جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نظام آموزشی کشور مجارستان به چه صورت است؟

نظام آموزشی کشور مجارستان رشد و پیشرفت خیلی زیادی داشته است و به‌خاطر وجود دانشگاه‌های معتبر در این کشور، بسیاری از افراد برای تحصیل در خارج از کشور، مجارستان را انتخاب می‌کنند. نه‌تنها دانشگاه‌ها، بلکه مدارس این کشور نیز از سیستم آموزشی بسیار خوبی پیروی می‌کنند و به همین دلیل خیلی از افراد حتی برای تحصیل فرزندان مدرسه‌ای خود نیز به مجارستان می‌روند. در ادامه، به‌صورت مفصل درباره ساختار کلی نظام آموزشی این کشور و تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های مجارستان صحبت خواهیم کرد.

در این کشور همه تلاش‌ها بر این است که دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند با بهره‌گیری از اطلاعات دقیق و حرفه‌ای، تمام مهارت‌های موردنیاز برای ورود به بازار کار را به دست بیاورند. همچنین سیستم آموزشی این کشور به‌گونه‌ای در نظر گرفته شده که افراد بتوانند از پتانسیل‌های نهفته خود آگاه شده و برای رشد و ارتقای آنها تلاش کنند. اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره سیستم آموزشی مجارستان به دست بیاورید، تا پایان همراه ما باشید.

ساختار کلی نظام آموزشی در مجارستان

مانند همه کشورهای دیگر، ساختار کلی نظام آموزشی کشور مجارستان نیز از آموزش ابتدایی آغاز شده و با تحصیلات تکمیلی در دانشگاه به پایان می‌رسد. کودکان باید از سن ۶ سالگی وارد مدارس شده و تا سن ۱۸ سالگی، دوره مدرسه خود را به اتمام رسانده باشند.

ساختار کلی نظام آموزشی در مجارستان

در این قسمت به‌صورت مختصر ساختار کلی نظام آموزشی در مجارستان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  1. مدرسه: این دوره برای سنین بین ۶ تا ۱۴ سال است و ۸ سال به طول می‌انجامد.
  2. متوسطه هنرستان: دوره هنرستان یا متوسطه با نام دوره فنی حرفه‌ای نیز شناخته می‌شود و برای سنین بین ۱۴ تا ۱۸ سال است.
  3. دانشگاه: نظام آموزشی کشور مجارستان برای دانشگاه نیز مانند کشورهای دیگر بوده و شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، تحصیلات تکمیلی و دکتری می‌شود. در ادامه، به‌صورت کامل هر یک از این مقاطع را توضیح می‌دهیم.

✔ تحصیل در مدارس مجارستان

مدت زمان دوره دبستان مجارستان ۸ سال است که به دو دوره اول و دوم تقسیم می‌شود. در ۴ سال اول، دانش‌آموزان مهارت‌های اساسی و پایه‌ای مانند زبان، علوم، ریاضیات و هنر را می‌آموزند و خود را برای موضوعات تخصصی‌تر در دوره‌های بعد آماده می‌کنند. سپس وارد دوره دوم دبستان می‌شوند که در این دوره دروس به‌صورت دوره‌های فنی حرفه‌ای و عمومی به آنها ارائه می‌شوند.

تحصیل در مدارس مجارستان

در مرحله بعد نوجوانان پس از به اتمام رساندن دوره دبستان، در سن ۱۴ سالگی وارد دوره هنرستان یا متوسطه می‌شوند که این دوره نیز ۴ سال به طول می‌انجامد و تا پایان ۱۸ سالگی آنها به اتمام می‌رسد. آنها باید در دوره متوسطه یا هنرستان، رشته تحصیلی تخصصی خود را انتخاب کنند.

در این روند، می‌توانند بسته به علاقه و شرایط خود، یکی از رشته‌های عمومی یا فنی حرفه‌ای را انتخاب کرده و بسته به همان رشته، اطلاعات موردنیاز و مهارت‌های لازم را به دست بیاورند. این دوره اهمیت بسیار زیادی برای ایجاد آمادگی در دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار دارد. زیرا در دوره فنی حرفه‌ای، به دانش‌آموزان مهارت‌های تخصصی آموزش داده می‌شود و آنها می‌توانند با تجربه و اطلاعات بیشتری وارد شغل موردنظر خود شوند.

بعدازاین که دوره مدرسه دانش‌آموزان با موفقیت به اتمام رسید، مدرک Érettségi Bizonyítvány به آنها داده می‌شود. اگر فردی در مجارستان تحصیل کرده باشد و بخواهد در دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی در مجارستان پذیرفته شود، باید حتماً این مدرک را ارائه دهد. اطلاعات بیشتر را در مقاله تحصیل در مدارس مجارستان مطالعه کنید.

✔ تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان

نظام آموزشی کشور مجارستان در مقاطع دانشگاهی شامل کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری می‌شود و هر یک از این مقاطع، طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهد. به همین دلیل متقاضیان می‌توانند در صورت داشتن شرایط و مدارک لازم در دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری در مجارستان تحصیل کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان

در این دوره‌ها علاوه بر دروس تئوری، دوره‌های عملی و سمینارهای متعددی نیز برگزار می‌شوند و حتی این احتمال وجود دارد که بر اساس رشته، دانشجویان نیاز به گذراندن دوره کارآموزی نیز داشته باشند تا بتوانند تجربه علمی خود را افزایش دهند. گفتیم که داشتن مدرک پایان تحصیلات دبیرستان، مهم‌ترین عامل برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان است.

مدت زمان دوره کارشناسی در مجارستان مانند ایران تقریباً ۴ سال به طول می‌انجامد. بعد از پایان این دوره، می‌توانید وارد دوره کارشناسی‌ارشد شوید که بسته به رشته شما بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. در این دوره نسبت به دوره کارشناسی، اطلاعات به‌صورت تخصصی‌تر به دانشجویان ارائه می‌شوند.

بعد از ارائه پایان‌نامه و پروپوزال‌های تحقیقاتی، می‌توانید برای تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه موردنظر خود در مجارستان پذیرش بگیرید. بر اساس نظام آموزشی کشور مجارستان دوره دکتری در این کشور تقریباً ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. در نهایت بعد از ارائه دفاع پایان‌نامه دکتر، این دوره نیز به اتمام می‌رسد. در مقاله دانشگاه های مجارستان اطلاعات بیشتری دراین‌باره ارائه کرده‌ایم.

سیستم نمره‌دهی در نظام آموزشی مجارستان

برای نمره دادن به دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌های مجارستان، به فاکتورهای متعددی مانند میزان دانش و مهارت در زمینه‌های مختلف توجه می‌شود. سیستم نمره‌دهی مجارستان برای مقاطع دبستان نهایتاً تا ۵ نمره است که هرچه فرد نمره بالاتر بگیرد و به ۵ نزدیک‌تر باشد، یعنی از نظر درسی شرایط بهتری دارد.

سپس عدد ۴ نشان می‌دهد که عملکرد دانش‌آموز نسبتاً خوب بوده است و مهارت‌های بالایی دارد. عدد ۳ رضایت‌بخش بودن شرایط دانش‌آموز را نشان می‌دهد و به همین ترتیب، اعداد ۲ و 1 هم به ترتیب نیاز به تلاش بیشتر و داشتن عملکرد ناکافی دانش‌آموز را به نمایش می‌گذارند.

سیستم نمره‌دهی در نظام آموزشی مجارستان

بااین‌حال، در دانشگاه‌های مجارستان از سیستم‌های نمره‌دهی دقیق‌تری نسبت به مدارس استفاده می‌شود. خوب است بدانید که سیستم نمره‌دهی دانشگاه‌ها در نظام آموزشی کشور مجارستان مانند سایر کشورهای اروپایی از نوع ECTS بوده و تفاوتی از این نظر میان آنها دیده نمی‌شود.

به این صورت که نمرات دانشجویان با حروف انگلیسی از A تا F مشخص می‌شود. دانشجویی که موفق به دریافت نمره A شده باشد، عملکرد بسیار خوبی در دروس خود دارد. در ادامه، حرف انگلیسی B عملکرد بسیار خوب دانشجو را ارائه می‌دهد و اگر کسی نمره C را بگیرد، یعنی عملکرد قابل‌قبولی داشته یا نهایتاً خطاهای جزئی در عملکرد او دیده شده است. حرف انگلیسی D نشان می‌دهد که دانشجو عملکرد قابل‌قبولی داشته و درعین‌حال، خطاهای مهمی نیز از او سر زده است.

اگر کسی نمره E را بگیرد، یعنی در عین داشتن عملکرد قابل‌قبول، نیاز به پیشرفت و تلاش بیشتری دارد و در نهایت، حرف انگلیسی F هم نشان می‌دهد که دانشجو شرایط لازم برای ورود به مقطع بعد را ندارد و باید این درس را دوباره امتحان بدهد. برای تعیین دقیق‌تر عملکرد دانشجویان بر اساس این حروف، در کنار آنها از نشانه‌های + یا – نیز استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، کسی که دارای نمره B+ است، شرایطش نسبت به کسی با نمره B- بهتر است.

در نظام آموزشی مجارستان شرایط ورود به دانشگاه‌ها چیست؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرایط ورود به دانشگاه‌ها در نظام آموزشی کشور مجارستان این است که مدرک تحصیلی مقطع قبلی خود را داشته باشید. برای مثال، اگر قصد تحصیل در دوره کارشناسی را دارید، باید تمام ریزنمرات و مدارک دوره دیپلم و دبیرستان خود را ارائه دهید.

در نظام آموزشی مجارستان شرایط ورود به دانشگاه‌ها چیست؟

این در حالی است که برای تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد، به مدرک تحصیلی لیسانس خود نیاز دارید. برای تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان ممکن است به مدارک بیشتری مانند پروپوزال تحقیقاتی و مقالات نیاز داشته باشید. در کنار همه این موارد، ارائه رزومه تحصیلی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه برای هر سه مقطع ضروری است.

برخی از دانشگاه‌های مجارستان دارای آزمون ورودی هستند و شما باید در کنار داشتن مدارک موردنیاز، در این آزمون نیز پذیرفته شوید. برای ثبت‌نام در این آزمون‌ها نیز باید وارد سایت دانشگاه موردنظر خود شده و هزینه لازم را پرداخته و در زمان تعیین شده، خود را برای آزمون ورودی آماده کنید.

این آزمون به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و شما می‌توانید با پذیرفته شدن در آن، از دانشگاه موردنظر خود در مجارستان پذیرش بگیرید. در این قسمت به‌صورت مختصر مهم‌ترین شرایط ورود به دانشگاه‌های مجارستان را نام می‌بریم.

  • داشتن مدارک مناسب بسته به مقطع تحصیلی
  • سن مناسب بسته به مقطع تحصیلی (مثلاً اگر سن شما بیشتر از ۳۳ سال باشد، خیلی سخت می‌توانید در مقطع کارشناسی در مجارستان درس بخوانید و سن شما برای مقطع کارشناسی‌ارشد یا دکتری مناسب‌تر است.)
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
  • پرداخت هزینه‌های دانشگاه

هزینه‌ها و شهریه‌ها در نظام آموزشی مجارستان

خوشبختانه هزینه نظام آموزشی کشور مجارستان نسبت به خیلی از کشورهای دیگر اروپایی مناسب‌تر است. بااین‌حال، مقدار هزینه‌ای که شما باید به‌عنوان شهریه به‌حساب دانشگاه بپردازید، تا حد زیادی به مقطع و رشته تحصیلی شما بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی بیشتر است. با در نظر گرفتن همه این موارد، می‌توانید انتظار داشته باشید که شهریه دانشگاه‌های مجارستان برای هر سال بین ۴۰۰۰ یورو تا ۱۸ هزار یورو متغیر باشد.

البته اگر واجد شرایط لازم باشید، امکان دریافت بورسیه تحصیلی را نیز خواهید داشت. برخی از بورسیه‌های تحصیلی هستند که شهریه دانشگاه و برخی دیگر تمام هزینه‌های زندگی در مجارستان را در بر می‌گیرند. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا، اطلاعات بیشتری درباره بورسیه تحصیلی مجارستان و نحوه دریافت آن به دست بیاورید.

سخن پایانی

نظام آموزشی کشور مجارستان یکی از مدرن‌ترین نظام‌های آموزشی به شمار می‌آید و علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور می‌توانند با آماده کردن مدارک خود، تجربه بسیار خوبی از تحصیل در این کشور به دست بیاورند. فراموش نکنید که کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند روند دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها یا مدارس مجارستان را برای شما خیلی راحت‌تر کند. ازاین‌رو، می‌توانید با تماس با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا، برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان و تحصیل در این کشور زیبا اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *