جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان در سال 2024

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان نسبت خیلی از کشورهای اروپایی دیگر، مناسب‌تر است. زیرا علاوه بر هزینه‌های کلی زندگی، هزینه‌های تحصیل و شهری دانشگاه نیز در مجارستان نسبت به این کشورها کمتر است. به همین دلیل شما می‌توانید با هزینه خیلی مناسب‌تر و کمتری در مجارستان تحصیل کرده و زندگی خیلی خوبی را نیز داشته باشید. در ادامه، برای شما به طور کامل توضیح می‌دهیم که هزینه های زندگی دانشجویی در مجارستان تقریباً چقدر است و برای داشتن یک زندگی نرمال برای یک فرد مجرد در مجارستان، باید چقدر هزینه و تمکن مالی داشته باشید.

به طور کلی، قبل از مهاجرت شما باید تمام جوانب آن را مدنظر قرار دهید تا بعداً دچار مشکل نشوید و با کمبود بودجه مواجه نشوید. از آنجا که در حال حاضر خیلی از افراد برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان اقدام می‌کنند و مجارستان نیز مقصد بسیار خوبی برای این افراد است، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً قبل از همه چیز هزینه‌های خود را برآورد کنید تا بدانید که تقریباً باید چقدر تمکن مالی ارائه دهید تا بتوانید در دانشگاه موردنظر خود در مجارستان پذیرش بگیرید و همچنین هزینه‌های خود را مدیریت کنید.

هزینه‌ های اصلی زندگی دانشجویی در مجارستان

هر کسی که مجارستان را برای تحصیل انتخاب می‌کند، باید مهم‌ترین هزینه‌های اصلی که بعد از شروع تحصیل در این کشور خواهد داشت را مدنظر قرار دهد. این هزینه‌ها شامل مواردی مانند محل اقامت، خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل، قبوض، شهریه و سایر موارد این چنینی می‌شوند.

هزینه‌ های اصلی زندگی دانشجویی در مجارستان

برای این که راحت‌تر این هزینه‌ها را تخمین بزنید و بدانید که برای هر یک از آنها باید چقدر هزینه کنار بگذارید، ما در ادامه هر یک از آنها را به صورت مجزا توضیح داده‌ایم. با توجه به موارد زیر، می‌توانید متوجه شوید که برای هر یک از این موارد، باید تقریباً چقدر بودجه داشته باشید. 

1. هزینه مسکن در مجارستان

اولین هزینه‌ای که هر کسی برای زندگی در هر کشوری دارد، هزینه برای مسکن و محل اقامت است.. اگر شما بخواهید در مجارستان خانه‌ای را اجاره کنید، بهتر است اول از همه به سراغ خانه‌هایی بروید که می‌توانید با سایر افراد آن را اجاره نمایید. در این صورت با داشتن هم‌خانه، هزینه شما خیلی کمتر می‌شود.

هزینه مسکن در مجارستان

به طور متوسط، هزینه اجاره مسکن در هر یک از شهرهای مجارستان و همچنین مرکز یا حومه شهر با یکدیگر فرق دارد. اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هزینه اجاره خانه در این کشور بین ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار فورینت متغیر باشد. در مقاله اجاره خانه در مجارستان درباره اجاره خانه بیشتر توضیح داده‌ایم.

2. هزینه خوابگاه در مجارستان

اگر بتوانید از طریق خوابگاه‌های دانشجویی محل اقامت خود را تضمین کنید، می‌توانید با کمترین هزینه ممکن در این کشور اقامت تحصیلی داشته باشید. از طرف دیگر، هزینه‌های خوابگاه نسبت به دانشگاه مورد نظر شما و همچنین میزان امکاناتی که ارائه می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد. اما اطمینان داشته باشید که هزینه خوابگاه نسبت به اجاره منزل فوق العاده کمتر می‌شود.

3. هزینه غذا در مجارستان

دانشجویان می‌توانند با غذایی که دانشگاه به آنها می‌دهد یا حتی غذاهایی که از بیرون تهیه می‌کنند، خورد و خوراک خود را آماده کنند. طبیعتاً هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان برای کسانی که از سلف دانشگاه غذای خود را تهیه می‌کنند، خیلی کمتر است.

هزینه غذا در مجارستان

به علاوه، اگر افراد به جای خرید غذاهای آماده از رستوران و فست فود، خودشان غذا را درست کنند، می‌توانند هزینه خود را کاهش دهند. در این قسمت، هزینه مورد نیاز برای آماده کردن انواع غذاها در سلف دانشگاه، فست فود یا رستوران را توضیح می‌دهیم. 

  • هزینه غذا در سلف دانشگاه: بین ۲ تا ۵ یورو 
  • هزینه غذا در رستوران: بین ۸ تا ۱۰ یورو 
  • هزینه فست فود: ۶ یورو 

4. هزینه پوشاک در مجارستان

یکی دیگر از هزینه های زندگی دانشجویی در مجارستان که باید مدنظر قرار دهید، هزینه پوشاک و لباس است. نکته جالب توجه درباره مجارستان این است که مانند ایران، یک کشور چهار فصل بوده و شما باید برای همه فصل‌ها، لباس داشته باشید.

قیمت پوشاک در مغازه‌های مختلف این کشور با یکدیگر فرق دارد. مثلاً اگر اهل خرید لباس‌های برند از فروشگاه‌های معتبر جهانی هستید، مطمئناً باید هزینه زیادی بپردازید. اما به طور معمول، هزینه لباس‌های عادی تقریباً کمتر است. مثلاً برای خرید یک جفت کفش، باید بین ۷۰ تا ۸۰ یورو هزینه کنید. 

5. هزینه حمل و نقل در مجارستان

طبیعتاً برای رفت و آمد خود به مکان‌های مختلف و به خصوص دانشگاه، باید از وسایل حمل و نقل استفاده کنید. در این شرایط، بیشتر دانشجویان برای کاهش هزینه‌های خود از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو یا اتوبوس استفاده می‌کنند. اگر بلیط یک ماهه برای مترو و اتوبوس بخرید، تقریباً باید ۲۴.۵ یورو هزینه بپردازید. به همین ترتیب، هزینه تاکسی از اتوبوس و مترو بیشتر است و اگر بخواهید ماشین شخصی داشته باشید، باید هزینه بالاتری برای بنزین و سوخت آن پرداخت نمایید.

6. هزینه قبوض آب و برق و تلفن همراه و اینترنت در مجارستان

یکی دیگر از مواردی که باید در فهرست هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان به آن توجه کنید، هزینه قبض‌های مختلف و تلفن همراه است. زمانی که با چند نفر به صورت مشترک از یک خانه استفاده می‌کنید، باید تمام این قبوض را نیز به صورت مشترک پرداخت کنید. به طور متوسط، اعلام شده که هزینه آب، برق و گاز در مجارستان برای دانشجویان تقریبا ۱۳۷ یورو بر اساس میزان مصرف آنها است. 

هزینه‌های اضافی در مجارستان برای دانشجویان

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا نام بردیم، دانشجویان هزینه‌های دیگری نیز دارند. این هزینه‌ها در کنار مواردی که نام بردیم، باعث می‌شود که شرایط زندگی دانشجویان در مجارستان خیلی راحت و مناسب‌تر بگذرد.

هزینه‌های اضافی در مجارستان برای دانشجویان

در ادامه، توضیحات مختصری درباره هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا راحت‌تر خود را برای تحصیل آماده کنید. 

  • شهریه دانشگاه: یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی دانشجویان در مجارستان شهریه دانشگاهی است که باید بپردازید. شهریه دانشگاه‌های دولتی از خصوصی کمتر است و اگر بورسیه دریافت کرده باشید، نیازی به پرداخت این شهریه ندارید. 
  • بیمه درمانی: هر کسی که وارد مجارستان می‌شود، باید بیمه درمانی داشته باشد تا بتواند از خدمات بهداشتی و درمانی این کشور استفاده کند. بعد از این که هزینه بیمه درمانی را پرداخت کردید، باید در زمان تعیین شده آن را تمدید کنید تا بتوانید از این خدمات استفاده نمایید. 
  • کتاب و لوازم تحریر: در آخر، هزینه دیگری که برای زندگی دانشجویی در مجارستان باید به آن توجه کنید، خرید کتاب و لوازم تحریر است که نسبت به سایر هزینه‌ها فوق العاده کم محاسبه می‌شود. 

نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

شما با استفاده از برخی راهکارها، می‌توانید هزینه های زندگی دانشجویی در مجارستان را تا حد خیلی زیادی کاهش دهید.

نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

در قسمت‌های قبل به صورت مختصر برخی از این نکات را نام بردیم. در ادامه، مهم‌ترین نکاتی که باعث کاهش هزینه‌های شما در مجارستان می‌شوند را توضیح می‌دهیم. 

  • بهترین و منطقی‌ترین روش برای کاهش هزینه‌ها، دریافت بورسیه تحصیلی است که در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانید کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید. 
  • سعی کنید برای محل اقامت خود حتماً از خوابگاه استفاده کنید یا اگر هم می‌خواهید خانه اجاره کنید، می‌توانید با دو یا سه فرد معتمد دیگر هم خانه شوید.
  • تا حد امکان از وسایل حمل و نقل عمومی به خصوص مترو یا اتوبوس برای جابجایی‌های خود استفاده نمایید. 
  • با آماده سازی مدارک لازم، سعی کنید در دانشگاه‌های دولتی مجارستان پذیرش بگیرید تا نیازی به پرداخت شهریه‌های سنگین نباشد. 

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان صحبت کردیم و برای شما توضیح دادیم که هر فرد مجرد در مجارستان برای هر یک از هزینه‌های روزمره خود، باید تقریباً چقدر بپردازد. با توجه به مواردی که گفتیم، به احتمال خیلی زیاد می‌توانید تخمین بزنید که تقریباً به ازای هر ترم، باید چقدر تمکن مالی داشته باشید. لازم به ذکر است که سبک زندگی خود شما می‌تواند تاثیر زیادی در این هزینه‌ها داشته باشد و تا حد امکان سعی کنید با یک زندگی مقرون به صرفه، شرایط تحصیل در مجارستان را برای خود راحت‌تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *