جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آزمون ورودی پزشکی مجارستان

ازآنجاکه رشته پزشکی طرفداران بسیار زیادی در میان دانشجویان خارجی دارد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که برای تحصیل در این رشته، به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند. یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل پزشکی در اروپا، کشور مجارستان است. با تحصیل پزشکی در مجارستان، متقاضیان می‌توانند هم مهاجرت تحصیلی کنند و هم مدرک معتبری در رشته پزشکی به دست بیاورند و آینده شغلی بهتری داشته باشند. بااین‌حال، یکی از مهم‌ترین چالش‌های بسیاری از متقاضیان، آزمون ورودی پزشکی مجارستان است.

دانشگاه‌های مجارستان برای پذیرش دانشجویان خارجی، نوعی آزمون ورودی برگزار می‌کنند اما این به معنی برگزاری کنکور نیست و تنها از دروس معینی مانند زبان انگلیسی ، زیست ، شیمی ازمون گرفته میشود و در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون، افراد می‌توانند در دانشگاه موردنظر خود در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی و دارو سازی  پذیرش بگیرند. ازاین‌رو، بهتر است اطلاعات کاملی درباره این آزمون به دست بیاورید تا بتوانید با خیالی آسوده، برای این آزمون ورودی آماده شوید. در این مطلب ما به طور کامل اطلاعات موردنیاز درباره آزمون ورودی پزشکی مجارستان را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده بسیاری از افراد برای تحصیل پزشکی در مجارستان اقدام کنند، کیفیت بالای آموزش و اعتبار بالای مدرک در این کشور است. علاوه‌براین، خوب است بدانید که دانشگاه‌های پزشکی مجارستان این رشته را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی موقع تحصیل با هیچ‌گونه چالشی از نظر زبان مواجه نخواهند شد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

تمام رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مانند دندان ‌پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری و سایر موارد این‌ چنینی با بالاترین کیفیت در دانشگاه‌های مجارستان تدریس می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند علاوه بر مهاجرت تحصیلی به مجارستان و تحصیل در رشته پزشکی، از امکانات پیشرفته و اساتید مجرب دانشگاه‌های محبوب مجارستان بهره‌مند شوند. تمام این اساتید از جدیدترین روش‌های آموزشی استفاده می‌کنند و دانشجویان به‌صورت تئوری و عملی، تمام دروس موردنیاز را فرامی‌گیرند. برای دریافت اطلاعات به صفحه تحصیل پزشکی در مجارستان رجوع کنید.

آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ های پزشکی مجارستان

 همان‌ طور که در ابتدای مقاله گفتیم، شما برای پذیرش در این رشته باید حتماً در امتحان ورودی دانشگاه‌های پزشکی مجارستان پذیرفته شوید. البته نحوه طرح سؤالات و زمان برگزاری آزمون پزشکی مجارستان در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. اما این آزمون‌ها در واقع مهم‌ترین عامل برای سنجش دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی است، تا دانشگاه مطمئن شود که آیا متقاضیان شرایط ورود به دانشگاه برای رشته پزشکی را دارند یا خیر.

آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی مجارستان

این آزمون در ابتدا به ‌صورت کتبی و سپس مصاحبه شفاهی برگزار می‌شود که دانشجویان هردو آزمون را میتوانند به انتخاب خود بصورت آنلاین انجام دهند. در آزمون کتبی رشته پزشکی، غالباً از درس‌های تخصصی مانند زیست‌شناسی، فیزیک، ریاضیات و شیمی و زبان انگلیسی سؤال طرح می‌شود ، و دانشجویان باید به سؤالات به‌صورت درست پاسخ بدهند تا نمره قبولی در آزمون‌ها را کسب نمایند.

اگر دانشجویان بین‌المللی قبل از ثبت‌نام در آزمون ورودی پزشکی مجارستان اطلاعات کافی درباره این آزمون‌ها به دست بیاورند، بهتر می‌توانند متوجه شوند که چطور باید خود را برای قبولی در این آزمون‌ها آماده کنند. در این قسمت، ما شرایط آزمون ورودی پزشکی مجارستان در معتبرترین دانشگاه‌های این کشور را به‌صورت مختصر نام می‌بریم.

  • دانشگاه سملوایز: زمان برگزاری آزمون ورودی پزشکی مجارستان در دانشگاه سملوایز از اوایل اسفند تا اواخر خرداد به‌ صورت منظم یک یا دو بار در هفته برگزار می‌شود. زمان دقیق برگزاری این آزمون‌ها به افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، اعلام می‌شود.
  • دانشگاه سگد: امتحان ورودی پزشکی مجارستان در دانشگاه سگد در سال گذشته، ۱۰ آزمون بود که هر یک از این آزمون‌ها ۴۰ نفر ظرفیت داشتند. آزمون ورودی رشته پزشکی در دانشگاه سگد سه ‌مرحله‌ای است که شامل یک مرحله کتبی و دو مرحله شفاهی و مصاحبه می‌شوند.
  • دانشگاه پچ: یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر مجارستان، دانشگاه پچ است که در سال ۲۰۲۳، به‌صورت منظم از اول ژانویه تا اواسط مارچ در روزهای چهارشنبه آزمون ورودی برگزار کرده است. این آزمون‌ها در دانشگاه پچ از طریق پلتفرم اسکایپ برگزار شده بود و احتمالاً در سال جاری نیز باید انتظار چنین آزمونی را در این دانشگاه داشته باشیم.
  • دانشگاه دبرسن: دانشگاه دبرسن در سال گذشته، ۹ آزمون برگزار کرد و این آزمون‌ها شامل دو قسمت کتبی و شفاهی بودند. بخش کتبی امتحان ورودی پزشکی مجارستان از درس زیست‌شناسی طرح شده بود. این در حالی است که بخش شفاهی بسته به انتخاب متقاضی، از یکی از دروس شیمی و یا فیزیک سؤال پرسیده می‌شد. احتمالاً این روند در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه داشته باشد.

نکته بسیار مهمی که باید درباره امتحان ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان به آن توجه کنید، این است که شاید هر سال نحوه برگزاری امتحانات نسبت به سال‌های گذشته کمی متفاوت باشد. ازاین ‌رو، بهتر است حتماً از اخبار روز امتحان ورودی پزشکی مجارستان آگاه شوید و این اخبار را از افراد متخصص و قابل‌اعتماد بگیرید. کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا، اطلاعات به‌روز درباره نحوه و زمان برگزاری آزمون ورودی پزشکی مجارستان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

هزینه آزمون ورودی پزشکی چقدر است؟

برای این‌که متقاضیان بتوانند در آزمون ورودی دانشگاه‌های مجارستان در رشته پزشکی شرکت کنند، باید هزینه مشخصی بپردازند. این هزینه بسته به دانشگاه و برنامه دانشجو ممکن است متفاوت باشد. لازم به ذکر است که اگر بعد از پرداخت هزینه و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه موردنظر خود، در آزمون پذیرفته نشدید، این هزینه برگردانده نخواهد شد.

در این قسمت، هزینه تقریبی ثبت‌نام در آزمون ورودی پزشکی مجارستان در دانشگاه‌های معتبر این کشور را شرح می‌دهیم. این نکته را مدنظر قرار دهید که ممکن است به طور سالیانه، این هزینه‌ها افزایش یا کاهش داشته باشند.

  • دانشگاه سملوایز :۴۰۰ دلار
  • دانشگاه سگد:۳۵۰ یورو
  • دانشگاه پچ: ۴۵۰ یورو
  • دانشگاه دبرسن: ۳۵۰ یورو

نمونه سؤالات آزمون ورودی پزشکی مجارستان

متقاضیان و ثبت‌نام‌کنندگان آزمون ورودی پزشکی مجارستان برای این‌که آمادگی بیشتری برای قبولی در این آزمون به دست بیاورند، بهتر است از قبل به‌خوبی درس بخوانند و نمونه سؤالات این آزمون‌ها را حل کنند. با انجام این کار، متقاضیان درک نسبی از نحوه طرح سؤالات در آزمون ورودی دانشگاه موردنظر خود به دست خواهند آورد. در شرایط این‌چنینی، احتمال قبولی آنها در آزمون ورودی دانشگاه تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

نمونه سؤالات آزمون ورودی پزشکی مجارستان

یکی از مهم‌ترین اهداف دانشگاه‌های پزشکی مجارستان برای برگزاری این آزمون‌ها، این است که متقاضیان از نظر دانش پایه‌ای، حل مسئله و تفکر انتقادی مورد بررسی قرار بگیرند. به همین دلیل امتحان ورودی پزشکی مجارستان به یک چالش مهم برای متقاضیان رشته پزشکی در مجارستان تبدیل شده است.

برای این‌که آنها بتوانند در این آزمون‌ها موفق شوند، باید حتماً تکرار و تمرین زیاد داشته باشند. اگر شما هم می‌خواهید در آزمون پزشکی مجارستان نمره قبولی بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از قبل تمام نمونه سؤالات سال‌های گذشته در دانشگاه‌های مختلف این کشور در رشته‌های متفاوت را مطالعه نمایید.

در این قسمت، ما برخی از مهم‌ترین سؤالات مربوط به حوزه‌های زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی را جمع‌آوری کرده و در اختیار شما قرار داده‌ایم. شما می‌توانید با مراجعه به لینک ذکر شده در قسمت پایین، به این سؤالات دسترسی داشته باشید و با تکرار و تمرین، شانس خود را برای قبولی در آزمون ورودی مجارستان در رشته پزشکی افزایش دهید.

سخن پایانی

در این مطلب متوجه شدید که آزمون ورودی پزشکی مجارستان به چه صورت برگزار می‌شود و چطور می‌توانید آمادگی بیشتری برای کسب نمره قبولی در این آزمون به وجود بیاورید. همان‌طور که گفتیم، ممکن است امتحان ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان با یکدیگر متفاوت باشند. ازاین‌رو، پیشنهاد می‌کنیم که با کارشناسان ما در مؤسسه راه دانشجویان نوین آسیا تماس بگیرید تا اطلاعات کامل آزمون ورودی پزشکی در هر یک از دانشگاه‌های مجارستان را در اختیار شما قرار بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *