‌رسد، فرزندان وی باید مالیات بر ارث را نیز بپردازند. در این شرایط، مالیات برای مواردی مانند زمین و خانه در نظر گرفته می‌شود. مبلغ نرخ مالیات بر ارث در مجارستان تقریباً ۱۸ درصد است.

مشمولان پرداخت مالیات در مجارستان

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، این است که چه کسانی باید مالیات در کشور مجارستان را بپردازند؟ به‌طورکلی، هر کسی که از هر روشی درآمدی داشته باشد، باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام کند.

به‌عنوان‌مثال، مالیات شرکت در مجارستان با مالیات بر درآمد شخصی در این کشور متفاوت است. همچنین اگر کسی به هر طریقی پولی به دست آورده باشد (حالا این پول می‌تواند از طریق ارث، سهام یا سود فروش محصولات مختلف باشد)، باید مالیات آن را بپردازد. در این قسمت، به‌صورت خلاصه مشمولان مالیات در مجارستان را نام می‌بریم.

  • افرادی که دارای کسب‌وکار هستند
  • کسانی که در مکانی استخدام شده و حقوق دریافت می‌کنند
  • افرادی که به هر طریقی دارای درآمد شخصی هستند
  • افرادی که با معامله سهام یا سرمایه‌گذاری، کسب درآمد می‌کنند

کسانی که در مکان اجاره‌ای کسب و کاری راه اندازی کرده‌اند، بسته به مبلغ اجاره، مالیات آنها تعیین می‌شود.

نرخ مالیات بر درآمد در مجارستان

اگر در مجارستان درآمد شخصی دارید، باید مالیات ۱۵ درصدی آن را پرداخت کنید. البته این موضوع برای کسانی صادق است که دارای شهروندی و اقامت مجارستان هستند. بااین‌حال، کسانی که هنوز شهروندی این کشور را دریافت نکردند و شهروند مجارستان شناخته نمی‌شوند، باید مالیات را بر اساس توافق‌نامه بین‌المللی بپردازند که تقریباً همین مبلغ است.

همه افراد شاغل باید به‌صورت ماهیانه یا سالیانه فرم‌ها و اظهارنامه‌های مربوط به مالیات را تکمیل کرده و به دولت ارائه دهند. درصورتی‌که افراد حقوق عادی بگیرند، مبلغ کل بار مالیاتی آنها که ترکیبی از مالیات و سهم آنها است، تقریباً از ۳۳.۵ درصد محاسبه می‌شود. می‌توان گفت که کل حقوق خالصی که افراد از کار کردن در مجارستان به دست می‌آورند و مالیات هم از آن کسر شده، ۶۶.۵ درصد حقوق آنها است.

نرخ مالیات بر درآمد در مجارستان

همان‌طور که گفتیم، نرخ مالیات بر درآمد در مجارستان تا حد زیادی به میزان درآمد افراد بستگی دارد و این مبلغ به‌صورت تصاعدی رشد می‌کند. به‌عنوان‌مثال، افرادی که درآمد بالاتری دارند، باید مالیات بیشتری به همان نسبت پرداخت کنند. به همین ترتیب، مالیات در مجارستان بین ۱۵ تا ۴۰ درصد بسته به میزان درآمد افراد تغییر می‌کند. اگر برخی از افراد درآمد بیشتری داشته باشند، ممکن است نرخ مالیات برای آنها به‌اندازه ۲.۵ درصد بیشتر از این مقدار شود.

میزان مالیات در مجارستان به‌صورت استاندارد ۷ درصد بوده که برای بیشتر کالاها اعمال می‌شود. بااین‌حال، مالیات برای برخی موارد خاص مانند مواد غذایی، بعضی از محصولات پزشکی و کتاب‌ها کمتر بوده و بین ۵ تا ۱۸ درصد متغیر است. در نهایت، نرخ مالیات‌های شرکتی نیز بیشتر از ۱۵ درصد محاسبه می‌شود. نرخ مالیات برای املاک بسته به مکان و نوع ملک خریداری شده می‌تواند متفاوت باشد.

مقایسه میزان مالیات در مجارستان و سایر کشورها

میزان مالیات در کشور مجارستان بسته به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، می‌تواند با کشورهای دیگر متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال، مالیات در ایالات متحده آمریکا بسته به میزان درآمد، بین ۱۰ تا ۳۷ درصد محاسبه می‌شود. افرادی که شرکتی در ایالات متحده راه‌اندازی کرده‌اند، باید ۲۱ درصد از سود خود را به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند.

از طرف دیگر، نرخ مالیات در آلمان بین صفر تا ۴۵ درصد به‌صورت تصاعدی تغییر می‌کند. نرخ مالیات بر درآمد شرکتی در این کشور ۱۵ درصد است. علاوه بر این موارد، میزان مالیات بر ارزش افزوده و نرخ‌های کاهش یافته در کشور آلمان به ترتیب ۱۹ و ۷ و ۵ درصد اعلام شده است.

مقایسه میزان مالیات در مجارستان و سایر کشورها

به همین ترتیب، نرخ مالیات در بریتانیا به‌صورت تصاعدی بین ۲۰ تا ۴۵ درصد و در فرانسه هم بین صفر تا ۴۵ درصد است. در کشور سنگاپور میزان مالیات برای بالاترین درآمدها مبلغ ۲۲ درصد اندازه‌گیری شده و برای شرکت‌ها، این مبلغ به ۱۷ درصد تغییر می‌کند.

مالیات کشور سوئد تا ۵۷.۲ درصد افزایش پیدا می‌کند که مبلغ مالیات شرکتی بیشتر از ۲۱ درصد است. باتوجه‌به این موارد، می‌توانید تا حدودی متوجه شوید که شرایط مالیات در کشور مجارستان به چه صورت است و تقریباً چقدر از درآمد شما باید برای مالیات کنار گذاشته شود.

جرائم عدم پرداخت مالیات در مجارستان

این احتمال وجود دارد که برخی از افراد نسبت به پرداخت مالیات در مجارستان امتناع کنند. در این شرایط، آنها دچار جرم شده و باید تنبیه شوند. درصورتی‌که افراد مالیات خود را پرداخت نکنند یا به هر طریقی در اظهارنامه مالیاتی خود دروغ بگویند، بین ۵۰ تا ۲۰۰ درصد از میزان مالیاتی که باید پرداخت می‌کردند، جریمه خواهند شد.

جرائم عدم پرداخت مالیات در مجارستان

حتی اگر افراد نسبت به پرداخت این جریمه هم اقدام نکنند و قوانین مربوط به مالیات کشور مجارستان را رعایت نکنند، میزان جریمه آنها می‌تواند بین ۲۰۰ هزار تا بیشتر از ۵۰۰ هزار فورینت افزایش یابد. ازاین‌رو، اگر شما هم در مجارستان مشغول به کار هستید، بهتر است هرچه سریع‌تر برای پرداخت مالیات خود اقدام کنید تا هم مشکلی از نظر قانونی برای شما پیش نیاید و هم نیازی به پرداخت جریمه نداشته باشید.

جمع‌بندی

در این مطلب متوجه شدید که مالیات در مجارستان به چه صورت است و برای هر یک از مشاغل، این مالیات چگونه محاسبه می‌شود. اگر کسب‌وکار شما یکی از حوزه‌های دیگر است که در این مقاله درباره آنها بحث نشد، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا تماس بگیرید. کارشناسان ما به طور کامل شما را راهنمایی می‌کنند تا از میزان مالیات در مجارستان آگاه شده و نحوه پرداخت آن را نیز یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *